Eeterlike õlidega viirustele vastu

oliravi1

Heitlikud ilmad ja kõikuv õhutemperatuur on jällegi soodustanud viiruste levikut. Polegi vaja viibida rahvarohketes kohtades, et saada nohune nina ja valutav kurk – vahel piisab ka korraks poes piima järel käimisest. Et kohe mitte arsti juurde ja apteeki tormata, võiks kodus leiduda mõned käepärased abivahendid.

Seidi Lamus-Tšistotin

Juba esivanemate aegu korjati ravimtaimi ja püüti neist iga haiguse puhul abi saada. Tänu tehnoloogiate arengule on võimalik neistsamadest kasulikest loodusandidest destilleerida eeterlikke õlisid, mille toime on kordades tõhusam.

Kõik õlid pole looduslikku päritolu

Enne kui tormata esimesse poodi või apteeki endale õlisid hankima, tuleks meeles pidada mõned põhitõed. Mitte kõik müügil olevad õlid ei ole looduslikku päritolu. Kui pudelikesel ilutseb silt, mis manitseb nahaga kokkupuudet vältima, siis oleks parem ka nina sellest eemale hoida. See pudelike sisaldab sünteetilist õli, mis paremal juhul kõlbab õhu värskendamiseks. Ka apteegis õli valides tuleks uurida selle päritolu ja puhtuse kohta – tihti võib ka sealt leida piisava informatsioonita tooteid.

Õlisid on võimalik kasutada mitut moodi, igaüks peab ise leidma endale sobiva mooduse. Kõige levinum on arusaam, et eeterliku õli kasutamiseks peab kodus olema õlilamp, samas tohib seda põletada maksimaalselt 20 minutit järjest. Isegi parema efekti võib saavutada, tilgutades õli taskurätile või lausa riietele. Loomulikult sobib igasugune baasõliga koos tehtud massaaž, auru- ja jalavannid ning mõne õli puhul ka seespidine kasutamine, aga seda väga ettevaatlikult ja tõesti vaid puhta õli puhul.

Eukalüpt on võimas antiseptik

Eukalüpt on üks tugevamaid antibakteritsiidse toimega taimi. Võimas antiseptik, mõjudes hävitavalt düsenteeriatekitajatele, streptokokkidele ja stafülokokkidele. Eukalüpti värske ning tõrvalõhnalise sidruninoodiga eeterliku õli sissehingamine kergendab hingamist nohu ja haimoriidi korral. Eukalüptiõli lahust kasutatakse kurgu loputamiseks angiini korral – vähendab valu ja põletikku. Kasutatakse palavikku alandava vahendina.

Eukalüptiõli on üks populaarsematest rögalahtistavatest komponentidest köha leevendavates ja hingamist värskendavates vahendites (kommid, hambapastad, siirupid).

Eukalüpti kaasmaalaseks on teepuu. Teepuuõli on sarnaselt antibiootikumiga laia toimespektriga, efektiivne viiruse- ja seentevastane vahend. Omab põletikuvastast ja valuvaigistavat toimet, on võimeline allergilisi reaktsioone kõrvaldama, efektiivne vahend stafülo- ja streptokokkide vastu. Väga tõhusad on teepuuõliga tehtavad kuuma auru inhalatsioonid ja kurgu kuristamine veega, millele on paar tilka õli lisatud.

Basiilikust, meile tuntud maitsetaimest, saadakse üht tõhusamat bakteritevastast eeterlikku õli. Väga efektiivne on basiilikuõli hingamisteede haiguste puhul. Aitab hästi astma, bronhiidi, katarri, külmetuste ja köha korral. Viimaste aastate uuringud on tõestanud basiiliku bakteritsiidset aktiivsust seente ja mikroorganismide, pneumoonia mikroplasma, streptokokkide suhtes. Antibakteriaalse aktiivsuse poolest on basiilikuõli monardaõli järel teisel kohal.

Kodumaistest taimedest on suureks abimeheks külmetushaiguste puhul kadakas, mille raviomadusi tunti juba keskajal. Kadakaõli on rögalahtistava toimega, kiirendades seeläbi bronhiidist või kopsupõletikst tervenemist. Samuti on efektiivne külmetushaiguste (ülemiste hingamisteede katarrid, gripp, adenoviiruslikud nakkused) korral. Soodustab toksiinide väljutamist ja kehatemperatuuri alanemist, stimuleerib immuniteeti, ennetab teiseste nakkuste teket, vähendab tüsistuste tekke riski.

Tuntud taimed, mille järele külmetamise puhul käsi ikka küündib, on sidrun ja piparmünt. Kui sidrunit on seni peetud vaid suureks C-vitamiini pommiks, mis aitab haigusega võidelda, siis sidruni eeterlik õli on väga tugeva bakterivastase toimega. Samasugust toimet omab ka piparmündiõli, mis on ka organismi jahutava toimega. Seetõttu tuleks seda vältida vannivees ja olla kogustega väga ettevaatlik.

Õlid on laia toimespektriga

Toode, mida tihti peetakse õliks, kuid saamistehnoloogia järgi selleks ei kvalifitseeru, on greipfruudiseemnete ekstrakt. Viimastel aastatel Eestis suurt populaarsust kogunud toode on kõigile teada-tuntud viirusevastane vahend. GSEd nimetatakse taimseks antibiootikumiks. Ent erinevalt tavalistest antibiootikumidest, mis toimivad valikuliselt vaid bakteritele, hävitab greipfruudi seemnete ekstrakt nii haigust tekitavaid baktereid kui ka mikroobe, viirusi ja mikroorganisme, sealhulgas parasiite ja seeni. Erinevalt sünteetilistest antibiootikumidest ei ole GSE toksiline, ei põhjusta kõrvalefekte (allergiat) ega kahjusta kasulikku mikrofloorat, mis on tervele inimesele väga tähtis.

Lisaks neile tuntud taimedele on terve rida teisigi, mis on sama efektiivsed viirustega võitlejad, näiteks veel aniis, apelsin, ingver, küpress, mänd, rosmariin, salvei ja viiruk.

Enamik õlisid on laia toimespektriga, see tähendab, et lisaks külmetushaigusega võitlemisele aitavad nad ka muude tervisehädade puhul. Õlide maailm on väga suur ja sellega tutvumiseks palju võimalusi, kuid meeles tuleb pidada, et õlide kasutamisel on ka vastunäidustused ja seepärast tuleks enne nende soetamist teha väikest uurimistööd ning vajadusel konsulteerida spetsialistiga.