Tapa segakoor käis kontsertreisil Göteborgis

esinemine eesti majas 1

Möödunud nädalal tegi Tapa segakoor Leetar kontsertreisi Rootsi. Göteborgi Eesti Majas toimus sealse Eesti Segakooriga sõpruskohtumine ja kontsert, kus Leetar esitas oma kava ning lauldi ka mõned ühislaulud.

 Liisi Kanna

 Tapakatel olid kaasas koori mõlemad dirigendid – Andres Heinapuu ja Martin Trudnikov, ning kontserdil tegi kaasa helilooja Urmas Lattikas. Ära tuleb ka märkida, et esmaettekandele tuli 2018. aasta Vaba Rahva Lauluks kirjutatud lugu „Ainus ja oma“, mille heliloojaks Urmas Lattikas ja sõnade autoriks Leetari üks koorivanem Kairi Kroon.

Leetari teine koorivanem, külaskäigu organiseerinud Ave Pappe rääkis, et välisreisi korraldamise idee tuli kooriliikmetelt ning dirigendid olid mõttega igati nõus. „Hakkasime vaatama, kuhu sõitu organiseerida saaks ning selgus, et Leader-programmis oli just sobiv meede olemas,“ sõnas koorivanem.

„Kohaliku koori leidsin juhuslikult. Algselt oli meie sihtpunktiks hoopis Kopenhaagen, aga kui selgus, et seal tuleb kontserdi andmise eest ise peale maksta, ei olnud meil lihtsalt võimalik sinna minna, sest eelarve oleks lõhki läinud,“ selgitas Pappe.

„Hakkasin otsima esinemiskohta, mis jääks enam-vähem sama kaugele ja tuligi mõte kirjutada Göteborgi Eesti Segakoori dirigendile Leana Salule. Nemad arutasid oma kooriga läbi ja leidsid, et see oleks vahva,“ lisas ta.

Leana Salu avaldas Tapa koori külaskäigu üle suurt heameelt. „Sellised kohtumised on meie jaoks väga olulised,“ toonitas võõrustaja. Göteborgi Eesti Segakoor peab oma missiooniks eesti kultuuri edasi kandmist ja muusika tutvustamist, nii teada tuntud lugude kui uute palade näol.

Göteborgi Eesti Segakoor asutati juba 1946. aastal ning tegutses dirigent Harry Truusi juhtimisel kakskümment aastat. Vahepeal erinevate kooride ja ansamblitena tegutsenud koorid ühinesid taas 1994. aastal, kui taastati hetkel tegutsev Göteborgi Eesti Segakoor.

Eelkäijate traditsioone jätkates esinetakse iseseisvate kontsertidega ning rahvuslikel üritustel, sealhulgas suvepäevad, rahvuspühad, jumalateenistused, kultuurifestivalid ja Eesti üldlaulupeod.

Sõpruskohtumise lõpetuseks lepitigi kokku, et kui sealne koor just vahepeal Tapale külla ei jõua, siis ootab järgmine ühislaulmine ees juba järgmisel laulupeol.

 

Kordusele tulnud lugu „Ta lendab mesipuu poole“ juhatasid (paremalt) Göteborgi Eesti Segakoori dirigent Leana Salu ning Leetari dirigendid Andres Heinapuu ja Martin Trudnikov ühiselt, saateks mängis Urmas Lattikas.

Leetar Göteborgi Eesti Majas esinemas.

Foto: Piret Pihel