Maalinäitus „Naabrid” pühendati Soome 100. juubelile

näitus

Kunstnik Kaarina Alsta on tuntud Soome naivist, kelle tööd on ühiskonnakriitilised ja poliitilise alltekstiga. Rakvere Galeriis saab nautida tema värvikirevat Soome 100. juubelisünnipäevale pühendatud maalinäitust „Naabrid”.

Ülle Kask

Galerist Raivo Riim rääkis, et kümmekond aastat tagasi otsis kuraator Riho Hütt jõulunäituse jaoks head Soome naivisti. „Riho otsis, otsis ja leidis lõpuks juhuslikult internetist Kaarina kodulehe, võttis naisega ühendust ja läks talle Soome külla,” meenutas Riim.

„Tagasi tulles oli Hütt vaimustuses, milline naine Kaarina on. Tal on nii väikesed pintslid, ta maalib millimeeter millimeetri haaval. Nõnda Kaarina tollal Rakverre oma kunstiteostega tuligi. Ja nüüd on tal meie majas teine näitus,” rääkis Riim.

Galerii kuraator, klaasikunstnik Riho Hütt lisas, et kui plaaniti pühendada näitus Soome sajandaks juubeliks, tuli kohe mõte, et kunstnik võiks olla Kaarina Alsta. „Meil on aasta lõpus ikka naivisti näitus, et natuke ellu värvi ja selgust tuua. Kui sa väljendad läbi kunsti elu, on värvid puhtad ja hästi kirkad,“ kõneles ta.

„Esialgu paistab Kaarina maalide sõnum väga lihtne ja rõõmus. Aga kui lähemalt vaadata, pole töödes ainult multifilmitegelased, vaid kõik on elust enesest. Teemad on suhteliselt kriitilised ja mõtlemapanevad. Kuid naivismi võti annabki töödele erilise selguse. Maale vaadates tekib algul palju küsimusi, hakkad teosega suhtlema ja mõtled kaasa, mida kunstnik ühe või teise pildiga öelda tahab,” jätkas Hütt.

Kuraatori sõnul on naivism kui kunstivool Soomes rohkem esile tõstetud – seal on suured naivisminäitused. Eestis on ainult Viljandis Kondase keskus, mis naivistliku kunstiga tegeleb.

Naivismile on omased puhtad värvid ja detailirohkus. Kaarina Alsta töödes on palju sotsiaalkriitilist lähenemist. Näituse peateosel „Naabrid”, kus on kujutatud ka president Sauli Niinistö, varjatud sõnumit pole.

Kaarina Alsta ütles näituse avamisel, et maailmas juhtub väga palju pahasid asju ja riikide eesotsas on halvad juhid. „Maal „Pahad välja” kujutab suurt raketti, kus on koha leidnud Kim Jong-un, Putin, Trump, Erdogan, Süüria president Al-Assad ja ISIS-e mees – nemad tuleks raketiga sümboolselt maa pealt minema saata. Kui ma seda maalisin, kandideeris parajasti Marine Le Pen Prantsusmaa presidendiks,” kõneles emotsionaalne kunstnik ja lisas, et Stalin ning Hitler sai maalitud pildile kui vanade aegade „pahalased“.

Maal „Kohe algab uus elu” kujutab aga näiteks Vahemerel seilavaid pagulasi, kes tulevad laevadega Euroopasse ja otsivad paremat kohta elamiseks. Küsimuse peale, millest kunstnik inspiratsiooni ammutab, vastas naine, et ta võtab ideid oma maalide tarbeks päevapoliitikast. „Praeguse aja pagulaskriisis on paljud inimesed sunnitud jätma oma kodud ja põgenema võõrsile. Seal, kus on sõda, nälg ja vägivald, ei saa ju ükski inimene elada,” muretses kunstnik vaeste ja kodutute pärast, silmis pisarad.

Soomlanna kirkate värvidega piltidel pole kajastatud ainult päevapoliitilised sündmused, vaid ta on maalinud ka väga palju loomi, linde ja loodust ning õnnelikke inimesi paradiisis. Tasub kaema minna, sest oma silm on kuningas. Kaarina Alsta näitus „Naabrid” on Rakvere Galeriis avatud 21. jaanuarini.

Kaarina Alsta maalinäituse „Naabrid” avamisel Rakvere Galeriis. Foto: Ülle Kask