Mõnuefekti saamiseks riskitakse tervisega

spice

Sünteetiline kanep viis haiglasse üheksa noort inimest. Tänaseks on Eesti Kohtuekspertiisi Instituut psühhoaktiivse aine kindlaks teinud.

Mari Mölder

Moodsale ajale kohaselt on ka narkoäri kolinud internetti ja mõne aastaga on mõnuainete arv plahvatuslikult kasvanud. Samuti on suurenenud nende kättesaadavus ja levik.

Ohtlik aine pole veel uimastite nimekirjas

Sünteetilise kanepi ehk spice`i suitsetamise tõttu sattus Rakvere haiglasse kaks eluohtlikus seisundis noort, teistel suitsetajatel tuvastati tasakaaluhäired ja segadusseseisund.

Rakvere politseijaoskonna ennetus- ja menetlusteenistuse vanem Joel Alla ütles, et kui politseini jõudsid esimesed juhtumid, siis avastati, et liikvel on kanepilaadne aine, mis avaldab tervisele karmi mõju. Politsei ei teadnud alguses, mis ainega on tegemist, ja neilegi oli üllatus, et nii paljud noored haiglasse sattusid.

„Narkopolitseinikud suhtlesid sel teemal lastevanematega ja jätsid ennetussõnumid maha meediaväljaannetesse ning koolidesse,“ lausus Alla. „Loodame, et olukorra ohtlikkusest on aru saadud.“

Politsei algatas ka kriminaalasjad, mille raames telliti ainele ekspertiis. Praegu ei ole see konkreetne uimastav aine veel narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjas, ent lisatakse sinna lähimate kuude jooksul – sellise ettepaneku tegi Ravimiamet Sotsiaalministeeriumile eelmisel nädalal, ent selle jõustumiseni kulub vähemalt kaks kuud.

Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi (EKEI) direktor Üllar Lanno selgitas, kuidas lubatakse tavakäitlusesse keemilisi aineid, mida kas süstitakse või manustatakse tablettide-pulbritena. „Ravimifirmad teevad ravimi väljatöötamise hetkest aastakümneid kõvasti tööd ning palju katseid, et tagada aine ohutus,“ lausus ta. „Kui rääkida spice`i-taolistest ainest, millel kindlasti on veel palju erinevaid nimetusi, siis on need ained markeeritud tavalisteks laboratoorseteks kemikaalideks. Selle pakendi puhul ei tohiks normaalsel inimesel tekkida kahtlustki, et seda peaks endale sisse võtma. Müüja aga ei ootagi midagi muud kui ainult rahalist kasu. Ostja tahab mõnuefekti kätte saada ja riskib sellega, et ei saa aru aine põhiolemusest. Kui apteegist ostad, saad sa kindla peale ravimi, aga internetist tellitud kotikesse võidakse panna sisuliselt kõike,“ selgitas Lanno.

Lihtsalt kättesaadavad

Sünteetilisi aineid hakati interneti teel levitama umbes viis aastat tagasi, siis jõudsid turule vaid üksikud molekulidega rikastatud ained. Praegu on levik suurenenud, pakkumine laienenud ja ainete hulk on oluliselt tõusnud.

Internetipoode, mis on sünteetilistele ainete müügile spetsialiseerunud, tekkib EKEI andmetel poolaastas umbes tuhat tükki. „Täpselt niipalju, kui on huvigruppe, kes seda interneti teel tahaks tellida, neid müügikohti ka juurde tekib. Vaadates, kui kiiresti toimib täna Euroopa Liidus postiteenus, siis on selle aine lähtekohta raske tuvastada,“ ütles Lanno.

EKEI andmetel levivad sünteetilised ained kahel kujul. Esiteks laboratoorseks tooteks mõeldud pakike, mille teisele küljele on trükitud molekuli kujutis. Sellises pakendis on tavaliselt psühhoaktiivset mõju omavad radikaalid. Vastavalt sellele, kuidas aine on tuvastatud, pannakse see kas lubatud või keelatud ainete nimekirja.

Sama molekuli radikaali muutes on võimalik muuta konfiguratsiooni ja luua uus aine, mis ei ole veel keelatud ainete nimekirja pandud. Pakendid, mis sellise ainega liikuma lubatakse, peaks olema varustatud ohtu näitava indikatsiooniga, aga pahatihti pole.

Teine variant on aga taimne mass, mis on kokku pressitud ja üle piserdatud kemikaaliga, mis avaldab organismile psühhotroopset mõju. Taimne brikett värvitakse võimalikult loodusliku kanepi või hašiši värvi.

Lanno tõdes, et kahjuks on vähenenud inimeste ohutunnetus ja arvatakse, et kanepi- või marihuaanalähedased produktid pole kahjulikud. Rakvere juhtumid näitasid olukorra tõsidust – aine tarbimine võib lõppeda hingamise või südame seiskumise või muul moel lämbumisega.

Selleks, et lapsed ei telliks internetist narkootikume, soovitab politsei vanematel jälgida, missugustel internetilehekülgedel surfatakse. „Kui interneti vahendusel midagi tellitakse, siis tuleb huvi tunda, mida nad tellivad, milleks ja kas seda asja on vaja,“ ütles Joel Alla. Samuti soovitas ta koolis olla lastel tähelepanelik ja kui märgatakse, et keegi mingi kahtlaste asjadega tegeleb, siis sellest politseile või vähemalt klassijuhatajale teada anda.

Mis on spice?

Spice on üldnimetus sünteetilisi kannabinoide sisaldavatele toodetele.

Toote nimetusi ja kujundusi on erinevaid, kuid pakendid on enamasti pilkupüüdvad, värvilised ja sageli teepakikesi meenutavad. Eestis on levitatud järgmiste nimetustega sünteetilisi kannabinoide sisaldavaid pakendeid: Forest Humus, SenSation, Dream, King B Forever, Smoke Plus, Scope the Flower Power, Yucatan Fire, Skunk, Mojo jm. Pakendi sisuks on tihti vaid tundmatu taimne puru, millele on lisatud ühte või mitut sünteetilist kannabinoidi (näiteks AM-2201, JWH-018, JWH-073, HU-210; CP 47497 jne). Nimetatud ained omavad kanepis leiduvale tetrahüdrokannabinooliga (THC) sarnast psühhoaktiivset toimet (toimides kesknärvisüsteemile ning mõjutades meeleolu, mõtlemist ja käitumist kuni sõltuvuse tekkimiseni) ning neid manustatakse peamiselt suitsetades.

Allikas: Ravimiamet

 

Sünteetiline uimasti. Foto: EMTA