Eesti noored muutuvad tolerantsemaks

streetstuff3

Aastaid tagasi kirjutas Jelena Fjodorova projekti ja taotles SA Archimedese noorteagentuurist rahastust osalemaks noortevahetusprogrammis Eramus+, seda kõike selleks, et pakkuda oma teismelisele pojale võimalust näha ja kogeda maailma avaramalt. Nüüd on sellest saanud omamoodi hobi. Lisaks tööle koolis ja kiirabis aitab ta kirjutada projekte ja saadab noori Euroopas.

 

Katrin Kivi

„Praegu on noortele nii palju võimalusi,“ rääkis Jelena Fjodorova. „Ma tõesti soovitan, kirjutage projekte, küsige nõu ja käige maailmas ringi. Järgmine projekt läheb lukku veebruaris, nii et veel jõuab.“

„Ma tõesti näen, kuidas selliste käimiste tulemusel muutuvad noored tolerantsemaks,“ kinnitas Jelena. „Koos tegutsedes nad näevad, et me kõik oleme tegelikult ühte moodi. Meil on samad hirmud, samad rõõmud – emotsioonid on kõigil inimestel samad, ja ei loe, mis rahvusest oleme.“

„Oma poja näitel, kes kasvas nende projektide keskel, saan ma rääkida, kuidas sotsialiseerudes võib lapse psühholoogia muutuda,“ jätkas Jelena. „Ta saab võrrelda enda oskusi teistega omadega. Ta kogub enesekindlust ja leiab oma andeid või vastupidi, saab aru, et on vaja veel õppida ja et maailmas on veel andekaid inimesi. Neis projektides on kõik võrdsed, keegi ei tea su tausta, kõik on puhtad lehed.“

Jelena rääkis, et kui 4 aastat tagasi oli tal väga raske leida lapsi, kellega koos Eramus+ projektist osa saada, siis nüüd on info levinud ja tihti soovijaid rohkem kui kohti. „Alguses lapsed ei teadnud, millega on tegu,“ selgitas ta. „Esimesel aastal oli vaid mu poeg ja tema kolm sõpra. Tänaseks on aga Kunda koolist nende aastatega programmis osalenud 30 ringis, Eestist kokku ligikaudu 70 noort.“

 

Street stuff Eramus+

Eeloleval nädalavahetusel põrutab järjekordne seltskond Poola poole teele, samas kui alles möödunud nädalal saabus sealt eelmine grupp Eesti noori. Uurisime ka ühe osaleja, vabakutselise kunstniku Alvar Jõe käest, mida nad seal täpsemalt tegid?

„Võtsime osa sündmusest Street Stuff Erasmus+,“ vastas ta. „Selle projekti raames said kokku noored Eestist, Rumeeniast ja Poolast. Igalt maalt osales kümme tänavakunstnikku: hip-hopi mehed, tantsijad, kunstnikud.“

Alvari sõnul võõrustas neid kohalik noorte MTÜ, kellel Eestiga juba mitme aasta pikkused koostöökogemused. „Elasime 900 meetri kõrgusel mägedes, suhtlesime, õppisime ja tundsime end hästi.“

Alvar rääkis, et programmi raames osalesid nad projektikirjutamise koolitusel. „See on kindlasti kasulik oskus, kuigi mind ennast niivõrd ei huvita,“ rääkis ta. „Mulle meeldib eelkõige joonistada, aga ka organiseerida. Küll aga ei jookse need teadmised mööda külge maha. Sain näiteks teada, kuidas efektiivsemalt üritusi reklaamida.“

„Projektikirjutamisele lisaks tegelesime seal ka loominguga,“ jätkas ta. „Näiteks tegime ühe hip-hopi loo. See oli küll väga lahe ja huvitav. Lugu sai poola- ja eestikeelne. Räppisid kolm poolakat ja kaks meie meest: Rom (Romet Roots) ja Culpas (Andreas Vainos). Iga mees tegi oma riimid ise, lugu lauldi sisse stuudioks kohandatud hotellitoas. Videomaterjali filmisime linna tänavatel. Muusikalise poole saime paika, aga näha seda videot veel ei saa, sest materjal on praegu montaažis. Video peaks jõudma Poola TVsse, ilmselt Youtube vahendusel ka meile.“

Kunstnik märkis, et tema meelest on selliseid sündmusi vägagi vaja. „Üks asi on suhtlemis- ja keelekogemuse saamine: töötoad olid kõik segagruppides,“ rääkis ta. „Teine asi, minu jaoks vast väärtuslikumgi, on aga need kontaktid ja suhted, mis seal tekkisid. Loodan, et tulevikus saame veel palju põnevaid asju koos teha.“

Tantsuoskust demonstreerivad Siim Morin, Ramon Paukson ja Kadri Tarus Foto: Indrek Arula

streetstuff4

Lääne-Virumaa räpparieid esindasid Andreas Vainos alias Culpas (fotol) Romet Roots aka Rom Foto: Robert Antonov

streetstuff2

Alvar Jõe katsetas Poolas esmakordselt õlivärve Foto: erakogu

streetstuff

Alvar Jõe looming StreetStuff