Muna õpetas kana

Muna1

Vahel juhtub, et õpetajal on tunnis nii palju tööd, et ei jõua seda kõike ise ära teha ja peab õpilastelt abi paluma. Selline juhus viiski toreda mõtteni, et ka lapsed ise võivad väga head õpetajad olla ning vanematele inimestele oma koolis õpitud oskusi jagada ja miks ei võiks muna kana õpetada.

Seidi Lamus-Tšistotin

Põlula Kooli ettevõtlikud suured ja väikesed päkapikud otsustasidki, et nemad tahavad oma vanematele ja vanavanematele ning kogu külarahvale natuke jõulurõõmu pakkuda ja tõestada, et omatehtud asi on kõige ilusam asi. Istuti koos ja mõeldi, et mis võiks olla see, mida õpetama hakata, sest oskusi on aastatega juba üsna palju kogunenud, kuigi kooliaastaid nendel päkapikkudel endil veel eriti palju ei olegi, tegemist on 1.-4. klassi lastega.

Lõpuks pärast pikki vaidlusi leiti, et käsitööhuvilisi võiks kutsuda endale külla nii umbes kuuel-seitsmel korral. Ühiselt otsustati, et kindlasti tahaks õpetada gullingut, sest see on üsna uus tehnika, kus kammitaolise vidinaga saab paberiribadest imetoredaid kaunistusi keerutada ja kokku kleepida ning vanemad inimesed ei tea sellest midagi. Siis mõeldi veel, et taaskasutus on hästi popp ja miks mitte kaunistada näiteks vanu purke ning pudeleid, mida saab küünlaalustena kasutada.

Lisaks arvati, et kindlasti peaks kasutama looduslikku materjali ning kasevitsadest, millega vanaemade noorusajal tagumiku kaudu tarkust sisse suunati, saab valmistada toredaid jõulukaunistusi. Kindlasti tuleks ka šokolaaditaskute ja kaartide valmistamist õpetada, sest neid kulub jõuluajal ohtrasti – omatehtud jõulukaart on parim kingitus.

Jõuluõpitubade viimasel päeval otsustati korraldada jõululaat, kus omatehtud asju ka müüa saaks. Sõbralaat on Põlulas juba pikaajaline traditsioon ja mõned aastad on korraldatud ka jõululaata.

Nendele inimestele, kes aga ise kooli tulla ei saa, otsustati külla minna. Päkapikud käisidki Ulvi hooldekodus jõulurõõmu viimas ja nii mõnelgi hoolealusel oli päeva lõpus tänupisar silmanurgas. Hooldekodu juhataja Maarika Koppel lausus, et totsikud on vanadel ikka laual, et sinna siis kommi või midagi muud koguda. „Tänupisarad olid kõigil silmis ja ootame päkapikke ikka tagasi,“ lisas hooldekodu juhataja.

Tänaseks on projekti „Muna õpetab kana” eelkirjeldatud õpitoad teoks saanud, selleks nädalaks jäi veel üks, kus õpetati taskurätikukarpe tegema, ja jõululaat, kuhu olid oodatud nii müüjad kui ka ostjad. Teele, kes on enda sõnul Põlula kooli fänn, kuigi teda ennast kooliga miski ei seo, ütles töötoas, et tuleb sinna alati, kui miskit toimumas on. „Kõige rohkem meeldis kaartide valmistamine, sest ega ju argiaskelduste kõrvalt kodus selliseks asjaks aega ei leia. Siin tegin lausa kuus tükki valmis.“

Õpetaja Inge Korka hinnangul on projekti raames töötubades käinud umbes 20 täiskasvanut uusi oskusi omandamas. „Kõige rohkem oligi jõulukaardi valmistajaid – majas oli korraga 13 täiskasvanut õppuri rollis ja päev venis nii pikaks, et jõudsime lapsed vaevu koolibussile saata,“ rõõmustas õpetaja.

Jõululaadaasja võetakse Põlula koolis väga tõsiselt, sest kui näitemängu õpetaja ühele peaosatäitjale meelde tuletas, et ta ikka oma osa pähe õpiks, teatas see, et tal ei ole eriti aega, peab laadakraami valmistama. Aga küll see näitemängki pähe sai, sest tegemist on väga tublide ja teotahteliste lastega ning jõulukontserti oodati juba pikisilmi, sest nädal enne jõulupidu, kui proove tehakse, on üks toredamaid aastas, saab ju tunnist ära ja ise laval esineda.

Eelmisel aastal oli Põlula koolis jõulumaa ja juba sügisel uurisid ümberkaudsed koolid, et kas tänavu ka jõulumaad tehakse. Koolipere otsustas selle aasta vahele jätta, sest tegemisi oli juba üksjagu kogunenud ja õppimise peale jäi aega väheks, kuigi koolis tõdeti ühiselt, et selline õppimine, kus ise midagi saab õpetada, on palju toredam ja huvitavam. See kõik kokku ongi nagu üks suur ja põnev õppetund.

Põlula kool on ühinenud ka programmiga „Ettevõtlik kool“, mis tähendab, et enamus üritustest ja ettevõtmistest on õpilaste endi välja pakutud ning teostatud.

Sellised toredad üritused on ühendanud ka kogukonda. Koolipere tänab Ulvi klubi, raamatukogu ja Maanaiste seltsi toreda koostöö eest, samuti lapsevanemaid ja vilistlasi, kes aitasid jõuluseadete aluste ja kasevitsadega.

„Aitäh Põlula päkapikkudele, olite väga tublid ja tegite meie jõuluootuse palju rõõmsamaks!” oli osalejate ühine tänusõnum. Samuti tänati õpetajaid, kes sellise ettevõtmise pingsa koolitöö kõrvalt käsile võtsid.

Põlula kooli laste lemmikkäsitöö on gulling, kus kammitaolise vidinaga saab paberiribadest imetoredaid kaunistusi keerutada ja kokku kleepida. Foto: erakogu

Muna2

Õpetaja Inge Korka kasevitsadest jõulukaunistusi valmistamas. Foto: erakogu