Kuninganna ja viinakurat võitlevad Käsmus

Merle Palmiste kehastab suvelavastuses „Kuninganna ja viinakurat“ tugisammast, kelle juurde saavad kõik minna nõu küsima. Foto: Mari Rostfeldt

Sel suvel etendub Käsmu meremuuseumi õuel ajalootruu lugu salapiirituse vedamisest. Lavastus “Kuninganna ja viinakurat” sünnib Teater Nuutrumi ettevõtmisena, kes viimastel suvedel on mereäärsetes paikades toonud vaatajateni nii mõnegi loo.

Rannakülas Vainupeal elav Teater Nuutrumi juht Jaanus Nuutre ütles, et mõte luua ja lavastada lugu salapiirituse vedamisest 1930. aastate Eestis, tekkis tal juba eelmisel aastal.

„Kui me möödunud aastal Vanemuise teatri dramaturgi Sven Karjaga materjali otsisime, siis jäi näpp August Mälgu „Tson Lemberi uus elu” peale, mis etendus eelmisel suvel Eismal. Aga mõte salapiirituseveost jäi idanema ja otsustasin teha selle tänavu,” rääkis Jaanus Nuutre.

Algselt oli plaan salapiirituse lugu mängida Karepal Sagritsa talumuuseumi õuel, aga Virumaa Muuseumid ütlesid paiga üles. „Kiiresti saime kaubale Käsmu meremuuseumiga. Sealne koht on hea, publikul on vaade nii muuseumile kui merele,” kirjeldas Nuutre. „See, milline etendus tuleb, on minu peas valmis juba tükk aega, Loone Ots on praegu veel sulge teritamas ning näidend valmib aprillikuu jooksul.”

Rollid on jagatud, peaosades on Tanel Saar VAT Teatrist, vabakutseline Merilin Kibrits ja Merle Palmiste Eesti Draamateatrist. „Aga lavastus tuleb selline, kus kõikidel tegelaskujudel on oluline osa. Näiteks kaptenil, kelle nimi lavastuses ongi Käpten. Teda mängib Jaanis Valk, kes on teinud filmi esimesest Eesti ümbermaailmapurjetajast, Jaanis on ühtlasi Tammsaare teatri näitleja. Mängivad ka Amanda Hermiine Künnapas, kes on teinud kaasa Eesti Draamateatri lavastustes ja mängib „Kättemaksukontoris”, Siret Tuula ja Miika Pihlak. Mõnus noorusest ja kogemusest pakatav andekas trupp,” iseloomustas lavastaja Jaanus Nuutre.

Nuutre märgib, et lugu kirjutatakse vastavalt ajaloo sündmustele.  „Proovime olla väga ajalootruud, saime ka Kristi ja Siim Kallase fondi stipendiumi, et kajastame ajaloolist materjali. Need tegelased on päriselt elanud ja olnud inimesed, lugu seal ümber on küllaltki päris, aga läbi meie fantaasia. Katsume peidetult kajastada ka seda, mis maailmas praegu toimub kohutava sõja näol Ukrainas, sõjapidamisest pole Eesti riik ajaloos puutumatu olnud,” rääkis Jaanus Nuutre.

„Kuninganna ja viinakurat” on lugu kahe kange ristumisest ja tugevast tulevahetusest – kuninganna (mängib Merilin Kirbits) ja viinakuradi (mängib Tanel Saar) vahel. Tüki tugisammast, kes püüab kõiki maapeal hoida ja kelle juurde saavad kõik minna nõu küsima, kehastab Merle Palmiste. Teised tegelased ei jää tahes-tahtma viinasõjast puutumata, nii kapten, piirivalvur (Miika Pihlak) kui kapteni tütar (Amanda Hermiine Künnapas), kellel on suur saladuslik lugu mängida.

„Ajalootruu tükk meie kastmes, kuidas võis välja näha salapiirituse vedu ja rannaküla elu,“ märkis Jaanus Nuutre.

„Kuninganna ja viinakurat” esietendus on 22. juulil, kokku mängitakse lugu kümme korda juulis ja augustis.

Katrin Uuspõld