Tapa Linna Orkester askeldab aktiivselt

Kuigi aasta on olnud keeruline ja piirangud tavategevusi häirinud, jõudis Tapa Linna Orkester dirigent Priit Rusalepa eestvedamisel viimase aasta jooksul väljastada CD-plaadi, anda kaks täispikka kontserti ning pannud kokku muusikavideo.

Liisi Kanna

Kadrinast pärit Priit Rusalepp töötab põhikohaga Vanemuise Sümfooniaorkestri trompetirühma kontsertmeistrina, lisaks õpetab ta Tartu külje all Ülenurme muusikakoolis trompetit. Selle kõrvalt sõidab ta aga aeg-ajalt, täpsemini kahel-kolmel nädalalõpul kuus, Tapale, et dirigeerida väikelinna orkestrit, lisaks esinemised ning suvised laagrid.

Möödunud aasta möödus koroonapandeemia tõttu küll teisiti, regulaarsed proovid tuli ära jätta nii kevadel kui aasta lõpuosas ning kavandatud kontsertreis Peterburi jäi samuti tegemata. Kuid muusikasõbrad ei heitnud meelt ning leidsid siiski põnevaid väljakutseid.

Plaat „Maraton“

CD-plaadi väljaandmine oli kollektiivis mõtteis mõlkunud juba pikemat aega. „Idee tegelikult ei olnudki selles mõttes väga uus, et üks plaat oli ka varasemalt tehtud. 2008 ilmus Tapa Linna Orkestri esimene plaat „Värvid“ eelmise dirigendi Jüri Tüli juhtimisel. Ning aasta paar pärast seda, kui mina siia tööle tulin, hakkas juba üks ja teine mängija rääkima, et teeks veel ühe plaadi,“ meenutas Rusalepp, kes asus Tapal dirigeerima 2012. aastal, mil toonane dirigent Jüri Tüli ta endale mantlipärijaks kutsus.

„Sel hetkel ei olnud mina ise ega ka orkester veel uue plaadi jaoks valmis. Nüüd siis lõpuks oli endal piisavalt kogemust salvestamisega, olime Vanemuisega juba mõned plaadid salvestanud ning olin seda tööd mängija poole pealt näinud. Ning ka orkester oli paremas vormis,“ rääkis Rusalepp.

Kaht plaati kõrvutades nentis dirigent, et tegu on suhteliselt eraldiseisvate teostega. „Ma arvan, et see esimene plaat on ühe ajastu märk, Jüri Tüli pikaajalise töö jälg. Ja teine on siis minu lühikese karjääri ühe etapi jälg. Üle võtsime vaid plaadiümbrise kujundusstiili,“ rääkis orkestri juht, nentides, et aja jooksul on palju vahetunud ka muusikud ning samaks on jäänud vaid kaheksa mängijat.

Uuelt plaadilt „Maraton“ leiab kümme lugu. „Need on meie viimase kuue-seitsme aasta lemmiklood, mida oleme ikka ja jälle mänginud. Väike läbilõige viimaste aastate repertuaarist. Palasid, mis meile meeldivad, on veel, aga sinna valisime sellised lood, mis on meie orkestrile iseloomulikud ja mida teised nii palju ei mängi,“ tutvustas dirigent. „Üritasime mitte kedagi korrata. Tahtsime teha midagi sellist, mida keegi teine ei ole varem teinud.“

Heliteos salvestati Tapa kultuurikojas. „Planeerisime selleks kaks päeva, aga tehnika üles panek võttis niivõrd palju aega, et esimesel päeval ei saanudki midagi salvestada. Meil oli seal üleval 48 mikrofoni, nii umbes 35 mängija peale,“ rääkis Rusalepp, lisades, et põhimõtteliselt salvestati plaat ühe pika päevaga üles.

Osa materjali võeti linti ka hiljem. „Mõned soolojupid jäid salvestamata ja tahtsime seda paari nädala pärast teha, aga siis tuli juba pandeemia ja riik läks lukku,“ meenutas dirigent.

Esialgu plaaniti plaat välja anda aprillis, tegelikkuses salvestati aga mai lõpus, kui olukord veidi leevenes, alles viimaseid soolosid. „Kogu suve käis järeltöötlus ning alles septembris jõudsime esitluseni,“ rääkis Rusalepp, kuidas koroonaviiruse levik nende tegemisi mõjutas.

