Jaak Roosaare kirjutas populaarse rikkaks saamise õpiku

roosaare2

Jaak Roosaare propageerib aktiivselt finantsvabadust ja investeerimist. Tema sulest ilmunud „Rikkaks saamise õpikut“ on müüdud enam kui 10 000 eksemplari. Raamat kõnetab nii täisealisi kui lööb laineid ka meie koolisüsteemis. Mida veel peaks teadma Jaak Roosaarest?

Katrin Kivi

Milline on olnud teie tee finantsvabaduseni?

Huvi raha ja investeerimise vastu ilmnes juba lapsepõlves. Esimene investeering oli viie krooni laenamine emale – esimene teenitud intress. Esimene aktsiatehingu sooritasin 1999. aastal, kui käisin 11. klassis. Ostsin Eesti Telekomi aktsiaid. Esimese üürikorteri soetasin 2010. aastal – kahetoalise Tallinnas Kopli tänaval. Sellises järjestuses olen ka investorina arenenud.

Lisaks olen veel enam kui kümme aastat tegelenud USAs raamatuid müüvate tudengite treenimisega. Seitse suve müüsin ka ise raamatuid ja investeerin vastavalt „Rikkaks saamise õpiku“ soovitustele.

Mida õpetas teile seitse aastat raamatute müümist USAs?

Raamatumüük õpetas väga palju. Esiteks seda, et igaüks on oma õnne sepp ja et tänased otsused mõjutavad homset tulevikku – alates halbadest harjumustest ja lõpetades investeerimisega. Teiseks: kui sa ei oska oma toodet müüa, siis ei tule ka ettevõtlus hästi välja. Ja kolmandaks triviaalne tõde: parem on olla rikas ja terve kui vaene ja haige.

Milline on teie lemmikviis investeerida? Milline on suurim õnnestumine?

Mulle meeldivad ühtmoodi hästi nii intress, dividend kui ka üür. Erinevatel aegadel meeldib üks rohkem kui teine. Näiteks intress siis, kui korteris on uputus, ja dividend siis, kui mõni laen läheb hapuks.

Investeerimise vallas pean suurimaks õnnestumiseks seda, et selle valdkonna avastasin enda jaoks üsna noorelt. Rahaliselt olen senini kõige rohkem teeninud ilmselt Tallinna Vee aktsiatega.

Olete asutanud 50% klubi. Mida see endast kujutab?

Laias laastus tähendab 50% klubis olemine seda, et kulutad sama palju kui investeerid. Lähemalt võib lugeda sellest minu koduleheküljelt www.roosaare.com/50-klubi

Miks näete nii palju vaeva teiste inimeste õpetamisega?

Õpetamisega tegelen, sest usun, et see on vajalik ja õige asi, mida promoda. Koolis seda ei õpi ja lapsevanaemad ei oska sageli ka õpetada. Elu on muretum, kui rahaasjad on kontrolli all. Mida rikkamad on Eesti inimesed, seda mõnusam on siin kõigil elada.

Kui teie võimalus oleks investeerida kuus vaid 100 eurot, siis kuidas te seda teeksite?

Ma paigutaksin selle ilmselt ühisrahastusse või enda harimisse, et varsti juba 200 eurot investeerida igas kuus. Loeksin palju raamatuid, seda saab tasuta ka teha. Ka internetis on kõik blogid tasuta lugemiseks.

Millises seisus on Eesti investeerimismaastik?

Minu meelest päris heas. Kes otsib mõttekaaslasi, see leiab. Facebookis on näiteks Finantsvabaduse grupp. Sinna on koondunud üle 4000 liikme. Loodan, et uued investorid majanduslanguse ja raskemate aegade saabumisel liiga ära ei ehmu ega ole võtnud liiga suuri riske.

Kas kinnisvaraturg kukub sellel aastal või lähiaastatel?

Ennustada ma väga ei oska. 2010 olid korterid igal juhul odavamad kui täna. Samas ootasid paljud ka juba 2014. aastal krahhi.

Mis on Eesti ühiskonna esimene valukoht ja kuidas seda lahendada?

Pikemas perspektiivis asjaolu, et tööealisi pädevaid inimesi jääb siia riiki järjest vähem ja sellest tulenevalt vähenevad ka siin elavate inimeste võimalused. Kui on vähem maksumaksjaid, siis on ka vähem raha, mille eest arstiabi, pensioneid ja laulupidu korraldada. Ja sellest pagulasvastasusest ei saa ma ka aru – Eesti peaks hambad ristis katsuma Ukrainast siia inimesi meelitada.

Mis Eestis on nii hästi, et enam paremini ei saakski?

Tallinna ühistranspordi hind linnaelaniku jaoks ja mobiil-ID.

———————————————————–

Rikkaks saamise õpiku sünnilugu

„2012. aasta kevadel käisin õpilastele rääkimas, millega olen tegelenud pärast kooli lõpetamist. Rääkisin neile oma eesmärgist võimalikult ruttu rikkaks saada ja alustada uut elu, olles vaba tööl käimise kohustusest, soovist veeta võimalikult palju aega oma perega, reisida mööda maailma ringi ja tegeleda hobidega.

„Kuidas siis rikkaks saada?“ küsis üks õpilane. Üritasin mulle antud 30 minuti jooksul seletada paari olulisemat põhimõtet – 50% klubiga liitumist, passiivse sissetuleku loomist, dividende – ja tundsin, et mida rohkem räägin, seda vähem õpilased aru saavad. Sest koolis ei õpetata, kuidas rikkaks saada!

Pärast loengut tuli minu juurde matemaatikaõpetajast klassijuhataja ja tunnistas, et hoolimata oma erialast ei tea ta investeerimisest midagi, ja küsis, kas see ikka riskantne ei ole. Vestlesime veidi ja lahkudes küsis õpetaja minult, kas oskaksin soovitada talle mõnda õpikut, mis aitaks teda teemaga kurssi viia. Lasin mõttes silmade eest läbi kümned ja kümned investeerimisteemalised raamatud, mida  olin lugenud. Ometi ei osanud ma talle midagi konkreetset soovitada. Soovisin, et oleks olemas raamat nimega „Rikkaks saamise õpik“. Ja nii see raamat sündiski!“

“Rikkaks saamise õpik” on 2013. aastal kirjutatud raamat, mida tänaseks on trükitud enam kui 10 000 eksemplari ja millest on saanud üks Eesti populaarseimaid rahateemalisi raamatuid. Sajad eestlased on saanud raamatust innustust ja uusi teadmisi investeerimise ja eraisiku rahanduse kohta.

Tänu Raivo Heinale, LHV Pangale, Nasdaq Tallinnale ja Tõnu Vanajuurele jõuavad raamatud tasuta ka Eesti koolidesse. Kokku jagatakse välja 4000 “Rikkaks saamise õpikut” ja eesmärgiks on, et raamatut oleks võimalik lugeda igal teemast huvitatud 12. klassi õpilasel.

19. märtsil on võimalik kuulata Jaak Roosaare mõtteid ka Rakveres. LNT Sport ruumides toimub Kogemusseminar: kinnisvara ja finantsvabadus. Lisainfo www.skillclub.info