Rahva Raamat avas Põhjakeskuses kümnenda kaupluse

rahva raamat 2

Lääne-Virumaa suurimas kaubanduskeskuses puudus raamatupood ja selle niši täitis eelmisel neljapäeval uksed avanud Rahva Raamat. Avamisel külalisena viibinud muusik Lea Dali Lion esitles oma debüütromaani „Joonista valgus“ ja jagas autogramme.

Ülle Kask

Kaupluse juhataja Ursula Stüf konkurentsi ei karda, sest Apollo ja Tammerraamatu Matsoni äri asuvad Rakvere kesklinnas. Stüf meenutas, et kunagi pidas keegi eraisik Põhjakeskuses Viru raamatupoodi, aga mõne aja pärast sulges selle teadmata põhjustel.

Juhataja sõnul on Rahva Raamatul muljet avaldav ajalooline taust. „Juba aastal 1912 avas Tallinnas Draamateatri vastas uksed pood, mida peetakse Rahva Raamatu eelkäijaks.“

Poe sümbol on väge täis tarvas

Jaemüügijuht Nele Mägi oli samuti optimistlik. „Et meil hästi minema hakkaks, oleme Rakvere poe sümboliks valinud väge täis tarva kujud, mis ripuvad laes ja seintel,“ osutas naine sarviliste ürgveiste suunas. „Kaupluse pind pole väga suur võrreldes Tallinna või Tartuga. Seepärast oleme teinud poes viibimise klientidele võimalikult meeldivaks, et nad end raamatute seltsis mõnusalt tunneksid. Meie kauplusteketi väikeste poodide boonus on tass kohvi kauba peale.“

Sirly Oder, kes poeriiulite väljapanekute eest hoolitseb, askeldas kohviautomaadi juures, pakkudes ostjatele espressot ja latet ning šokolaadikompvekke. „Oma väljavalituga saab esmast tutvust teha mugavas tugitoolis kohvi nautides,“ lausus lahke müüja. „Kui aga soovitakse mõnd trükisooja raamatut sirvida ja mõelda, kas osta või ei, peab kohvi eest maksma ühe euro, mis kohvikute hindadega võrreldes ju väga kallis pole.“

Tarva sarvede alla seinale on kenasti sätitud kingituste osakond. Sirly Oderi sõnul on raamat alati parim kingitus. „Kui tahetakse kingikotti kopsakamaks teha, on võimalik osta lisaks märkmik, pinal ja vihik,“ tutvustas Oder Inglismaalt pärit kaupa. „Reisikomplekti võib koos raamatuga osta ka kõrvatropid, kaelapadja ja silmaklapid. Koolilastele on vahva kingitus Mendelejevi tabeliga kruus.“

Ann Austraaliast ostis kokaraamatu keeleõpikuks

Vanaproua, kes kassa juures kokaraamatu eest makstes müüjaga inglise keeles kõneles, ütles, et hakkab raamatu abil eesti keelt õppima. Miks just „Tšilli – päike või saatan“ õpikuks saab, vastas Ann, et üks autoritest on tema sõber Merit Kiho.

Ann rääkis, et käib kord aastas ema sünnilinnas Rakveres, kuhu ta korteri ostis. „Kui leian sügiseks rentniku, sõidan koju tagasi,“ ütles vaid paari eestikeelset sõna oskav eakas naine, kelle ema põgenes suure sõja jalust 70 aastat tagasi Austraaliasse.

Kui siinkirjutajal tekkis soov terava pipraraamatuga lähemat tutvust teha, ei leidnud ta kokanduse riiulilt seda üles. Ka appiruttav müüja Terje Heinsoo teadis, et üks eksemplar peaks veel olema, aga küllap avamissaginas pole müüjatel veel kõikide raamatute leiukohad meeles.

Jaemüügijuht Nele Mägi selgitas, et kui klient soovib mõnd raamatut, mida Rakveres ei ole, on võimalik see kohe tellida kauplusteketi mõnest teisest poest.

Avamispäeval esitles oma debüütromaani „Joonista valgus“ Lea Dali Lion, kes on rohkem tuntud Lea Liitmaana kunagisest menubändist Blacky.

Lea Dali Lion jagas autogramme

Peale hingestatud laulu lausus Lea Dali Lion, et kuna ta on kirjutama hakanud, võib nüüd peale muusikaga tegelemist ka rääkida. „Tavaliselt ju muusikud raamatuid ei kirjuta. Aga peale seda, kui minu elus hakkas jõhkraid ja huvitavaid asju juhtuma, mis muutsid mu elu, läksin raamatukirjutamise laagrisse – ühte tühja korterisse ja kirjutasin kõik oma läbielamised üles,“ kõneles rinnavähi seljatanud muusik oma raamatu sünniloost.

„Kirjutamise ajal läksin tagasi sellesse aega, mis toimus minu elus enne – nutt, naer, keemiaravist pahaksläinud süda,“ rääkis Dali. „Kirjutan, kirjutan ja äkki kuulen akna taga automüra. Potsatasin oma keha sisse tagasi ja sain aru, et olin ajas rändamas käinud. Inglid tahtsid nii.“

Nele Mägi sõnul on kirjanikud isepäine rahvas. „Mina tegelen sellega, et kutsun neid väikestesse kohtadesse oma raamatuid tutvustama. Ega see kerge ole. Väga lahke oli Vahur Kersna. Ka Lea sain kergesti nõusse,“ rääkis Rahva Raamatu jaemüügijuht. Ja lubas edaspidigi korraldada Rakvere kaupluses kohtumisõhtuid kirjanikega, et ostjal oleks võimalik raamatusse ka autogramm saada.

rahva raamat 1Lea Dali Lion jagab autogramme. Fotod: Ülle Kask

 

Ann Austraaliast (vasakul) ostab kokaraamatu, et õppida eesti keelt. Keskel müüja Terje Heinsoo ja paremal Sirly Oder.