Mahtuniversaal pereautoks: kuidas ja millist valida?

Parim valik pereautoks on mahtuniversaal, sest nagu nimigi ütleb, on seda tüüpi sõiduvahend mahukas ja universaalne. On olemas ka tavalised universaalkerega autod, mis pakuvad mitmes aspektis mahtuniversaaliga võrdseid võimalusi, ent kõige olulisemas – mahutavuses – jäävad need mahtuniversaalile siiski alla.

Kui tuttuue mahtuniversaali soetamine käib üle jõu, tasub võtta ette kasutatud autod. Järelturul on mitmeid plusse: valik on märksa laiem kui uute autode turul, ooteaeg lühike ning ostutingimused soodsad. 

Kõigile lahedasti ruumi

Pereauto puhul on oluline, et see vastaks pere vajadustele mitte ainult täna, vaid ka mõne aasta pärast. Seetõttu tuleks esimese kriteeriumina võtta luubi alla auto mahutavus. Peale oma pereliikmete võiks ühes praktilises pereautos olla ruumi vähemalt ühele kaasreisijale, aga veel parem kui kahele. 

Mahtuniversaalide seast leiab nii viie-, kuue- kui ka seitsmekohalisi mudeleid. Paljudel neist saab hetkel ülearused istumiskohad kokku klappida või autost välja tõsta ning suurendada nii auto pagasiruumi mahtu või teha reisimiseks ruumi pere lemmikloomale.

Sõiduharjumustest sõltub palju

Kindlasti tuleb silmas pidada auto kasutamise intensiivsust. 

Kui auto on sõidus igapäevaselt ega piirdu ainult lühikeste kodu-lasteaed-pood otstega, on mõistlik valida diiselmootoriga mahtuniversaal. Diiselmootorid on pikemate vahemaade läbimiseks kütusesäästlikumad. Diiselmootorite jõulisem pöördemoment tagab muretu ja sujuva sõidu ka siis, kui auto on reisijate ja pagasiga maksimumini koormatud. 

Bensiinimootoriga mahtuniversaali poole tuleks pilk heita siis, kui autot kasutatakse peamiselt lühemateks linnasõitudeks ja maanteele pikki vahemaid läbima minnakse sellega harva. Bensiinimootor on küll veidi “janusem”, ent sobib linliku eluviisiga paremini, sest mootor saavutab töötemperatuuri lühematel sõitudelgi ning käitub äkilises linnaliikluses tiba särtsakamalt, kui veidi rahulikuma “iseloomuga” diiselmootor.

Rahaliselt jõukohane

Mõistlik on paika panna oma rahaliste võimaluste piir ja jääda sellele kindlaks. 

Kui päris uue mahtuniversaali ostmine esindussalongist eelarvesse ei mahu, tasub tõsiselt kaaluda garantiiga ja kontrollitud taustaga kasutatud auto soetamist. Oluline on võtta partneriks usaldusväärne automüüja.

Üks selline turvaline ja mugav autokaubamaja on Baltikumi suurimal kasutatud autode müüjal Longo Eesti OÜ, kelle kodulehel longo.ee saab erinevaid variante kõrvutades langetada valiku mugavalt kodust lahkumata.

Edevus maksab

On selge, et auto omamine toob kaasa väljaminekuid ning ka neid asjaolusid tuleb enne ostmist hoolikalt hinnata. 

Kulud kütusele, kindlustusele, rehvidele ja hooldusele võivad erinevate mahtuniversaalide puhul kordade serineda. Näiteks võimsama ja suurema töömahuga bensiinimootor pakub küll sportlikumat sõiduelamust, aga võtab poole rohkem kütust kui veidi väiksema rammuga mootor. 

Ka rehvide maksumuses võivad olla suured hinnakäärid. Kui näiteks masinal on all veidi edevama ja suurema läbimõõduga veljed, võib hinnavahe nelja rehvi vahetuse korral küündida sadade eurodeni. Rääkimata sellest, et mõne margi mudelid peavad tehnilise hoolduse läbima iga 15 000, teisel aga iga 30 000 kilomeetri läbimise järel. 

Auto peab meeldima

Viimase argumendina võiks meeles pidada, et auto soetame me üldjuhul pikemaks ajaks ning pereautona peaks see lisaks praktilisusele pakkuma ka mugavust ja turvatunnet. 

Pereauto on justkui pereliige, kelle seltsis veedetakse aastate jooksul hulk tunde ja läbitakse lugematu arv kilomeetreid. Kui mingi detail või eripära auto juures esimesest hetkest peale häirib, siis võib aja jooksul sellega harjumise asemel ebamugavustunne hoopitükkis kasvada. 

Seega – pereauto tuleb küll valida targalt ja kaalutletult, et aga neljarattaline pakuks praktilisuse kõrval sõidumõnu ja rõõmu, võiks lõplikul otsustamisel jätta pisut ruumi ka emotsioonidele.