Julmurid saadeti aastateks vangi

Kohtulugu Karl Eelmaa Kohtulugu Taivo Veerg

Kohus langetas karmid karistused pätikamba liikmetele, kes röövisid ja vigastasid süütut meest, hiljem peksid aga surnuks oma kambajõmmi.

Kaius Mölder

Nädalapäevad tagasi sai Viru maakohtu Rakvere kohtumajas lahenduse aastaid kestnud kohtusaaga, mille juured ulatavad juba aastasse 2010. Kohtu all oli viis meest, kellest kaks olid esimese kuriteo toime panemise ajal vaid 15aastased.

Kurjategijateni jõudmine oli töömahukas, nõudes politseinikelt kõvasti peamurdmist ning palju unetuid öid. Samuti pikendas kohtuprotsessi asjaolu, et kohtualune Karl Eelmaa põgenes kohtupidamise eest välismaale. Möödunud aasta lõpus ta tabati ja toimetati tagasi Eestisse.

Juhuslik ohver

Viru ringkonnaprokuratuuri vanemprokuröri Sirje Merilo sõnul oli enamik kohtualustest politseile juba varasemast ajast tuttavad. Nimelt panid mehed järjepanu toime vargusi ja edasi läksid nende kuriteod aina jõhkramaks.

Esimene kuriteoteade tuli 2010. aasta novembris, kui ühest karjäärist leiti auto, milles oli vigastatud mees. „Kohe oli selge, et tegemist ei ole liiklusõnnetuse või muu taolisega, vaid tahtliku kuriteoga,“ rääkis vanemprokurör Merilo. „Politseil mingid kahtlused justkui olid, aga tõendiks vormistada neid ei õnnestunud kuni selle hetkeni, kui peaaegu aasta hiljem, 2011. aasta augustis, avastati ühest karjäärist inimskelett. Üsna ruttu õnnestus tuvastada, kellele see kuulub, ja alles pärast selle kuriteo menetluse alustamist hakkasid tõendid niipalju koonduma, et sai hakata üht ja sama seltskonda kahtlustama mõlema kuriteo toimepanemises.“

Ta lisas, et jõugul oli välja kujunenud juht Taivo Veerg, kelle taktikepi all kogu süsteem toimis ning kes oli selle pätikamba aju. Tal oli eriline oskus koondada enda ümber ühiste huvidega isikuid, algul küll ainult varavastaste kuritegude toimepanemiseks. Kahjuks õnnestus tal enda tegemistesse kaasa tõmmata ka kaks alaealist poissi.

Esimene röövimine pandi toime ilmselt hetkeemotsiooni ajel. „Seltskond tuli parasjagu vargilt ja päris kobeda noosiga,“ rääkis Merilo. „Nad sõitsid ringi varastatud autoga, kus oli varastatud kraam. Kannatanu juhtus neile oma autoga lihtsalt teele ette. Üksik inimene õhtul autoga tee peal – see pani kurjategijate mõtted tööle, et väga kerge saak ja võtaks temalt midagi ära. Kas nad sel hetkel edasist plaanisid, et viime hiljem karjääri, ei oska ju öelda, aga suhteliselt ühisel meelel seal tegutseti ja otsuseid vastu võeti.“

Tapsid oma kamraadi

Kuu aega hiljem peksid kohtualused üht oma kambajõmmi, süüdistades teda politseiga koostöö tegemises. Seejärel otsustasid nad meest hirmutada ja tõstsid ta bussi ning viisid Tamsalu vallas Lemmkülas asuvasse karjääri. Kannatanule anti labidas, kästi endale haud kaevata ja kui ta keeldus, siis hakkasid kõik koos teda peksma.

Kui kannatanu enam ei reageerinud, võeti talt riided seljast, et juhul kui ta veel surnud polnud, küll kustutab külm ilm mehe eluküünla. Kannatanu lohistati peksmiskohast umbes 40 meetri kaugusele põõsa alla ja kaeti okstega.

Kuigi jõugu tapetud liiget otsiti nagu igat teist teadmata kadunut, leiti tema skelett peaaegu aasta hiljem ja seda täiesti juhuslikult. Surnukehast ei olnud palju alles jäänud, sest aeg ja loomad olid oma töö teinud.

Tekib küsimus, kuidas liitusid vägivaldse jõuguga kuritegude toimepanemise ajal vaid 15aastased noormehed.

Vanemprokurör Merilo hinnangul otsivad noored poisid seiklusi ja põnevust ning kui kusagil seda pakutakse, siis on nad ka kohal. „Nad sattusid inimeste juurde, kes neid ära kasutasid. Mingil hetkel nad küll mõistsid, et kõik hakkab üle pea kasvama, kuid kartus jõugu liidri ees hoidis nende suu lukus,“ selgitas Merilo.

Viru Maakohus langetas julmurite suhtes vanglakaristused, mille kohaselt peab jõugu juht Taivo Veerg vangis olema 13 aastat, Karl Eelmaa 8 ja Rene Kruusma 7 aastat. Vennad Raik ja Rait Õiso said vastavalt 1 ja 3 aastat tingimisi karistuse. Karistused pole veel jõustunud ja kohtualustel on võimalus otsus edasi kaevata.

 

Taivo Veerg

Karl Eelmaa

Fotod: Kaius Mölder