Swedbank suleb kontorid Tapal ja Väike-Maarjas

swedbanktapa

Eesti suurim pank suleb uksed maakonna tõmbekeskustes Tapal ja Väike-Maarjas 1. juulil. Enim mõjutab see pensionäre, kes seni harjunud pensioniraha pangakontorist saama.

Tõnu Lilleorg

„Nutma paneb see uudis, see mõjutab mind väga,“ ütles Erna (83) Tapa pangakontori ees. „Tuju on rikutud, paar ööd on lausa magamata,“ rääkis vanaproua, lisades, et eelseisev elukorralduse muutus häirib tema päevarutiini.

Erna on seni saanud oma pensioni kätte just pangakontorist. Tal on küll pangakaart, kuid sularahaautomaati pole ta veel kasutama hakanud. „Kuidas ma nüüd selle sularahaautomaadi kasutamisega hakkama saan?“ oli ta nõutu.

Erna muretses ka teiste kohalike pensionäride pärast: „Pensionipäeval on kontoris kümned inimesed, kui kontor suletakse, kas nad hakkavad siis pangabussi ukse taga järjekorras seisma? Paljudel neist pole pangakaartigi, eriti venekeelsetel pensionäridel.“ Erna on uut tehnoloogiat pangaasjade ajamiseks siiski kasutama hakanud. Kahe aasta jooksul on ta selgeks õppinud kontoris asuva makseautomaadi kasutamise, et arveid maksta.

Alles jääb vaid sularahaautomaat

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivaskil pole Ernale head uudist makseautomaadi suhtes edastada – ka see viiakse minema. Alles jääb vaid sularahaautomaat, kus lisaks raha väljavõtmisele saab teha määratud makseid, mis on eelnevalt fikseeritud internetipangas. Siiski hakkab käima pangabuss, kus on olemas sularaha sissemakseautomaat. „Lisaks on ettevõtetel võimalik tellida inkassatsiooniteenust,“ ütles pressiesindaja.

Kahekümnendates eluaastates Aleksei suhtub sulgemisuudisesse aga ükskõikselt. „Vahet pole, Swedbankis ongi kallid teenusehinnad nii krediidil kui liisingutel. Hakkan kasutama teist panka, ilmselt Nordeat,“ ütles Tapa elanik, kui oli just pangakontorist välja astunud. Tema sõnul käivad paljud tapalased tööl Rakveres ja Tallinnas ning kui on vaja pangakontorisse minna, saab seda seal teha. „Vähe on siia elanikke jäänud,“ lisas Aleksei oma kodulinna kohta.

Tarbimisharjumused muutuvad

Pank suleb juulis üle Eesti kümme kontorit, millest suuremad asuvad väikelinnades, lisaks Tapale ka Türil, Tõrvas ja Sauel ning ülejäänud väiksemates kohtades. Sulgemisega kaob Tapalt kolm töökohta. Lääne-Virumaale jääb pärast kontorite sulgemist Swedbankil alles vaid üks kontor, Rakveres. Näiteks poole väiksema elanike arvuga Jõgevamaal jääb tööle kaks kontorit, Jõgeval ja suuruselt teises linnas Põltsamaal.

Swedbank põhjendab sulgemisotsust sellega, et viimase kolme aasta jooksul on kontorites tehtavate tehingute arv vähenenud kaks korda. Põhjuseks on mugavus – inimesed eelistavad teha sularahatehinguid masinates ning makseid neti- ja mobiilipangas. Kõigist Swedbankis tehtud pangatehingutest toimub kontorites tänase seisuga 0,4 protsenti ja sularahatehingutest 2 protsenti.

Eelseisva muudatuse tõttu saavutab Tapal konkurentsieelise SEB, sest selle panga Grossi poes asuvas sularahaautomaadis saab sularaha nii välja võtta kui arvele kanda. Samuti saavad SEBi tapalastest kliendid pangatehinguid teha postkontoris, kus saab sularaha välja võtta ja arvele kanda ning makseid teha.

Tänase Swedbanki eelkäija Hansapank avas kontori Tapa vallavalitsuse majas juba 90ndatel. Kontor suletakse 1. juulil. Foto: Tapa vald

 _______________________________________________

Uus trend on mobiilimakse

Tänapäeval saab pangatoiminguid teha ka nutitelefoniga, kui alla laadida vastav rakendus. Märtsi seisuga oli Swedbanki mobiilipangal 68 000 unikaalset kasutajat. Aastaga on see hulk kasvanud 75 protsenti. Mobiili vahendusel sooritatakse igakuiselt ligi 170 000 makset, mida on neli korda rohkem, kui tehakse makseid kontorites. Swedbanki internetipangas tehakse igakuiselt enam kui kaks miljonit makset, aastaga on netimaksete hulk kasvanud 7 protsenti.