Kadrinas hakatakse mälestussammast restaureerima

kadrina-vabadussoda-ja-i-maailmasoda-72

Kadrina vallavolikogu otsustas viimatisel istungil garanteerida järgmise aasta eelarvest 30 000 euro suurune finantseering Vabadussõja mälestussamba restaureerimistöödeks.

Liisi Kanna

Kadrina vallavanem Erich Petrovits rääkis, et idee sai alguse Eesti Vabariigi aastapäeval, kui samba juures toimus mälestusüritus. „Vaatasime, et tähed on tuhmunud ja vajavad värvimist,“ selgitas Petrovits.

Esialgu loodeti oma jõududega hakkama saada. Muinsuskaitselist litsentsi omava OÜ Mandragora ekspertiisi tulemusel ilmnes aga, et nii lihtsalt asi ei lähe. „Selgus kuri tõde, et vaja on teha kapitaalremont,“ sõnas vallavanem.

Seejärel võeti pakkumised, mille hulgast ostus parimaks juba nimetatud osaühing. Plaanis on vahetada välja 12 dolomiidist plaati, täita vuugid ja tähed üle värvida. Petrovitsi sõnul pakub firma töödele 25aastase garantii.

„Palusime volikogu garantiid, sest plaadid on vaja ette tellida,“ selgitas Petrovits, lisades, et plaatide panek jääb järgmisse aastasse ning rahastus tuleb järgmise aasta eelarvevahenditest. „Plaadid saavad paika ja mälestussammas korda järgmise aasta võidupühaks.

Sellel aastal tehakse ära vuugid, mis on hakanud mõranema, sest niiskus pääseb ligi. Ka selleks on pakkumine võetud – 4700 eurot.“

Vallavanem märkis ka, et paralleelselt raha garanteerimisega on plaanis ka rahvaalgatuse korras annetusi koguda. „See teema puudutab paljusid Kadrina kandi inimesi. Nii mõnelgi on näiteks esivanema nimi tahvlil kirjas,“ põhjendas ta ja lisas, et ka kohalikud firmad on huvi tundnud. „Vallale ei lähegi restaureerimistööd tõenäoliselt 30 tuhandet maksma, sest osa tuleb annetustena tagasi.“

http://www.monument.ee/kadrina-vald/kadrina-vabadussoda-ja-i-maailmasoda