Indrek Laul: valgetel ja mustadel klahvidel

USA ISESEISVUSPÄEV

Pianist ja Estonia klaverivabriku omanik Indrek Laul, kes pälvib presidendilt riikliku teenetemärgi, elas ja töötas pianistina 24 aastat välismaal.

Marvi Taggo

Nüüdseks elab Indrek Laul Eestis, kus ka tema lapsed koolis käivad.

Indreku isa Venno Laul, tuntud dirigent, Muusikaakadeemia endine rektor ning praegu direktor poja klaverivabrikus, on pärit Saaremaalt. Indreku ema pianist Reet Laul (sündinud Härm) oli aga Estonia teatri kontsertmeister. Reet on pärit teada-tuntud Härmide suguvõsast – ka balletisolist Tiit Härm oli Estonias.

Indreku õde Meeli on Soomes kurgu-, nina- ja kõrvaarst, ka Meeli abikaasa Timo on arst.

Muusikuks ei sunnitud

Indrek Laulu isa-ema töötasid teatris. Tundsid nad muret, et lapsed kodus omapead? Või siis: kas lapsed järgivad vanemate eeskuju, ega neid ju kättpidi muusika juurde vii.

Venno Laul: „Indrek õppis muusikakoolis klaverit ja laulis poistekooris, ta oli päris tubli laulja.“

Üks seik räägib nii mõndagi. „Kui poistekoor Leningradi Filharmoonia suures saalis Neeme Järvi juhatusel laulmas käis, siis Neeme ütles pärast kontserti, et seal aldirühmas laulis üks poiss nii hingega, et tal tekkis temaga kohe silmside,“ meenutas Venno Laul. „Tuli välja, et see poiss oli meie Indrek,“ rääkis uhke isa ja lisas: „Indrekust sai aga pianist. Ta ema oli väga hea asjatundja ja kodune nõustaja ning seda sai kodus arutatud. Abikaasale imponeeris veel arsti elukutse, ütles, miks ei võiks Indrek seda õppida.

„Eriti tõsiseks see arstiteema aga ei läinud,“ jätkas Laul seenior. „Mingi aja käisime Kivimäel koos koolis – tema õpilasena, mina õpetajana. Kui võimalik, tulime sealt ka koos ära, kuigi minu tööpäevad konservatooriumi dekaani ja rektorina kippusid tihti olema väga pikad. Oli see kohustunne või vanematelt saadud armastus muusika vastu, igatahes harjutas Indrek klaverit sundimata. Kui ta Tšehhis konkursil oma kategoorias esimese koha sai, oli pianistitulevik otsustatud.“

„Ka Indreku õde Meeli võinuks muusikarada pidi käia, kuigi see polnud peres sihiks seatud, et kõik oleks muusikud,“ jätkas Venno. „Meeli laulis Nooruse kooris. Koor oli sel ajal hiilgevormis, reisis mööda Euroopat. Ometi sai temast hoopis arst.“

Konservatooriumis oli Indrek Laul Kalle Randalu õpilane. Isa Venno Laul: „1988. aastal otsustas Randalu jääda Saksamaale ja Indrek pidi uue õpetaja leidma. Juhus otsustas selle: sama aasta kevadel oli Indrek koos paari teise konservatooriumi tudengiga käinud Jugoslaavias pianistide festivalil ja Belgradis töötanud pianist Arbo Valdmaa kutsus teda Randalu soovitusel endale õpilaseks. Tol hetkel ei saanud Randalu Indrekule öelda, et tal on plaan Saksamaale jääda, aga hiljem, kui Kalle meile Saksamaalt helistas, oli selge, miks ta poisile Valdmaad soovitas.“

1990. aastal lõpetas Indrek Belgradi konservatooriumi ja jõudis äratundmiseni, et peab jätkama USAs Juilliardi muusikakoolis.

Selles koolis määrati silmapaistvatele tudengitele stipendium. „Indrek sai Horowitzi stipendiumi – 12000 dollarit aastas,“ rääkis Venno Laul. „Ühtegi dollarit sellest rahast pole ta aga kunagi kätte saanud, sest kogu summa läks õppemaksuks. Poiss elas sisuliselt oma tasku peal, teenides kooli kõrvalt leiba juhumängimistega.“

Mis elu elab klaver Estonia?

Ammustel aegadel laulis Indrek ka Estonia teatri etenduse „Boheem“ poistekoori rivis. Sellest ajast on Indrekul suurepärased mälestused. „Seda ooperit olen juba näinud ka Metropolitan Operas koos sealsete kuulsate lauljatega ja mul on tekkinud võrdlusmoment.“

Indrek Laulust on saanud edukas ettevõtja, eksportartikli Estonia klaver tootja ja klaverivabriku omanik. Mis elu elab Estonia? „Estonia klaveri elu on tõeline ja edukas,“ kinnitas Indrek. „Kontsertklaver Estonia 274 on ette müüdud New Yorki; Estonia 225 Alaskasse eestlasest kliendile. Estonia 210 oodatakse Montrealis, San Franciscos ja Torontos. Estonia 190 mudelit vajas California osariik. Estonia 168 mahagonmatt on ette müüdud Philadelphiasse ja New Yorki. Hästi on vastu võetud ka uus mudel Estonia 210, mis saab oma kõlaomadustelt kiitusi Ameerikas ja Euroopas.“

Indrek tõdes, et tal on vedanud. „Isa koondab oma kogemused Muusikaakadeemia rektoriametist kui ka poistekoori dirigenditööst nüüd klaverivabrikusse.“

Pereelu täishoos

Indrek Laulu abikaasa Triin-Maret lõpetas Muusikaakadeemia pianistina. Nende lapsed Jakob ja Bruno käivad Toomkoolis, et õpiksid selgeks korraliku eesti keele (nad elasid ju pikalt välismaal)t ja omandaksid eestimeelse hariduse, tõekspidamised ja traditsioonid.

Laulude suvekodu on Vilsandi saarel. „Seal läheb elu kenasti edasi,“ kinnitas Indrek. „Õde Meeli on olnud väga tubli selle koha eest hoolitsemisel. Tädi Velda on kahjuks juba lahkunud, aga meie kroonikaasju viib edasi tema tütar Karin Sibul.“