Kord nädalas on Rakvere turul kaubakohtumised

Rakvere OTT saab kokku neljapäevaõhtuti turul. Foto: Katrin Uuspõld

Juba aastaid on Rakveres OTTi kokkusaamised olnud neljapäevaõhtuti, viimasel ajal on kohtumispaigaks Rakvere turg, kus kohalikud tootjad umbes tunni jooksul oma aiast-põllult-talust toodud värske kraami kundedele müüvad.

Katrin Uuspõld

OTT ehk Otse Tootjalt Tarbijale kaubakohtumised on Eestis aktiivsed mitmes paigas, Rakveres nimetatakse neid sümboolselt taluturuks. Eelmisel neljapäeval oste teinud Tiia ütles, et sai OTTist teada juba ammu Facebooki kaudu. „Käin nüüd siin, sest poes on mahetoitu vähem saada. Siit saab aga oma Eesti mahedalt kasvatatud värsket toitu. Ma iga kord ei käi, aga kui saan, siis ikka tulen läbi. Täna näiteks ostsin esimest korda värsket kartulit sel aastal. Iga kord vaatan, mida huvitavat pakutakse,“ rääkis Tiia.

Küllike Saarna on aastaringselt pea igal neljapäevaõhtul oma kaubaga platsis. „Aastaid tagasi käisin OTTis ostmas ja vaatasin, kõik müüvad! Ja mul tohutusuur aiamaa, hakkasin ka tasapisi oma kraami pakkuma. Kõik mis kaasa võtan, ostetakse ära. Till, petersell, lehtkapsas, lehtpeet, lehtsalat, spargel, maasikad, värske mesi. Kümme karpi mune läheb vihuti käest,“ loetles hakkaja naine, kes talvel pakub oma aiasaadustest tehtud hoidiseid. „Pensionär saab ilusti oma aiakraami müüa,“ on ta rahul.

Larissa Lasimeri letilt osteti kõigepealt ära munad, rabarberimahla ja oma toorainest tehtud supipõhjasid jagus kauemaks.

Aivar Niinemägi pakkus eelmisel neljapäeval värsket kartulit, varssellerit ning varsselleri-kurgi toormahla, mille pudelil silt „Aiataadi mahlad“. „Kaubamärk on „Aiataadi“, tulevad ka „Aiataadi“ maitsesoolad, mahlad ja hoidised,“ täpsustas Niinemägi.

„Varsseller on väga hea supi sees, rannakarbid ilma varssellerita on täiesti mõttetud!“ lisas ta. 

Varsselleri toormahla teeb inimestele ka tellimuse peale. „Kõige parem oleks teha kahenädalane kuur, pool liitrit päevas,“ soovitab ta.

Maarja Lohse letil on tema ja abikaasa põllul Võsu lähedal Kasispea külas kasvanud salat, maitsetaimed, piparmündid, mitut sorti basiilikud, lillekimbud, salatipead, redised, roosi- ja kibuvitsasiirup, küüslauguvõrsed. „Lehtkapsast ehk kalest saab muuhulgas teha koos tilliga väga head hautist ajal kui peakapsas veel ei ole valmis,“ soovitas ta.

„OTTi puhul on oluline see, et kogu kraam on vahetult enne müüki toomist korjatud. Sa kohtud oma toidu kasvataja, talunikuga, siin ei ole vahendajaid, igaüks müüb ise, selle poolest eristutakse ka tavaturust,“ leidis Maarja-Liis Lohse.

Mäehansu talu perenaine Marge Salumäe on oma kitse- ja lambatoodetega käinud OTTi kaubakohtumistel pea algusest saati, viimasel ajal ta igakord sinna ei jõua, küll aga viib kundedele tellitud kauba koju kätte. „Minu jaoks on OTT kogukonnaturg, kus ostja ja müüja on ühe asja eest väljas, see on kogukonnakohtumine. Mulle sobis paremini kui kaubakohtumine oli algul pool tundi, siis inimesed tulid, ostsid oma tellitud kauba, suhtlesid omavahel. Kui kohtumisaeg on muudetud tunniajaliseks, siis rahvas hajub ja suheldakse vähem,“ rääkis Marge Salumäe.

Ta avaldas lootust, et üha rohkem kohaliku toidu soovijaid leiab siiski OTTi üles ning samuti tulevad oma kraamiga kauplema ka väiksemad tootjad ning miks mitte ka lapsed näiteks enda küpsetatud vahvleid müüma.  

*

TEE ISE:

Küüslauguvõrsed tuleb õigel ajal ära võtta, et küüslauk mullas priskeks kasvaks. Võrsetest saab aga üht-teist maitsvat valmistada. Foto: Katrin Uuspõld

Küüslauguvõrsed mitut moodi

Kui küüslauk moodustab võrsed, siis korraliku saagi saamiseks tuleb need ära kaksata. Maarja Lohse hakib neid toorelt salatisse, aga saab ka marineerida ja hapendada – oluline, et need võetaks ära enne kui vars muutub puiseks. „Üks klient just ütles, et tema teeb neist pestot,“ pakkus ta veel ühe võimaluse küüslauguvõrsete kasutamiseks.

Maitsvad jäävad need ka pannil õlis praadides, sortsu valget veini lisades ja veidi hiljem tükeldatud tomatit juurde pannes. Kui tomat on küps, saab hapukust tasakaalustada veidi suhkrut lisades ning soola-pipart maitse järgi pannes. Tulemus sobib suurepäraselt pastaga või grill-liha kõrvale.

Maasikad marjarullideks

Maasikaid saab säilitada ka kuivatades. Toidukuivati on selleks hea abimees: maasikaviilud muutuvad seal mõnusateks liistakateks, mida saab hoiustada näiteks keeratava kaanega klaaspurgis või grippkotis. Kuivatis on lihtne teha ka marjarulli. See tähendab sisuliselt õhukese marjapüreekihi ühtlast laialilaotamist ja toidukuivatis kuivatamist, hiljem saab kuivanud kihi rulli keerata, suupärasteks juppideks lõigata ning hoiustada samamoodi nagu teisi kuivatatud puuvilju.

Maasikate puhul on hea nipp neid püreestada koos banaaniga, siis ei pea lisama suhkrut, vaid banaan annab magusust. Aga loomulikult võib lisada ka endale meelepärast suhkrut või mett.

Rullideks saab teha mitmeid marju, neid omavahel pürees kombineerides.

Soovitav on püree teha võimalikult ruttu pärast marjade korjamist ning kuivatada 40-46 kraadi juures, siis jäävad kasulikud ained alles.

Maasikarullid on mõnusad põske pista talvel ja tunda mõnusa suve maitset. Foto: Katrin Uuspõld