Kujundujumise ootamatu mõju

Täna jõuab riigi suurimatesse kinodesse ja järgmisel nädalal Rakvere Teatrikinno originaalne Prantsuse komöödia „Uju või upu“.

Tõnu Lilleorg

Tegevus toimub ehk nii Pärnu-suuruses linnas, kus esmalt tutvub publik Bertrandiga (mängib Mathieu Amalric, kes on tuntud pahalasena Bondi-filmist „Veidi lohutust“). 40 tuuris mehe elu pole eriline meelakkumine, sest ta on pidanud kaks aastat töötupõlve.

Hommikusse müslikaussi poetab ta peotäie antidepressante, sest need on arst talle välja kirjutanud. Ja kui lapsed kooli ning naine tööle läinud, seab mees end sisse diivanil teleka ees. Kuidagimoodi satub ta spordikeskusesse, kus näeb kuulutust, et otsitakse liikmeid meeste kujundujumise trenni.

Niisugune filmi algus viib mõtted sellele, et ehk siis linaloo lõpuks saab Bertrand end kuidagi paremasse seisu. Mees otsustabki mingi ebamäärase aje najal treeninggrupiga liituda. Sellest ehk endale esialgu aru andmata vajab Bertrand teistsugust sotsiaalset suhtlemist oma ellu. Ja ta ei hooli sellest, et kujundujumist tuntakse naiste spordialana.

Kuid pisut üllatavalt ei ole film vaid ühe peategelase keskne, stiilis „Bertrand ja teised“. Samaväärse tähelepanu osaliseks saab veel neli kujundujujat. Ekraanil näeb ilmekat ülevaadet meeste muredest nii pereelus, tööl, kui üldse lähisuhtluse vallas. Publik saab aimu, kuidas meeste elud on võtnud sellise paigaltammuva ja viltu vedava iseloomu.

Trenn pakub meestele sisukat ajatäidet, milles vähetähtis osa pole trennijärgsel saunatamisel ja nägusal treeneril Delphinel (Virginie Efira). Treeneril on mõned huvitavad kombed nagu basseini ääres suitsetamine ja treenijatele luule ette lugemine. Delphine on ka reljeefse ütlemisega.

Filmi suurimaks tugevuseks on eriliselt head vestlusstseenid. Neis avaneb intensiivselt tegelaste sisemaailm ja elamise pinge. Visuaalselt on eriti äge stseen, kus Marcus (Benoît Poelvoorde) istub oma edutu vannimüügipoe ees reklaamiks püstitatud hiiglaslikus vannis  ja mugib filosoofilisel ilmel õunapommi.

Õnnestunud on filmi muusikavalik, koosnedes vanematest poplugudest, nagu näiteks „Let’s Get Physichal“ Olivia Newton-Johnilt. Linateos on ka kaasahaarav spordifilm, sest ujujad otsustavad minna rahvusvahelistele võistlustele, kus saavad erilise elamuse osaliseks, mida nad väga vajavad.

Veesport annab meestele uue hingamise.

Foto: kaader filmist