Euroopa Spordilinna tiitlit kannab järgmisel aastal Rakvere

Rakvere linnapea Triin Varek võtab vastu Euroopa Spordilinna tiitli ACES Euroopa president Gian Francesco Lupattellilt. Kaasa rõõmustavad abilinnapea Laila Talunik ja Rakvere Spordikeskuse direktor Ave Sats. Foto: Kristel Mänd

Rakvere linn kandideeris 2022. aasta Euroopa Spordilinna tiitlile. Sel nädalal külastas linna ka rahvusvaheline hindamiskomisjon, kes uudistas siinsete spordiobjekte ning kohtus spordi- ja linnajuhtidega. Ootamatult anti tiitel Rakverele juba sel neljapäeval üle.

Katrin Uuspõld

Uudise tegi pressikonverentsil teatavaks ACES Euroopa president Gian Francesco Lupattelli, kelle sõnul on Rakveres tehtud suurepärast tööd ja linna sporditaristu väga hea. „Rakvere on pea 15 000 elanikuga linna kohta kõrge sportliku profiiliga ning tänu väga hästi struktureeritud juhtimis- ja arendustegevusele samal tasemel suurlinnadega,“ märkis ta.

Rakvere linnapea Triin Varek oli asjade käigust väga üllatunud. „Teadsime, et tegemist on komisjoni visiidiga ning tulemus selgub detsembris. See oli absoluutselt suur üllatus, et tiitel juba nüüd välja kuulutati,“ rääkis Triin Varek. „Minu suur tänu loomulikult kogu meeskonnale, kes kandideerimisega tegelesid. Igal juhul on ääretult hea meel ja suur au!“ Linnapea loodab, et tiitel inspireerib kogu linna spordikogukonda, sest ilma eestvedajate ja harrastajateta seda kõike ei oleks.

„Töö alles nüüd algab. Projektis kirjeldasime eesmärke, nüüd tuleb need ellu viia,“ ütles kandideerimisprotsessiga tegelenud Rakvere abilinnapea Laila Talunik. Taluniku sõnul vajaliku materjali kogumine ja analüüsimine tõi välja olulisi seoseid, mis aitavad siinset spordielu paremini korraldada.

Augustis Rakvere Spordikeskuse direktori ametisse astunud Ave Sats koostas koos linnavalitsuse töörühmaga väikelinnade kategoorias kandideerimiseks taotluse, kus on põhjalik ülevaade linna spordielust. Lähinädalatel peaks kokku pandud portfoolio ka eestikeelsena ilmuma, mis võiks olla huvitav nii tervislikke eluviise hindavale turistile kui linnaelanikule.

„Kõik kandideerivad linnad, kes täidavad kaheteistkümnes kategoorias vähemalt 70 protsenti, saavad selle tiitli, me ei konkureeri üksteisega,“ selgitas Ave Sats. Ta lisas, et Euroopa Spordipealinna tiitli saab aastas üks linn, kuid Euroopa Spordilinna tiitli võivad saada ka mitu linna kui nad kriteeriumitele vastavad.

„Komisjon vaatas väga koostööd valdkondade vahel. Sport on emotsionaalne valdkond, tihti võib tekkida rahulolematusi treenerina, lapsevanemana, sponsorina, sportlasena. Euroopa kogemus ütleb, et on võimalik teha selged mõõdikud, kuidas sporti teha veel võrdsemaks rahastusmeetmete poolelt. See oli mulle üllatuseks, kuidas sporti on võimalik matemaatiliselt ja emotsioonidevabalt juhtida,“ märkis Ave Sats. „Oluline on treenerite tunnustamine, kommunikatsiooni arendamine, linna kui terviku juhtimine, inimeste liikuma kutsumine.“

Tiitel annab Satsi sõnul teadmise, et ajame asja Euroopa tasemel. „Kindlasti annab see kontaktide-võrgustiku, avab mitmetes ühishangetes uksi, annab selge ülevaate meie tugevustest ja nõrkustest, et minna erasektoriga läbirääkimisi pidama. See annab tunnustuse seni tehtule ja hea võimaluse edasiminekuks,“ rääkis Sats ja lisas, et kindlasti võiksid Rakvere spordieluga seotud inimesed olla uhked iseenda üle.

Euroopa Spordilinn Rakvere võiks Satsi meelest olla suurürituste korraldamisel teine variant peale Tallinna. „Ja kui Eesti riik läheneb regionaalpoliitiliselt, siis alaliidud võiksid küll mõelda rohkem Rakvere peale,“ nimetas ta.

Euroopa Spordilinna tiitlit antakse alates 2001. aastast välja Euroopa Komisjoni partnerina tegutseva mittetulundusühingu ACES Europe (European Capitals and Cities of Sport Federation) poolt. Tiitlile saavad kandideerida Euroopas paiknevad kohalikud omavalitsused, kus elab vähem kui 25 000 elanikku. Eestis on Euroopa Spordilinna tiitli varasemalt pälvinud 2020. aastal Kuressaare ja 2021. aastal Elva.

Rakvere linn pälvis tänavuse aasta alguses ka Eesti sportlikuima omavalitsuse tiitli.