Tamsalu vallavanem saab muinsuskaitse seltsilt teenetemedali

uudebergmuinsus

Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhatus otsustas Tamsalu vallavanemale Toomas Uudebergile annetada ajaloomälestiste hoidmise, tähistamise ja muinsuskaitselise ühistegevuse arendamise eest Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemedali.

Medal antakse Uudbergile üle reedel, 17. aprillil muinsuskaitsekuu avatseremoonial Tallinna Tehnikaülikooli muuseumis.

„Muidugi on hea meel, kui su tegevust tähele pannakse ja väärtustatakse,“ tõdes Uudeberg ja leidis, et küllap tunnustatakse teda initsiatiivi eest, mida ta ilmutas Porkuni lahingupaika tähistava Vistla memoriaali ja Verner Puuranna mälestusmärgi rajamisel.

Porkuni kandis toimus II maailmasõja lõpus suur lahing taganevate saksa ja pealetungivate nõukogude vägede vahel. Paljud saksa mundris hukkunud olid eestlased.

Verner Puurand oli Eesti Kaitseväe allveelaeva Kalev viimane komandör. Teise maailmasõja lõpus aitas ta päästa sõjavangist Eesti sõdureid, oma viimastel eluaastatel, elades Austraalias, oli ta Eesti eksiilvalitsuse minister.

Verner Puurand sündis Tamsalu vallas asuvas Naistevälja külas ja mullu suvel avati tema kodutalu vundamendil allveelaeva komandosilda meenutav mälestusmärk.

Verner Puurand oli värvika elulooga ohvitser, kes kadetina osales 1924. aasta mässukatse mahasurumises, oli Eesti Kaitseväe allveelaevastiku üks rajaja ning päästis Teise maailmasõja lõpus sadu Eesti sõjaväelasi, aidates kaasa sellele, et nad saaksid teenida USA okupatsiooniarmee koosseisus Nürnbergi protsessil sõjakurjategijaid valvates, kirjutas ERRi uudisteportaal.

Aivar Ojaperv

Verner Puuranna mälestuskivi avati mullu suvel. Foto Tamsalu valla koduleheküljelt