Rakvere juurtega kunstniku maalid jõudsid tagasi sünnilinna

benita näitus

Veebruari alul jõudsid Rakvere linnavalitsusse annetusena Ameerika Ühendriikidest Floridast kolm teost kunstnik Benita Miralda Vommi (1908 Rakveres – 2005 Torontos) loomingust.

Maalide tutvustamine toimus teisipäeval linnavalitsuse fuajees. Edaspidi leiavad teosed koha käesoleva aasta sügisel valmiva Rakvere tervisekeskuse püsiekspositsioonis.

Benita Vommi kolm maali (Lilled vaasis, 1960; Maastik. Järve talu, 1962; Naised, 1963) kinkisid Rakvere linnale Mai ja Tiit Treude. Mai Treude sõnul oli neil soov, et Rakvere juurtega kunstniku maalid jõuaks sünnilinna tagasi.

Benita Miralda Vomm (aastani 1929 Benita Miralda Mölder) oli eesti maalikunstnik. Ta lõpetas 1926. aastal Rakvere Linna Ühisgümnaasiumi ja jätkas samal aastal õpinguid Kõrgemas Kunstikoolis Pallas (Ado Vabbe ateljees), lõpetades seal ühtlasi 1929. aastal ka joonistusõpetajate kursused.

Aastatel 1931–1936 töötas Benita Vomm Rakvere Zeeh’ Tütarlaste Kommertsgümnaasiumis joonistusõpetajana.

1944. aastal põgenes kunstnik koos lastega Saksamaale. Aastatel 1945–1948 oli ta Augsburgi Eesti Gümnaasiumis joonistusõpetaja. Aastal 1948 asus ta Venezuelasse ja asutas Caracases oma stuudio. Aastast 1953 elas ta Kanadas Torontos.

Benita Vomm sai tuntuks realistlike portreedega, ta on loonud ka figuurikompositsioone ja abstraktsionistlikke maale.

Helde annetaja Mai Treude rõõmustas, et kuus kuud väldanud koostöö Rakvere linnaga on edukalt lõpule viidud. „Rakvere linna suur huvi oli südant soojendav. Usun, et linn leiab maalidele eksponeerimiseks väärilise paiga,“ märkis Mai Treude.

Mai Treude jutustas perekonna sidemetest Benita Vommiga: „Minu abikaasa Tiit Treude ning tema vanemad, Arthur ja Alma Treude, olid Rakvere elanikud. Alma oli Benita Vommi kooliõde. Kui nad 1950ndatel aastatel uuesti Torontos kohtusid, omandas Alma maalid. Viimane kord kohtusid nad Benitaga 1984. aastal.“

Rakvere abilinnapea Triin Varek tänas annetajaid linnale tehtud kauni kingituse eest ja pajatas koostöö algusest: „Minuga võttis ühendust Rakvere Teatri näitleja Tiina Mälberg, kelle sõbrad soovisid rääkida Benita Vommi maalidest. Nii kohtusimegi perekond Treude sõprade, Markus ja Liisa Larssoniga, kes elavad Lääne-Virumaal, ja kuulsime Treudede soovist kinkida Rakvere linnale kolm Benita Vommi maali. Oleme väga tänulikud sellise kauni mõtte ja algatuse eest, et Rakvere juurtega kunstniku maalid jõuaksid sünnilinna tagasi ja saaksime neid linnarahvale eksponeerida.“

 

Kuulutaja

 

Teisipäeval tutvustati maale linnavalitsuse fuajees.

Foto: Marju Püümets