Taani lipp langes Tapale

taani lipp 3

 15. juunil tähistati Tapal Taani lipu 799. aastapäeva – kohal oli hulganisti liitlasvägede sõdureid, aga ka Eesti endine kaitseminister Margus Tsahkna ja Taani suursaadik Kristina Miskowiak Beckvard.

Liisi Kanna

Legendi kohaselt langes 15. juunil 1219. aastal Eestis, Lindanise lahingus kuningas Valdemar II-le taevast Taani rahvuslipp – Dannebrog. Taani suursaadik Kristina Miskowiak Beckvard sõnas, et nende jaoks on see ilus legend. „Me armastame oma lippu väga, just nagu eestlased armastavad enda oma. Fantastiline on mõelda, et see võis kukkuda taevast just siin Eestis.“

Suursaadik nentis, et Taanis ei tähistata niivõrd lipupäeva, kuivõrd kasutatakse lippu tähistamiseks. „Mida iganes me teeme või millal üksteisega kohtume, olgu tegu sünnipäeva, aastapäeva või ka matusega, on meil alati Taani lipp endaga. See on küll riigilipp, aga see on kindlatsi ka inimeste lipp,“ rääkis Kristina Miskowiak Beckvard.

Ühine ajalugu

Tapal peetud perepäevaga ei tähistatud aga mitte üksnes Taani lipu päeva, vaid eelkõige Taani ning Eesti head koostööd.

Üritusel osalenud Taani parlamendi liige, endine kaitseminister Søren Gade tõstis esile sündmusi lähemast minevikust. Gade märkis, et tema jaoks isiklikult on eriline tunne taas Eestis olla – ministriametis oldud kuue aasta jooksul külastas ta meie maad korduvalt.„Alustasin ministrina 2004. aastal, just siis, kui te astusite NATOsse,“ meenutas Gade. „Alustasime siis tihedat koostööd. Me annetasime Eestile ka mitmesugust militaarvarustust.“Eriti rõõmus oli endine Taani kaitseminister Eesti üle 2009. aastal, mil sõlmiti koostööleping Eesti 1. jalaväebrigaadi ja Taani diviisi sidumiseks õppe-eesmärgil. „See oli uhke hetk nii Eestile kui Taanile. Te hakkasite panustama NATO turvalisusesse ja te olete teinud tõesti imetlusväärset tööd,“ tunnustas Gade.

Kiitus kohalikele

Eesti endine kaitseminister ja riigikogu liige Margus Tsahkna tunnustas omakorda liitlasvägesid. „See, et liitlaste, meie sõprade, väed on Eestis, on kõige kindlam garantii, et meil säilib siin rahu. Me teame, et me saame Taani, Briti ja Prantsuse sõduritele loota,“ sõnas ta.

Tsahkna kiitis ka kohalikke inimesi. „Väga paljud olid skeptilised – kuidasmoodi üks nii suur sõjaväeosa Tapa inimestega läbi saab? Aga te olete tõestanud, et Eesti rahvas on külalislahke ja see sõnum on levinud kõikide meie liitlaste hulka,“ märkis endine kaitseminister pöördumises rahva poole.

Tapakate lahkust ja mõistvat suhtumist toonitasid oma kõnedes nii suursaadik kui Taani kontingendi ülem kolonelleitnant Carsten Winther. „Suur tänu meid siin võõrustamast. Me teame, et teeme lärmi, sõidame aegajalt suurte sõidukitega läbi linna ja segame teid, kuid selline on meie töö iseloom. Loodan, et võtate mõne aja pärast ka järgmise Taani rotatsiooni nii külalislahkelt vastu,“ sõnas kontingendi ülem.

Melu peoplatsil

Perepäev korraldatigi osalt tänuüritusena Tapa rahvale, kes liitlassõdureid külalislahkelt vastu on võtnud. Kuigi üritusel oli kohal hulganisti Taani, aga ka Briti sõdureid, võis siiski näha palju kohalikke, eesotsas laste ja lastevanematega.Peoplatsil pakuti süüa ja juua, tutvuda sai sõjatehnikaga ning üles astusid nii Eesti kui Taani esinejad. Kui meie poolt oli meeleolu looma kutsutud Getter Jaani ja Liis Lemsalu, siis külalistena astusid üles Taanist saabunud artistid Shaka Loveless ja Brandon Beal. Lisaks üllatasid rahvast husaari trompetimängijad.

Päeva triumfiks oli Taani lipu langemine keset peoplatsi. Kuigi tugev tuul ei lasknud sel sündida plaanitud kellaajal, langes Dannebrog väikese hilinemisega siiski langevarjuri juhtimisel alla.

Kui langevarjur Dannebrogiga maa poole liikus, olid kõigi pilgud taevasse suunatud.

Foto: Liisi Kanna