Viru-Nigula kogudus sai endale talvekiriku

Maarja kuju Viru-Nigula talvekirikus on Eesti katoliiklaste toodud ja seda kasutatakse iga-aastastel suvistel palverännakutel Viru-Nigula Maarja kabelisse. Maal on 19. sajandi Overbecki „Jeesus Ketsemani aias“ koopia. Foto: Tauno Toompuu

EELK Viru-Nigula kiriku käärkambrist on saanud pärast renoveerimist soe talvekirik, mille õnnistasid hiljuti sisse Viru praost Tauno Toompuu ja peapiiskop emeeritus Andres Põder, kelle jaoks Viru-Nigula oli esimene teenistuskoht.

„Varem pidasime teenistusi rohkem kui saja aasta vanuses kantseleimajas, aga kui saab teenistust pidada kirikus, siis on see sakraalne ja annab osalejatele õige emotsiooni, annab hingepidet,“ rääkis renveerimise projektijuht ja koguduse liige Aili Ilves.

Viru-Nigula koguduse õpetaja Margit Nirgi märkis, et kirik sai sõja ajal pommitada, aga võlvid säilisid ja kõik oli taastatav. „Siin on näha hoolt ja armastust, eelnevad õpetajad on väga hästi hoolt kandnud,“ rääkis õpetaja Margit Nirgi, kes on aasta aega Viru-Nigula kogudust teeninud ning varem olnud Haljala ja Laiuse koguduse õpetaja.

„Kogudus on väga tore. Minu elus on vähe olnud neid kordi kui ma olen saanud üle võtta puhta ja korras kiriku,“ märkis Nirgi. „Minu sügav lugupidamine Kunda ja Viru-Nigula inimestele, kes selle eest hoolt kannavad, sest see ei ole sugugi tavaline. Eriline tänu koguduse liikmele Vaike Küngasele, kes on pikki aastaid kirikut korras hoidnud. Käärkambri restaureerimist korraldas juhatuse esimees Veiko Oder, projektide eest vastutas Aili Ilves, palju aitasid kaasa Esta Oder ja Viktoria Tammoja.“

Vammist kahjustatud põrand sai välja vahetatud ning ruumi kütab soojaks õhksoojuspump.

„Inimesed ei pea teenistuste ajal külmas olema. Iga kirikuline pühapäevasel jumalateenistusel on kingitus õpetajale,“ märkis Margit Nirgi.

Käärkambri renoveerimine sai teoks tänu Gustav-Adolf-Werk e.V. fondi (Saksamaa kirikute fond, mis toetab kirikuid mujal riikides), Viru-Nigula vallavalitsuse, MTÜ Viru-Nigula valla toetusgrupi abi ja koguduse enda panusega. Kokku läks projekt maksma 18 000 eurot, ehitajaks oli AS Later GR.

Katrin Uuspõld