Viru Folk tuleb tänavu ida-slaavi-hõnguline

Augustikuu teisel nädalavahetusel ootab põhjamaise muusika koguperefestival Viru Folk taas muusikanautlejaid Käsmu rannakülas. Seekord on keskmes ida-slaavi rahvad oma muusika, filmikunsti, köögi ja muudegi nüanssidega.

Katrin Uuspõld

Kui mõned aastad tagasi – Viru Folk tuleb juba neljateistkümnendat korda – küsiti Käsmu inimestelt millist rahvast ja maad soovitakse festivalidel luubi alla võtta, siis üsna ülekaalukalt kosteti Vene poolt. „Kuna ainult Venemaaga ei tahtnud piirduda, otsustasime teha slaavi aasta. Aga kuna slaavi mõiste on väga lai, siis taandasin selle ida-slaavi peale, sest festival on nii väike, et me ei suudaks igast slaavi riigist isegi ühte bändi võtta, seepärast tuli kitsendada,“ rääkis festivali peakorraldaja Peep Veedla.

Ühtlasi tõdes ta, et ajastus ida-slaavile on praegu ääretult halb – koroona tõttu. „Venemaalt ei saa keegi esinema tulla,“ nentis ta ja lisas, et küll on juba järgmiseks folgiks kaubad koos sealse folkansambliga Otava Yo ja folkrokkbändiga Dobra Notch.

Välisesinejatest on tänavu tulemas aga Ukrainast kaks bändi – Kyiv Ethno Trio ja Go_A – ning vene muusikat harrastav Soome bänd Shaika Balalaika.

„Lisaks kohalikud tugevad slaavlaste bändid Peipsi äärest, Tallinnast, Narvast ja mujalt Eestist, sest meil on siin tugev slaavi kogukond. Sellised nimed nagu Aleksandr Ivaškevitš ja AveNue kuuluvad kindlasti siinse slaavi kogukonna absuluutsesse tippu,“ lisas Veedla.

Kui eelmise aasta Viru Folgile pani oma kontserdiga punkti Alexander Rybak, siis publiku seas oli rohkelt ka slaavi noori. „Nii et paljudele kohalikele slaavlastele on tee Viru Folgile tuttav,“ arvas Peep Veedla.

Staažikamatest Viru Folgil esinenutest on tänavu tulemas taas Svjata Vatra, aga ka Jää-äär ja Puuluup. Oma 20. juubelikontserdi annavad Tuulelõõtsutajad koos paljude külalisesinejatega – Juss Haasma, Reigo Ahven, Maarja Soomre. Kohal on Uurikad, Lõõtsavägilased, Moonaküla Muusikakiirabi ja paljud teised.

Muusikagurmaanide jaoks ilmselt üks põnevamaid kontserte saab Veedla hinnangul olema Kyiv Ethno Triolt, ta ise ootab ka Go_A ülesastumist. „Eurovisioonil oli nende lugu üks minu lemmikutest. Olen kuulnud, et paljude jaoks on olnud positiivne šokk uudis nende folgile tulekust,“ rääkis Veedla.

Kuna tegemist on koguperefestivaliga, siis on oma programm ka lastele. Polina Tšerkassova ja Piret Päär, kes on põhiprogrammis, teevad lastele jutuvestjatena oma programmi, samuti etendub Vene Nukuteatri „Lumehelbeke“. Koos Sankt-Peterburi muusikaõpetaja Jegor Sömkiniga õpivad lapsed vene rahvalaule.

Huvilistele kõneleb Aleksei Turovski loomadest slaavi mütoloogias ning Peep Veedla pajatab slaavi riikide sümbollindudest. Veedlal ilmus märtsis, kus raamatupoed olid koroona tõttu suletud, raamat „Rahvuslinnud ja sümbollinnud Euroopas ja kaugemal“ – Viru Folgil seda ka esitletakse.

Koroonapassi ei ole vaja kontserditele tulles esitada ja masstestimist ei ole, küll on vabatahtlik testimisvõimalus kohapeal. „Kohustuslik testimine on vajalik, kui inimesi on korraga üle viie tuhande, aga meile nii palju ei tule,“ selgitas Veedla.

Go_A kontsert on tänavusel Viru Folgil ehk üks oodatumaid. Foto: Anastasiia Mantach