Noor ehituspuusepp paneb oma oskused proovile

kutsemeistrivoistlusLaulusõnad „Seinad üles laome, toksime ja taome…“ kirjeldavad väga hästi ehituspuusepp Joonatan Lepiku ametit. Tema ülesandeks on puitkonstruktsioonide, näiteks maja- või katusekarkassi valmistamine, monteerimine ja remontimine.

Tekst: Virge Tamme

 „Puidust millegi meisterdamine on minu jaoks midagi enamat kui tavaline ajaveetmine,“ räägib osavate kätega Joonatan.

Üks asi on oma ettekujutuse järgi puu voolimine, teine aga millegi suure püstipanemine. Et oma teadmisi süvendada ja et oskused ei jääks vaid puidust nikerduste tasemele, asuski Joonatan õppima Rakvere Ametikooli ehituspuusepa erialale.

Kõik võivad saada meistriks

Joonatan teab, et ehituspuusepa elukutse juures sõltub kõik temast endast – kui palju ta aega pühendab, praktiseerib ja õpib. „Sellel erialal võivad kõik saada meistriks,“ kinnitab ta.

Eriti kirglikult suhtub Joonatan arhitektuurilise väärtusega ja ajaloolistesse ehitistesse, mida vaadates ta ka inspiratsiooni ja motivatsiooni ammutab. Keskkonnateadliku inimesena hindab ta väga töö looduslähedust – see peegeldub ka tema tööeetikas, kasutades kõike nii palju, kui on vajalik, ja nii vähe, kui on võimalik.

„Hea ehituspuusepp on see, kes austab enda tööd ja traditsioonilisi tööriistu, ta peaks oskama ehitada hooneid, mis on vastupidavad, ja huvi tundma vanemate ehitusviiside vastu, neid kasutama ja arendama,“ räägib Joonatan oma tulevikuvisioonist.

Praktika Eestis ja välismaal

Õppetöö kõrvalt klassiruumis ja kooli laboris on Joonatan käinud mitmel praktikal. „Moodulmajade tootmisega tegelevas Harmet OÜs tegin puidust karkasselemente. Alles ettevõtlusega alustavas Timo Houses OÜs aitasin algusest lõpuni valmis ehitada tootmisplatsi ning seejärel tegin puitkarkasse,“ mainib Joonatan, lisades loetellu ka termopuidust tooteid ja materjale tootva Brenstol OÜ, kus ta sai valmistada saunalava aluseid, seljatugesid ja piirdeid.

Lisaks võimaldas Leonardo da Vinci programm talle ka välispraktika Saksamaal. „Seal oli väga tore ja kogesin palju uut. Sealhulgas sain ka välismaal iseseisvalt toimetuleku kogemuse. Tööl käisime kursusekaaslasega väikeses puusepa-ettevõttes, kus tegime puitkonstruktsioonilisi ehitisi, lehtlaid ja kivikatust,“ tõstis Joonatan esile oma välismaisel praktikal tehtu.

Kogenud võistlusnärv

Hetkel valmistub noormees koos koolikaaslasega Noore Meistri kutsemeistrivõistluseks, kus ta peab 12 tunni jooksul ehitama kaevurakke karkassi koos varikatusega. Varasem võistluskogemus on tal Noorelt Meistrilt juba olemas, just seda peab ta ka konkurentide ees enda eeliseks. Ettevalmistused käivad täie hooga juba poolteist kuud. „Algatuseks arutasime õppejõududega joonised ja materjalikulu läbi, seejärel joonestasime võistlustöö üks ühele välja, sealt saime mõõdud ja hakkasime tasapisi puidust midagi meisterdama. Eesmärgiks on selgeks teha järjekord, kuidas konstruktsiooni osad valmis teha ja kokku panna võimalikult efektiivselt,“ räägib Joonatan.

Joonatan näeb kutsevõistlusele pühendatud ajas vaid positiivset: „Kutsemeistrivõistlus ja sellele kulunud aeg toob palju kasu. Saab õppida tundma oma võimete piire, tõsta kooli mainet ning veeta harjutamisel aega koos vanemate meistritega – kellelt on veel õppida kui mitte parimatelt,“ tõdeb ta.

Selge tulevikuvisioon

Joonatan on südamega asja juures ning oma tulevikku näeb ta just ehituspuusepana. Pärast ametikooli eksameid soovib ta suunduda õppima Tallinna Tehnikakõrgkooli hoonete ehitust. „Minu suurim unistus seoses oma erialaga on soov näidata maailmale, kui suurt väärtust ja rolli omab Eestis puidust ehitamine, tutvustada maailmas Eesti puitehitiste kvaliteeti, võtta kasutusele vanad, läbiproovitud ehitusviisid ning neid arendada ja edasi kanda.“

 

Noor Meister 2014 toimub 7.-8. märtsil Tallinnas Eesti Näituste messikeskuses, kus mõõtu võtavad üle 300 kutseõppuri 24 erialal, avatud on 10 töötuba ametite proovimiseks, kutseharidusmessil on kohal 32 ametikooli üle Eesti. Sissepääs on kõigile huvilistele tasuta! Uuri lähemalt www.noormeister.ee.

 

Ehituspuusepad võistlemas kutsehariduse suursündmusel Noor Meister 2013. Foto: Tallinna Polütehnikum