100 fotopärli Põhjakeskuses

Augustis saab Rakvere Põhjakeskuses vaadata pressifotode näitust, kus näeb hetki ja emotsioone mullusest aastast.

Tõnu Lilleorg

45 fotograafi saatsid aasta pressifoto konkursile kokku üle 500 pildi, mille seast valis žürii võitjad uudisfoto, spordifoto, portreefoto ja olemusfoto kategoorias.

Nelja kategooria võidupiltide seast valiti omakorda aasta pressifoto, milleks osutus Postimehe fotograafi Tairo Lutteri töö pealkirjaga „Rahvusspordiala lootused osutusid pätipoisteks“. Pilt on tehtud mullustel suusaalade MM-l Seefeldis Eesti koondise liikmetest, kes sattusid rahvusvahelise dopinguskandaali keskmesse.

Žürii esimees Martin Šmutov ütles, et Lutteri foto on parim, mis sellest kogu Eesti ühiskonda jahmatanud suusaskandaalist tehti. Žürii soomlannast liikme Ella Kiviniemi sõnul väljenduvad fotol tugevad emotsioonid ja fotograaf on situatsioonile julgelt lähedale läinud, et kõik oluline pildile püüda.

Tairo Lutter, kes on muide pärit Haljalast, ütles oma võidufoto kohta, et aega fotoaparaadi päästikule vajutamiseks oli minimaalselt. „See käis nagu välk ja pauk,“ meenutas Lutter olukorda, kui auto Eesti suusatajatega kohaliku politseimaja hoovi keeras, sealt treener Anti Saarepuu (fotol esiistmel sinise jopega) peale võttis ja siis kummide vilinal minema sööstis.

„Eks mul joppas ka,“ märkis Lutter oma edu toonud tegutsemise kohta, kui nad olid ühe teise Eesti fotograafiga suusatajaid ligi veerand tundi oodanud just õiges kohas, kus auto ülilühikese peatuse ka tegi.

Lutteri nüüdse saavutuse väärtust suurendab asjaolu, et ta võitis aasta pressifoto tiitli teist aastat järjest. 2018. aasta sündmuste jäädvustuste seast valiti mullu aasta pressifotoks see Lutteri pilt, millel on kujutud Toompea meeleavaldusel põlvili kukkunud poliitik Indrek Tarandit, ümbritsetuna pahaste nägudega meeleavaldajatest.

Mis aga on Tairo Lutteri edu saladus? „Iga pilti tehes tuleb alati samm ette mõelda,“ selgitas meisterpiltnik, et keset sündmuste keerist tuleb püüda aimata, mis järgmiste sekundite jooksul juhtuma hakkab ja siis olla õiges kohas ja valmis pildistama. „Eks see oskus tuleb aastatega,“ lisas Tairo Lutter, kes on pressifotograafina töötanud paarkümmend aastat.

Tairo Lutter pressifotode näituse avamisel. Allikas: Eesti Pressifotograafide Liit