Rakvere haigla täiendas oma varustust

Uued operatsioonilauad võimaldavad arstidel mugavamalt opereerida ka kaalu poolest raskemaid patsiente, sest hüdraulika võimaldab lauda seadistada ka 250+ kg kaaluva patsiendi puhul. Foto: Ain Suurkaev

Rakvere haiglas käivad praegu palatikorpuses ventilatsioonitööd, mis peaksid lõpusirgele jõudma sügisel. Soetatud on ka operatsioonisaali varustust, muuhulgas operatsioonilaudu, mis mõeldud ka raskemate patsientide jaoks – paraku on haiglajuht Ain Suurkaevu sõnul tendents suunas, et opilauale jõuab üha rohkem ülekaalulisi.

Katrin Uuspõld

Rakvere haiglas on kolm operatsioonisaali, neist kahte osteti uued operatsioonilauad ning soojenduskapid operatsioonivahenditele- ja instrumentidele. Rakvere haigla juhi Ain Suurkaevu sõnul olid nii opilauad kui soojenduskapid oma aja ära elanud ja vajasid väljavahetamist.

„Vanad operatsioonilauad jäävad meil reservi, kasutame ühte kolmandas operatsioonitoas, mis toimib valdavalt protseduuride jaoks,“ selgitas Suurkaev.

Uute laudadega on Suurkaevu sõnul operatsioonimeeskonnad väga rahul, sest need võimaldavad mugavamalt ka kaalukamaid patsiente opereerida. „Eelmiste opilaudade hüdraulika seda ei võimaldanud. Operatsioonile sattuvate inimeste seas on paraku järjest rohkem kaalu poolest raskemaid patsiente,“ tõdes Ain Suurkaev. „Ülesöönud inimene on haigustele vastuvõtlikum, teda saadavad keerulisemad asjad. Liigne kehakaal paraku võimendab ja soodustab haigusi.“

Haigla soetas ka äsja operatsioonisaalide ja ärkamistoa vahelise patsiendi monitooringu süsteemi, mis sarnaneb juba erakorralise meditsiini osakonnas kasutatavaga. „Kui patsiendile pannakse monitor külge, siis kõik andmed liiguvad patsiendiga kaasa, ta on operatsiooni käigus monitooritud ja andmed on salvestatud. Varem tuli palju käsitsi üles märkida,“ selgitas Suurkaev.

Varustuse soetamiseks sai Rakvere haigla maakonna arengustrateegiate elluviimise toetusmeetmest projektiraha 121 700 eurot, ülejäänud 115 tuhat eurot oli haigla poolt.

Töös on ka tänavu kevadel ostetud arkoskoop, sest eelmine eakas seade muutus vanarauaks. Arkoskoopi kasutavad valdavalt ortopeedid liigestega seotud operatsioonidel. „See on röntgentehnoloogial põhinev seade, mis võimaldab teostada erinevaid lõikusi ja protseduure läbi väga väikeste nahahaavade,“ selgitas Ain Suurkaev.

Ortopeediliste operatsioonide järjekorrad paraku väga pikad. „Nende maht üldhaiglale on suhteliselt piiratud ja sõltub enamasti haigekassa lepingust. Vajadus on suurem ning arstid oleks valmis rohkem ka operatsioone tegema, kuid haigekassa tellimus on suurem keskhaiglatele ja regionaalhaiglatele. Rakvere haiglas teevad operatsioone Tartust käivad arstid,“ rääkis Suurkaev.

Kevadel alanud ventilatsioonisüsteemide tööd haigla palatikorpuses jõuavad haigalajuhi sõnul lõpusirgele suure tõenäosusega sügisel.