Viis nippi et lapsed õue saada!

Suviselt päikseline ilm ning koolivaba aeg pakuvad rohkelt võimalusi õues olemiseks. Seda vähemalt teoorias. Praktikas võib selguda, et lapsed eelistavad sellest hoolimata püsida toas nutiseadmete taga. Õnneks ei ole olukord lootusetu. Ka tänapäeva lapsed armastaksid õues tegutsemist, kuigi nad võivad vajada natuke juhendamist ja tuge. Tuleme siinkohal appi!

  1. Vii tubased tegevused õue!

Kord juba õues olles, on lihtsam õue ka jääda ehk alusta sisseharjunud tegevuste asukoha muutmisega. Koolitükkide kallal töötamine, raamatu lugemine, teatud seltskonna- ja lauamängud, algul kasvõi nutiseadme õues kasutamine! Vaata üle mänguasjad, millega ei oleks kahju õues mängida. Miks mitte mängida toapõranda asemel muru peal või liivakastis?

Ja kes ütleb, et sööma peab ilmtingimata köögis laua taga? Oleme harjunud mõtlema piknikust kui osana pikemast matkast, ent piknikku saab sama hästi pidada koduaias või lähedal olevas pargis. Nii võileibu kui wrappe on kerge valmistada ning kaasa võtta. Ära unusta tekki, millel istuda ja head isu! Algul ehk koos perega ja seejärel on lapsed valmis juba omapäi piknikule suunduma.

  1. Spordivahendid võivad olla hädavajalikud

Rulluisud, tõukerattad, jalgrattad ning rula – otsi laps, kellele ei meeldiks vähemalt üks nendest võimalustest. Äge jalgratas või võimalus sõprade seltsis rulapargis trikke proovida võib olla uskumatult suureks motivatsiooniks õue suunduda. Tõsi, kvaliteetsed ja turvalised spordivahendid ei ole alati kõige odavamad, ent spordivahendid on investeering, mille puhul võib ära tasuda tarbimislaen.

Kui ei soovi laenu võtta ning rahakotis ei oota kasutamist ka krediitkaart, võib vaadata odavamate spordivahendite poole. Sulgpall ning discgolfi kettad ei võta palju ruumi, neid saab põhimõtteliselt igale poole kaasa võtta ning discgolf on veel eriti põnev, sest aina rohkemates kohtades on loodud spetsiaalsed tasuta discgolfi rajad. Muidugi, ka siin võib vähemalt alguses olla vajalik täiskasvanu juuresolek, et õpetada ning juhendada.

  1. Õues tegutsemine tähendab boonuseid

Tegevus ja tagajärg ehk enne kui vaadata telerit, näppida telefoni või istuda arvutis, peab laps nimekirjast valima ettemääratud arvu ülesandeid ja need ära tegema. Selleks võib olla auto pesemine, rõdu korrastamine, peenra rohimine või isegi terrassipõranda pühkimine. Suureks abiks on see, kui vanemad ei pane lihtsalt reegleid kirja, vaid on ise eeskujuks, olles esimene, kes valib nimekirjast mõne ülesande.

  1. Tutvusta põnevaid mänge

Mädamuna, keerukuju, kummikeks, kull, pallikool ja rohkemgi veel – terve hunnik mänge, mis on meile lapsepõlvest tuttavad, ent millal viimati ühe või teise mängimist nägid? Murekohaks polegi ilmtingimata laste huvipuudus, vaid pigem see, et keegi ei ole mänge neile tutvustanud! Võta natuke aega ja kes teab, ehk saab mõnest laste uus lemmik!

Tutvustamist väärib ka aardejaht. Lisaks aktiivsele liikumisele, paneb see mõtte liikuma. Jah, täiskasvanult nõuab aardejahi korraldamine rohkem planeerimist ja sättimist, ent on seda väärt. Ja kui lapsele on aardejahi põhimõte selgeks saanud, saate teha vahetuse – nüüd on tema kord aardejahti planeerida ja sinu kord otsida!

  1. Toas keelatud, õues lubatud

Õues tegutsemine tähendab rohkem vabadust, õigust tulla tuppa mõne kriipsu-kraapsu või määrdunud riietega. Rääkimata erinevatest ettevõtmistest, mis toas pälvivad pahameele ja keelusõnad, ent õues on igati tervitatavad. Näiteks kõik veega seotu! Toas tähendab vees plätserdamine hilisemat koristust või isegi veekahjustust. Õues – andku aga minna! Vett taluvate mänguasjade puhtaksküürimine, eksperiment „ujub või upub“, lihtsalt pesukausis solberdamine, seebimullide puhumine ja muidugi klassika – veesõda! 

Kõikidele nippidele mõeldes, ära unusta reaalsust. Ei saa eeldada, et laps on koheselt valmis olema hommikusöögist õhtusöögini õues, nagu ehk sa ise lapsepõlves harjunud. Uute harjumuste loomisel on tähtis järjepidevus. Seda on kergem saavutada väikeste sammude kaupa ehk saavutuseks võib olla juba õues veedetud tunnike.

Ja muide, kui algul võivad sinu lapsed olla ainsad, kes õues mängivad, siis piisab eeskuju näitamisest. Ühel hetkel ilmuvad välja teisedki lapsed ja hakkavad avastama õues mängimise võlusid.