Eesti bussijaamades tegutsevad reisiraamatukogud

Rakvere bussijaam on üks paikadest, kus asub reisiraamatukogu. Foto: Aron Urb

Sel nädalal avati Tallinna bussijaamas pidulikult raamatukogude aasta reisiraamatukogud. Värsked raamaturiiulid on lisaks pealinnale ka Tartu, Jõhvi ja Rakvere bussijaamas, kust reisijatel on võimalik endale teekonnale meelepärast kirjandust lugemiseks kaasa võtta.

Katrin Uuspõld

Tegelikult sätiti raamaturiiulid valmis juba paar nädalat tagasi, nii et Rakvere bussijaama raamaturiiul sai sel nädalal juba uuesti paarisaja raamatuga täidetud. Selle eest, et reisiraamatukogud oleks kirjandusega varustatud, hoolitseb Eesti Hoiuraamatukogu.

Riiulitel olevaid teoseid saavad reisijad endale sõiduks tasuta kaasa võtta. Teoseid tagastama ei pea, kuid need võib jätta mõne teise bussijaama raamaturiiulisse, kui see seal olemas on.

Hoiuraamatukogu osakonnajuhataja Kai Lugus rääkis, et huvi on raamatute võtmise vastu olnud suur. „Püüame arvestada just kohalikke olusid, nii sai Rakveresse saadetud haridust puudutavat kirjandust, teatri ja näitlejatega seotud raamatuid, kuna Rakveres on teater, aga ka lasteraamatuid, ilukirjandust, ulmekirjandust, krimkasid. Tallinna bussijaama panime lisaks ka nii palju ukrainakeelseid raamatuid kui meil oli,“ rääkis Kai Lugus.

T grupp OÜ omanik Hugo Osula märkis, et Tallinna, Tartu, Jõhvi ja Rakvere bussijaamad on ühed suurimad Eestis. „Sealt liigub aastas läbi umbes kolm ja pool miljonit reisijat,“ ütles Osula ja viitas, et peagi saavad raamaturiiuli ka Haapsalu reisijad.

Sarnase lahendusega raamaturiiulid on varasemalt avatud Tallinna lennujaamas, Valga raudteejaamas, Tori, Are ja Pärnu bussijaamas.

„Tänavune raamatukogude teema-aasta sobib hästi raamatukogude mõiste ja piiride nihutamiseks. Raamatukogud on oluline ning vahetu võrgustik, kus peituvad suured võimalused,“ sõnas kultuuriminister Tiit Terik. „Teel olles kipume unustama, et võiksime kiirustamise asemel võtta aja endale, panna käest telefoni või arvuti ning hoopis raamatut lugedes mõtet puhata. Julgustan seega kõiki teelisi kasutama reisiraamatukogude võimalusi ning bussisõitu raamatu seltsis veetma,“ lisas Terik.

Tallinnas Suur-Sõjamäel asuv Eesti Hoiuraamatukogu on ainulaadne raamatukogu, mis võtab kõigilt, nii eraisikutelt, asutustelt, kirjastustelt kui teistelt raamatukogudelt vastu heas seisukorras säilitamist väärivat kirjandust ning proovib leida neile uue lugeja ja kodu.

„Igal tunnil tuuakse meile bussidega, järelkärudega, sõiduautodega raamatuid, mida me sorteerime – mis väärt raamat, seda pakume edasi koolidele, rahvaraamatukogudele ja sel aastal eriti hoogustunud kogukondlikesse lugemisnurkadesse. Nüüd samamoodi bussijaamade raamatukogudesse,“ rääkis Lugus.

Ta lisas, et regulaarselt antakse ka raamatuid Hiiumaa praamidele ja Tallinna lennujaama. „Lennujaamas on nii võõrkeelset kui lastekirjandust, reisiraamatuid, raamatuid Lennart Merist, kõigest, mis seondub Tallinna lennujaama ja Eestiga, mida turistid saavad kaasa võtta kingitusteks või iseendale,“ selgitas Kai Lugus.

Eesti Hoiuraamatukogudusse jõudvatest raamatutest on Luguse sõnul vahel pool, vahel kolmandik sellist kirjandust, mis suunatakse kohe makulatuuri. Selline raamat on kas väga halvas korras või on tegemist nõukogudeaegse kirjandusega, mida on hoiuraamatukogusse juba väga palju kogunenud. „Me ei viska neid lihtsalt ära, vaid eraldame papi, paberi ja olmeprügi ehk kõvakaanelised kaaned lähevad olmeprügina jäätmekäitlusesse, papist ja paberist aga tehakse uus paber,“ rääkis Lugus.