Kumb on parem, kas akuga või bensiinimootoriga murutrimmer?

Ilusa muru saladuseks on regulaarne hooldus. Selleks on vaja erinevaid vahendeid, mis teevad muru hooldamise võimalikult mugavaks. Üheks abiliseks on kahtlemata trimmer, mis võimaldab lõigata muru nendest kohtadest, kuhu niidukiga ligi ei pääse.

Trimmereid saab jaotada erinevate omaduste põhjal. Üheks viisiks on toiteallikas – kas akuga või bensiinimootoriga trimmer. Järgnevalt selgitame, millised on mõlemat liiki trimmerite plussid ja miinused. Mõlemat sorti trimmerid on mobiilsed, mis tähendab, et neid on mugav ka kaugetes aia nurkades kasutada. See tähendab lisaks, et ei pea kartma ka töö käigus juhtme lõhkumise pärast. Lai valik trimmereid on saadaval Kaup24.ee veebipoes.

Akuga trimmer

Aku jõul töötavad trimmerid on kerged, mistõttu ei vaja ta kasutamisel abivahendeid. Selleks, et trimmer töötaks, on vaja teda pidevalt laadida. Ühe laadimisega peab aku umbes 40 minutit ning laadimiseks kulub paar tundi.

Akuga trimmerid sobivad ideaalselt väikestesse linnaaedadesse, kuna elektriline mootor tekitab vähe müra ja vibratsiooni. Samuti on ta hea kuni keskmise suurusega maalapi korrashoiuks, kuna on praktiliselt hooldusvabad, odavad ja lihtsalt kasutatavad. Kergus annab võimaluse anda trimmerdamise võimalikult paljude pereliikmete ülesandeks.

Akuga trimmeri miinuseks on väiksem võimsus ja lühem tööaeg. Siiski on see piisav, et trimmerdada aiaääri või terrassiservi. Tähelepanu tasub pöörata ka käepideme ja lõikepea reguleerimise võimalusele, mis aitab tagada mugavama tööasendi.

Bensiinimootoriga trimmer

Bensiinimootoriga trimmerid on võimsamad ja suurema lõikeraadiusega, ent tekitavad ka rohkem müra. Sellega saab trimmerdada rohtu, mis ei ole liiga pikk või tihe. Lisaks on nendega võimalik jagu saada ka noorest võsast. Siiski ei tasu masinat üle koormata, kuna see lõhub tööriista.

Võrreldes elektritoitelise või akuga trimmeriga vajab aga bensiinimootor hooldust. Tehnilise rikke korral on masina parandus keerulisem ja kallim, kuna sellel on palju kuluvaid osi. Bensiinimootoriga trimmerid on enamasti rasked, paljudel mudelitel on töö hõlpsamaks muutmise eesmärgil kaasas rakmed. Kui töövahend on liiga raske, tekib väsimus, millest omakorda tekivad vead.

Bensiinimootoriga trimmerid jagunevad kahetaktliseks ja neljataktiliseks. Kahetaktilise masina korral tuleb segada ise küttesegu bensiinist ja õlist, samuti tekitab see rohkem müra. Oluline on seejuures jälgida, et kütuse-õli proportsioon oleks õige, kuna mootori õlitus toimub ainult bensiinis oleva õli kaudu. Kui kasutate ainult bensiini, on mootor võimeline töötama ainult paarkümmend minutit. Õli ja bensiini vahekord on märgitud kasutusjuhendil, üldiselt on selleks 50:1, mis tähendab et 50 osa bensiini ja 1 osa õli.

Neljataktilise mootoriga trimmeril on õli ja kütus eraldi, mis tähendab, et paagi täitmiseks piisab ainult bensiini juurde valamisest. Siiski on neljataktilise mootoriga trimmerid hinnaklassilt kallimad.

Selleks, et trimmer oleks korras, on selle jaoks vaja erinevaid lisatarvikuid. Sõltuvalt mudelist on nende abil võimalik muuta trimmer näiteks mullafreesiks või oksasaeks. Juhul, kui on vaja niita suuremat ala või tihedamat hunnikut taimi, tasub mõelda ka teiste niitmiseks vajaminevate vahendite soetamisele. Siit leiate laia valiku aiatehnikat. 

Trimmeri kasutamine

Kindlasti tuleb trimmeriga töötamisel järgida ohutusnõudeid. Kanda tuleb kaitseprille, kindaid, pikki riideid ja vastavaid saapaid. Nende abil on võimalik kaitsta töö tegijat trimmerdamise ajal lendavate väikeste asjade, nagu näiteks kivide ja mulla eest, mis võivad tekitada kahju. Peale kasutamist tuleks trimmer rohust puhastada ning rohukaitset tuleks altpoolt õliga piserdada, mis ei lase murul tugevalt kinni jääda ja teeb puhastamise lihtsamaks.

Oluline on jälgida rohu- ja võsaketast, mis peavad olema teravad ja sirged. Kõverana tekitavad nad liigset vibratsiooni. Jälgida tuleb ka jõhvi, mis peab olema õiges mõõdus. Vastava suuruse leiab kasutusjuhendist, reeglina on võimsamatel masinatel tugevamad jõhvid. Vähem võimsamatel on enamasti õrnemad jõhvid. Pikk jõhv annab suurema koormuse mootorile, mis võib ülekuumenemise tõttu kokku joosta.

Kõvera võlliga trimmeriga on lihtsam manööverdada. Lisaks saab ta hakkama ka kitsastes oludes paremini. Sirge võlliga trimmeriga on pikal inimesel mugavam tööd teha, kuna sellega pääseb mugavamalt pinkide ja laudade alla. Teleskoopvõlliga trimmeril on võimalik pikkust reguleerida. Poolitatava võlliga trimmerit on mugav transportida väikeses autos.

Hooldus

Enamasti on vajaminevad tarvikud komplektis olemas ning vaja on ainult bensiinimootoriga trimmeritele kütust ning õli. Hiljem võib olla vajalik jõhvide ja terade vahetus. Kahe jõhviga trimmeri tegutseb kiiremini, kuid ühe jõhviga trimmeripeal on tamiili vahetamine lihtsam.Tamiil lõikab rohtu, heina ja kõrsi.

Trimmerit soetades tuleb teha kindlaks, milliseid lõikeorganeid tohib kasutada. Lihtsamatel trimmeritel on ainult trimmeripea. Kallimatele mudelitele on võimalik juurde monteerida kolmiknuga ehk heinaketas. Juhul, kui monteerite kolmiknoa liiga väikese võimsusega trimmerile, võib mootor ülekuumeneda.

Väikeste ja raskesti ligipääsetavate kohtade korrashoiuks on trimmer kahtlemata parim valik. Siiski on suurema maa ala korrashoiuks vaja niidukit. Laia valiku muruniidukeid leiate Kaup24 veebipoest. Valikuga saate tutvuda siin.