Politsei tõmbab kanepikasvatusele piiri ette

kanepikasvatus

Ida prefektuuri teatel on viimastel aastatel kanepikasvatus lausa kümneid korda hoogustunud. Sageli ei jää potipõllumajandus märkamata politseinikele, kes lõpuks kogu saagi ära võtavad.

Kaius Mölder

Nädalapäevad tagasi tabas politsei Kohtla-Järvel noormehe, kes oli oma korteris asutanud kanepikasvatuse. Politseinikud koputasid mehe uksele, kui majaelanikelt hakkas tulema kaebusi, et trepikojas on imelik lõhn.

Haisev koridor

„Kui keegi hakkab sellise põllumajandusega korteris tegelema, siis jõuab see info ka meieni. Kontrollime alati igasuguseid vihjeid ja kui keegi mõtleb korteris kanepikasvatust üles seada, siis peab ta arvestama, et kui politsei ei ole tulnud täna, siis tuleb homme või ülehomme. Aga kindlasti tuleme ja võtame kõik ära. Sealhulgas võime võtta ka mobiiltelefonid või autod,“ ütles Ida prefektuuri narkotalituse juht Valdo Arula.

Ta rääkis, et noormehe korter oli spetsiaalselt kohandatud kanepi kasvatamiseks. Kahte tuppa oli ehitatud kaks primitiivset kasvuhoonetaolist ehitist, mis olid varustatud ventilatsiooni ja valgustusega. Taimed ise olid aga erinevas arenguetapis, sellega taheti tagada saagi järjepidevus.

Kanepikasvatuse rajaja oli politseile varasemast tundmatu – õppis välismaal ja oli igati seaduskuulekas. Arula sõnul oli tegemist täiesti tavalise noore mehega, kes otsustas köögiviljade asemel hakata kanepit kasvatama.

„Ma ei saa avaldada seda, mida noormees on rääkinud eeluurimise käigus, aga peamine motiiv on ikka kerge raha teenimine. Väidavad, et kasvatavad oma tarbeks, aga selline kogus on ilmselgelt liiast,“ lausus Arula.

Taimede järgi oli alust arvata, et korteris asuv kanepikasvatus oli toiminud juba mõnda aega. Osa saagist oli juba kuivatatud ja tarvitamiskõlblik. Arula sõnul võis sealne kanepikasvatus tegutseda vähemalt kolm kuud. Kokku avastati 20 taime.

Kasvatatakse igal pool

„Viimaste aastate jooksul on kanepikasvatamine hoogustunud. Seda tehakse korterites, aga ehitatakse ka kuhugi metsa alla kasvuhoone moodi asi või soojade ilmade saabudes viiakse kanepitaimed ämbritega niidule või metsa alla kasvama. Ka eelmisel aastal oli mitu juhtumit, kui avastasime mitu niisugust kasvatust,“ lisas Arula.

Kanepikasvatusega ei tegeleta mitte ainult Ida-Virumaal, vaid neid on likvideeritud ka Lääne-Virumaal. Hiljuti sai karistada noormees, kes Tamsalu vallas ehitas koos kolme sõbraga kasvuhoone, et seal siis kanepitaimi kasvatada. Noored mehed, kes kõik olid varem ka kriminaalkorras karistatud, otsustasid kanepimüügiga kerget raha teenida.

Poisid tellisid internetist kanepiseemneid ning istutasid need pottidesse ja hiljem seadsid taimed kasvuhoonesse. 25 seemnest idanes 16 ja neid käisid noored „aednikud“ kordamööda hooldamas. Politseinikud leidsid alla kahe kuu tegutsenud kanepikasvatuse üles ning tegid sellele lõpu. Noorte meeste kerge raha jäigi teenimata ja lisaks sattusid noormehed kriminaaluurimise alla.

„Meie eesmärk on taimed enne kätte saada, kui hakatakse saaki korjama. Kanepil on tunduvalt laiem turg kui kangetel narkootikumidel. Kanepit tarvitatakse kooliealistest kuni pensionärideni,“ sõnas Arula.

Ta arvas, et kanepi tarbimise taga on ka meedias ilmunud väited selle kasulikkuse kohta.

Staazhika narkopolitseiniku sõnul on viimastel aastatel kanepikasvatuste avastamine tõusnud üle kümne korra ja seda põhjusel, et mõned aastad tagasi suunati kogu narkopolitsei ressurss võitlema kangete narkootikumidega ja nende levitajatega, praegu tegeletakse aga ka kergemate meelemürkidega. „Kanepi tarvitamine ja kasvatamine on hoogustunud – kus on nõudlus, seal on ka pakkumine,“ lisas Arula lõpetuseks.

Kanep vajab eraldi tingimusi kasvamiseks ja lõhna peletamiseks. Foto: politsei