Kuidas olla psühholoog iseendale?

ErmeMartin

Erme Martin on pragmaatiline psühholoog, kelle huviorbiidis on küsimused, miks inimene haigestub ja kuidas saab ennast ise aidata.

Katrin Kivi

Erme Martin on kogenud diplomeeritud jurist, kes töötas peamiselt finantsvahendusfirmades. „Jah, ma olen kahe jalaga maa peal olev inimene,“ rääkis Martin. „Minu kannapööre ja jõudmine praeguse suunani toimus aeglaselt kümne aasta vältel.“

Millest kannapööre oli tingutud? „Töötasin üle,“ kommenteeris ta. „Lisaks oli mul eraelus emotsionaalne läbielamine ning täheldasin, et mul tekkisid kummalised tervisehäired, millele arstid esimese hooga mõistlikke vastuseid ei andnud. Hakkasin uurima. Mis toimub inimese ajus? Kust tulevad käitumismustrid? Kuidas meeltes toimuv mõjutab keha? Kuidas leida tasakaal iseendas selles müra täis elukeskkonnas? Mis asja ma õieti siin maamunal ajan ja kas ma ise olen kõige selle juures õnnelik?“

„Asusin uuesti õppima,“ jätkas ta. „Lisaks psühholoogia bakalaureusekraadile täiendasin ennast Tartu Ülikoolis psühholoogilise nõustamise, psühhoteraapia ja kriisipsühholoogia alal. Ülikooli lõputöö kirjutasin teemal „Budistlike õpetuste rakendamine igapäevaelus ja Lääne psühhoteraapias“. Nii ongi minu tegevused ja tähelepanu suunatud nii iseenda kui teiste inimeste sisemisele tasakaalule ja vaimsele tervisele, ühendades idamaised ja läänelikud lähenemised.“

Kolm tähtsat sammu

Erme Martini sõnul on kõige tähtsam saavutada kontroll oma emotsioonide üle. „See on nagu kodu koristamine,“ selgitas ta. „Ka hinge tuleb koristada regulaarselt. Negatiivsed emotsioonid jätavad hinge plekid.“

„Alustuseks on tähtis tähele panna kolme nüanssi,“ jätkas Martin. „Esiteks: tunne emotsioon ära! Oluline on märgata seda tekkimise hetkel. Tihtipeale ei teadvusta inimesed, millise tundega on tegemist. Lastakse lihtsalt emotsioonil kanda. Seega teadvusta, mis tundega on tegemist, ja ütle seda endale: „Ma tunnen viha“ või „Ma tunnen armukadedust.“

„Teiseks: tunnista, et see on sinu tunne, ja võta vastutus,“ õpetas Martin. „Nii tähtis on mõista, et väline olukord või teine inimene on vaid peegliks sulle ja sellele, mis toimub sinu sees. Küsi iseenda käest, mis selle tunde esile tõi. Miks ma näiteks tunnen armukadedust? Otsi põhjust iseendast. Kas sa kardad teist kaotada, sest leiad enese olevat talle mitteväärilise? Mine küsimustega aina edasi. Miks sa arvad, et sa pole kaaslast väärt, jne.“

„Kolmandaks: hinga see emotsioon endast välja. Emotsioone ei tohiks alla suruda, sest need tekitavad pingeid ja neidsamu hingeplekke, mis omakorda põhjustavadki haigusi. Seega hinga – sügavalt ja rahulikult.“

Mis hoiab tervena?

Erme Martini meelest on selleks, et inimene oleks terve, vaja kolme põhiasja. „Esimene on armastus. Tingimusteta armastus, mis elab sinu enda sees. Õpi taluma teist inimest, võta teda sellisena, nagu ta on. Õpi taluma inimeste valikuid ja tõekspidamisi.“

„Armastuse vastandiks on hirm,“ jätkas Martin. „Kui inimene tunneb hirmu, siis ta ei saa kogeda samal ajal armastust. Inimestes on palju hirme ja nendega tuleks teadlikult tegeleda.“

„Teine tähtis asi on usk. Ma ei pea sugugi silmas religiooni vaid usku iseendasse. Ma usun, et minu sees on vägi ja et mina saan oma elu muuta ning suunata.“

„Kolmandaks on heategevus. See sõna on mul inglise keelest tõlgitud ega pruugi olla üheselt mõistetav. Sisuliselt tähendab see aga andmise-võtmise tasakaalu. Tee head endale ja teistele. See tekitab hea tunde, mis teeb meid tervemaks.“