Kostüümiajaloo kursus ootab huvilisi

kostyymiajalugu

Rakvere Eragümnaasiumis töötab alates käesolevast aastast Eesti Kunstiakadeemia moesuuna lõpetanud Katrin Virunurm, kelle teadmisi ainult kooliperele ei hoita. Järgmisel nädalal alustab avalik kostüümiajaloo kursus.

Maris Marko

Eragümnaasium on aastaid pakkunud gümnaasiumiharidust kunsti- ja disainisuunal ning koolis oli kaks selle eriala õpetajat, kellele nüüd lisandus veel moedisaini õpetaja.

Katrin Virunurm on Rakveres sündinud ning siin oma lapsepõlve veetnud. Gümnaasiumi lõpetas ta aga Tallinnas, kuhu vanemad olid otsustanud elama asuda. „Ma ei arvanud, et ma kunagi veel siia tagasi tulen, aga praegu olen ma sellega väga rahul,“ kinnitas Virunurm. „Tallinn ammendas ennast, tahtsin väikelinna, tagasi koju.“

„See on väga-väga tore, et inimesed tahavad Rakveresse tagasi tulla, siia kodu luua. Eriti tore on see, kui nad tahavad oma teadmisi ja oskusi lastele edasi anda,“ kiitis ka eragümnaasiumi direktor Anne Nõgu.

Napilt oleks aga juhtunud, et tänasest moedisaini õpetajast oleks saanud hoopis jurist. Tallinna Saksa Gümnaasiumi lõpetamise järel läks Virunurm juurat õppima. „Ma olin küll kunstist ja moest alati huvitunud, aga ma tundsin ennast ebakindlalt, et kuidas ma nüüd lähen seda õppima ja kas ma saan sisse.“ Ülikoolis selgus aga, et juura siiski ei olnud õige valik, ning Katrin Virunurm jättis kooli pooleli ja läks hoopis Iirimaale moedisaini õppima. See andis juurde kindlust ja usku endasse ning Eestisse naastes asus ta õppima EKAs ja lõpetas selle edukalt.

„Üks põhjuseid, miks ma kooli tööle tahtsin tulla, oli see, et ma tahan julgustada noori, kellel on huvi ja annet, jagada nendega oma teadmisi ja oskusi,“ rääkis Virunurm. Pärast EKA lõpetamist töötas Virunurm peamiselt visuaalse kujundajana, disainides näiteks kaupluste vaateaknaid. „Eelmisel aastal sain aga aru, et ma olen kunstist, selle ilust ja võlust kaugenenud. Siis ma otsustasin saada õpetajaks ja läksin Tartusse pedagoogikat õppima.“

Eragümnaasiumi disainisuuna õppekavasse on seoses uue õpetaja tulekuga lisandunud sellised kursused nagu „Ebatraditsiooniline ehe“, „Moejoonis“ ja „Kostüümiajalugu“.

Anne Nõgu avaldas lootust, et lisaks otsesele kunstiharidusele aitab kostüümiajaloo tundmine kujundada head maitset ja stiili. Lisaks on üks eesmärke seegi, et Rakvere erakooli lõpetajate edasiõppimine ei jääks ebakindluse taha toppama. „Samas ei peagi kunst kõigi nende jaoks saama elukutseks. See võib olla ka hobi või eluks kasulik oskus. Loomingulisus ja loovus on igal alal kasulik,“ märkis Virunurm.

Lisaks uutele ja huvitavatele ainetele kooli õppekavas pakutakse ka täiskasvanutel võimalust oma teadmiste pagasit täiendada. Alates 10. märtsist toimub eragümnaasiumis avalik kostüümiajaloo kursus. „Kui meil juba on selline ressurss, siis miks seda ainult endale hoida,“ põhjendas Nõgu. Kursusel osalemiseks mingeid eeldusi ega eelteadmisi vaja ei ole, piisab vaid huvist rõivaajaloo vastu. Kursus hakkab toimuma teisipäeva õhtuti kell 18, kohtumisi on kavas kuus ja need kestavad poolteist tundi. „Kursuse raames vaatame kostüümiajalugu Vana-Egiptusest kuni 20. sajandi alguseni. See on ülevaatekursus, väga süvitsi pole esialgu plaanis minna. Aga kui huvilisi jätkub, siis edaspidi võib perioode ka põhjalikumalt uurida,“ lubas Virunurm.

Kursusele saab registreeruda e-kirja teel, aadressil kaurikool@gmail.com. Osavõtutasu on 25 eurot.

Foto: Katrin Virunurm. Foto: erakogu