Veikko Täär: liikumisharrastus kasvatab iseloomu ja tegutsemistahet

veikko 1

Liikumine on elu alus ja kevadel on paras aeg mõelda, mida saab teha oma tervise heaks. Õue liikuma minemine nõuab omajagu pealehakkamist, eriti kui järjepidev liikumisharrastus veel puudub. Soovitusi ja enda kogemusi selle kohta, mis kasu toob liikumine vabas õhus, jagas Kuulutajale tuntud harrastussportlane ja näitleja Veikko Täär.

Tõnu Lilleorg

 

Veikko, kas pole nii, et praegune varakevad on ideaalne aeg liikumisega alustada, sest talvekitsikusest vabanemine loob hea meeleolu?

Liikumisharrastusega alustamiseks on iga aastaaeg sobilik ning kevad veel eriti. Loodus on tärkamas ja inimesed tahavad üha rohkem värskes õhus olla ning kevadpäikest nautida. Seega on tõesti väga hea aeg, et minna alguses lihtsalt pikemale jalutuskäigule ja siis järk-järgult tempot tõsta. Samas tuleks kõiges jääda mõõdukaks ning kuulata enda keha.

Kuidas soovitust “kuula oma keha” lahti mõtestada?

Keha kuulamine oleks tõesti vajalik oskus, kuid seda pole väga lihtne teha. Ennast ei tasu liialt piitsutada ja samamoodi ei saa laiskust tuua ettekäändeks, miks välja mitte minna.

Miks liikuda just vabas õhus?

Soovitan kindlasti liikuda võimaluse korral värskes õhus, sest see lisab boonusena toonust, mida spordisaalist ei pruugi saada. Värskes õhus on võimalik valida endale sobiv teekond, mida enamasti saab alustada kodu juurest. Lisaks saab nautida tärkavat loodust ja linnulaulu.

Kas koeraga jalutamine, seenel käimine, aiatöö ja muu säärane on ka liikumisharrastus?

Kindlasti, kõik on väga soovitatavad harrastused, sest viivad meid loodusesse ja värskesse õhku. Paraku seeni aastaringselt ei korja, kuid koeraga tuleb igal hommikul ja õhtul väljas käia, seega hea motivatsioon.

Kui rääkida sportlikumast liikumisest, siis kuidas valida näiteks kiirkõnni, sörkimise, kepikõnni, rulluisutamise ja rattasõidu vahel?

Alati tuleb alustada algusest ehk aru saada, millises toonuses organism on ja kui palju on varem liigutud. Jalutamine tempokamalt on hea algus, millelt võib edasi liikuda sörkjooksule, kui kehakaal ja liigesed seda lubavad. Rattasõit on samuti väga meeldiv harrastus. Valima peaks harrastuse, mis pakub rõõmu ja mida saab teha alguses seltskonnas.

Millised on veel soovitused algajale?

Mina soovitaksin ikka järgida enesetunnet, kuid mitte anda liigset võimalust laiskusele, mis on väga inimlik. Hea on alustada kellagagi koos, et teineteist motiveerida ja innustada. Kindlasti tasub läbi astuda spordisaalist või küsida mõne kogenuma harrastaja käest, et saada endale sobiv treeningplaan, mida on hea järgida.

Kas liigse hasardiga võib tervisesportlane endale liiga teha?

Jah, see on üsna tavapärane viga, et hasart sunnib piitsutama ning valu kannatama, sellega oma kehale palju liiga tehes ja seda lõhkudes. “Tark ei torma” on hea soovitus alustamiseks. Alustada mõõdukalt ja rõõmsa meelega.

Kui tekib küsimusi treeningute, enesetunde, tervisliku seisundi, varustuse ja muu kohta, kust saada häid vastuseid?

Väga palju infot on ajakirjas Jooksja, samuti leiab paljude spordiklubide kodulehtedelt kontakte, et alustuseks kasvõi meili teel pöörduda ja küsida. Rumalaid küsimusi pole olemas ning tuleb endale selgeks teha, milline on eesmärk. Kaalu langetamiseks ei ole treenimisest kasu, vaid üle peab vaatama oma söömisharjumused. Treening aitab meie keha toonust tõsta ja hoida.

Kas liikumisharrastus virgutab ka vaimu? Olen lugenud, et peale treeningut vallanduvad kehas „õnnehormoonid“ ehk endorfiinid, mis peletavad stressi minema.

See on teaduslikult tõestatud, et meie aju saab ergutust mõõdukast füüsilisest aktiivsusest ning me võime vaimse tööga selgelt paremini hakkama saada. Vabanevad endorfiinid on tõesti treeningule järgneva heaolutunde tekitajad ning tegutsemistahe tõuseb märgatavalt. See on enamasti põhjus, miks ikka ja jälle sportlikult riietutakse ja trenni minnakse.

Laiemalt võttes võib vahest öelda, et tegutsemine mõjub hästi eluga rahulolule?

Jah, olen igasuguse tegutsemise pooldaja.

 

Kas liikumisharrastus võiks mõjutada ka enesedistsipliini?

See on tõesti nii, et liikumisharrastusega saame kasvatada enda iseloomu ja suurendada keskendusvõimet. Igati vajalikud oskused igapäevaelus.

Liikumisharrastusega alustamiseks on iga aastaaeg sobiv, ütleb Veikko Täär. Foto: Tõnu Lilleorg

Veikko Tääri trennieelistused

Talvel on Tääri lemmikspordialaks suusatamine. Tavaliselt, nagu tänavugi, venib võimalus lumel libiseda aprillikuusse välja. Soojal ajal näitlejast spordimees jookseb, sõidab rattaga, suusatab rullsuuskadel, ujub ja mängib tennist. Sügisel püüab Täär jõuda mägimatkale ning vahel hilissügisel käib ka spordisaalis. Nädalas koguneb treeningkordi 6-7 ning järjepidevalt sportima hakkas näitleja teismeliseeas, kui hakkas hommikuti jooksmas käima. Hommikujooksuga alustab Veikko Täär oma päeva ka praegu.