Tapa panustab linna välisilmesse

tapapark

Tapa vald kavatseb tänavu suvel renoveerida linna Jaama pargi. Mullu sai uue ilme keskväljak, järge ootab kirikupark.

Aivar Ojaperv

„Oleme võtnud sihiks, et igal aastal saaks mõni haljasala korda,“ lausus vallavanem Alari Kirt. „Tahame, et meie inimestel oleks normaalne elukvaliteet, et nad ei häbeneks öelda, et on pärit Tapalt.“

Näha ka läbisõitjaile

Jaama park on Tapa linna keskne roheala, mis on läbi rongiakna näha ka arvukaile möödasõitjaile. Pikka aega oli Tapal sovjeti-aegne kuvand ja eks seda aitas võimendada ka raudteejaama suhteliselt räämas ümbrus, mis 15-20 esimese iseseisvusaasta jooksul ei muutunud.

„Tegelikult imestan ma ise ka, mida siin eelmise 20 aasta jooksul korda saadeti. Või täpsemalt ei saadetud. Oleks võinud ja saanud jõulisemalt tegutseda küll,“ leidis Kirt, kes istub Tapa vallavanema toolil teist ametiaega.

„Korrastustööd võetakse ette põhjusel, et ala on ilmetu ja inetu: haljastul puudub konkreetne ja selge ääristus, jalgteed ja pargipinkide platsid on lagunenud, kõrghaljastus on vana, haige ja väljakasvanud, puudub valgustus,“ põhjendas Tapa abivallavanem Andrus Freienthal valla koduleheküljel.

Renoveerimise käigus ääristatakse pargiteed uute äärekividega, ehitatakse kiviparketist jalgteed ja plats pargipinkidele, vahetatakse välja kõrghaljastus, ehitatakse pargivalgustus, paigutatakse pargipingid ja prügiurnid, istutatakse lilled.

Ehitushange viidi läbi aprillis ning töödega alustatakse mais. Esimese tegevusena langetatakse vanad puud ning asutakse välja ehitama elektriliine ning valgustust. Tööd on plaanitud lõpetada käesoleva aasta augusti lõpuks.

Kirikupargiga läheb aega

„Eks loomulikult ole see ka mainekujundusprojekt,“ leidis Kirt. „Hakkame ikka nendest asjadest peale, mis kõige valusamalt silma torkavad. Näiteks oleme panustanud ka Paide maantee äärse ala heasse väljanägemisse.“

Samas läheduses asub veel üks suur roheala – kirikupark -, mis samuti vajaks hädasti korrastamist. „Kirikupark on suhteliselt suur,“ rääkis vallavanem. „Kui Jaama pargi korrastamiseks jätkus vahendeid valla eelarvest, siis kirikupargi korda tegemiseks tuleb projektidest leida lisarahastust. Aga nende otsimine on meil plaanis, loodetavasti saame järgmisel või ülejärgmisel aastal asja ära tehtud.“

Samal ajal on Tapa linnas käsil veel paar väiksemat avalikku ruumi puudutavat projekti – näiteks algas äsja jupikese kõnnitee ehitus Pikal tänaval. Lisaks ehitatakse sinna parkimistaskud autodele.

„Ma ei oska kommenteerida, miks nõukogude ajal polnud korralikke kõnniteesid isegi mitte Tapa kesklinna piirkonnas,“ ütles Kirt. „Meie stardiplatvorm heakorra osas asub igal juhul väga madalal.“

Kõnnitee ehitus Tapal Pikal tänaval. Foto: Tapa vallavalitsuse kodulehelt

Vaade uuele pargile. Repro Tapa vallavalitsuse koduleheküljelt