Piirangute aeg

Samuti jäi ära aprilli algusesse planeeritud sõit Peterburi ning mõistagi ei saanud kevadel ka proove teha. „Kokku saime alles suve alguses. Meie esimene ülesastumine oli võidupühal, misjärel läksime suvepuhkusele,“ rääkis Rusalepp, avaldades samas heameelt, et orkestril oli siiski ka eelmisel aastal esinemisvõimalusi.

„Meil on traditsioon, et anname iga aasta kaks täispikka kontserti – ühe kevadel ja teise jõulude ajal või uue aasta alguses. Aga seekord sattus niimoodi, et kevadel oli riik lukus ja ka aasta lõpus-uue alguses olid suhteliselt karmid piirangud. Aga meil õnnestus siiski kaks täispikka kontserti anda – esinesime augustis Tapa linna päevadel, andsime suvekontserdi Tapa kultuurikoja kõrval. Ja septembris tegime siis plaadiesitluskontserdi,“ rääkis dirigent.

Aga ka kevadisel koroonapiirangute perioodil ei istutud niisama, vaid aprillikuus tehti valmis muusikavideo – igaüks oma kodust kaasa lüües. „Väga paljud muusikakollektiivid tegid muusikavideoid. Orkestrid tegid muusikavideot niimoodi, et panid telefoni selfi-kaameraga noodipuldi peale ja salvestati enda partii sisse ning keegi miksis need partiid pärast kokku. Aga me olime natuke kavalamad – meil oli juhuslikult plaat juba salvestatud ja audio olemas. Telefonidega filmisime hoopis oma koroonaaja tegemisi ja toimetamisi – kes tegi kodus pannkooke, kes mängis kirikus orelit ja kes tegi lehmale pai. Mõni käis kalal ja keegi tegi remonti. Kui teised istusid niismaa tuimalt, mängisid pilli, siis meie võtsime natukene lõbusama variandi,“ rääkis dirigent endi muusikavideost loole „Sein on ees“.

„„Sein on ees“ on tegelikult ansambli The Sweet pala, mille Eestis on kuulsaks laulnud Raul Sepper ja hiljem Juss Haasma näosaates. Ja „Sein on ees“ sobis ka sellesse aega. Kui omal ajal see „sein“ tähistas nõukogudeaegseid piiranguid ja raudset eesriiet, siis praegu justkui sümboolselt koroonapiiranguid. Tahaks minna mänguväljakule, kooli, tööle, aga ei saa. Kuid meie leidsime lahendused, mida saab teha ning filmisime seda,“ selgitas Rusalepp, lisades, et video on ka YouTube’is nähtav.

Augustist oktoobrini sai orkester tavapärast tööd teha ning novembrist mindi taas pausile. „Suur osa meie mängijatest on Tapa muusikakooli ja gümnaasiumi vilistlased, kuid elavad nüüd Tallinnas. Kuna Tallinnas olid koroonapiirangud karmimad, siis tundus vastutustundetu neid inimesi Tapale kutsuda,“ selgitas ta.

Ka praegu on orkestri tegevus veel pausil. Selle aasta esimeseks esinemiseks on plaanitud kevadine filmimuusika kontsert, kas see aga toimub, oleneb sellest, millal jälle proove saadakse tegema hakata ning kas jääb piisavalt aega, et uus kontsertkava selgeks õppida.

Kuid kas edaspidi on plaan ka kolmas plaat välja anda? „Hetkel mul sellist ideed ei ole. Aga me õppisime selle plaadi salvestamisel palju, kogu töökorralduse ja salvestamisprotsessi kohta, kuidagi ei tahaks seda kogemust raisku lasta. Midagi tahaks veel teha – võib-olla tuleks see nüüd veel kergemalt ja veel parem,“ jättis Priit Rusalepp õhku võimaluse.

Tulevikku vaadates tasub ka mainida, et „Maraton“ on nomineeritud Eesti Kooriühingu aasta koori/orkestriplaat kategoorias ning Tapa Linna Orkester on aasta puhkpilliorkestri nominendiks. Võitjad kuulutatakse välja 7. märtsil.

Tapa Linna Orkestri plaadiesitluskontsert. Foto: Stanislav Grebenjuk