Esimene peatus – „Ootus“ + ristsõna
|Meie teekond on alanud ning esimese peatuse nimi on „Ootus“. Kindlasti küsite: „Kuidas ootus on seotud suutervishoiuga?“ Sellest räägin kohe lähemalt.
Helina Schmidt-Qasim
Jutt käib siinkohal lapseootusest ja sellega seotud suutervishoiust. Loomulikult on see väga tähtis ja vastutusrikas aeg kogu perele (ütleksin lausa kogu külale), ennekõike muidugi naise enda jaoks. See on suurepärane aeg tulevastel lapsevanematel üle vaadata kogu pere elustiil ja toitumine. Tulevase lapse suutervise edendamine algab juba ooteajal. Vanemad saavad uuele pereliikmele tagada paremad võimalused terveks suuks, hoolitsedes iseenda suu tervise eest juba raseduse ajal.
Milline võiks olla pere ettevalmistus tulevase lapse suutervishoiuks?
Kindlasti on oluline, et pere kombed ja harjumused oleksid juba eelnevalt suutervist soodustavad, nii ka lapse ooteajal. Vanemate enesehooldus, toitumisharjumused, hambaarsti läbivaatuse sagedus ja hambaravi mängivad suurt rolli lapse arusaamade kujundamisel suutervishoiust. Oleks kasulik kui lapsevanemad mõistaksid suuhaiguste põhimõtteid ja teaksid suuõõne enesehooldusmeetodeid nende ennetamiseks. Kaasa arvatud vanavanemad, tädid-onud jne, kuna lapsi viiakse hoida sugulaste ja tuttavate juurde.
Nii õpib ka laps ära õiged suuhügieeni harjumused ning üld- ja suutervise seisukohalt head toitumisharjumused, mis on suu enesehoolduse aluseks. Üks tähtsaim ja varajasem eesmärk peaks olema suutervishoiu harjumuste varajane juurutamine igapäevaseks rutiiniks.
Enne planeeritud rasedust on vajalik kontrollida mõlema lapsevanema suutervist ja lasta oma hambad professionaalil puhastada. Ka raseduse ajal pole veel hilja hammaste tervisega tegeleda.
Mida on oluline teada rasedusest tingitud muutustest ema suu tervises?
Raseduse ajal muutub suu happeliseks hormonaalsete funktsioonide muutuste tõttu. Sülje pH langeb ja selle raviv toime võib nõrgeneda, kuna süljes on vähem kaltsiumi ja muid remineralisatsiooniga seotud elektrolüüte, kui enne rasedust.
Sülg aitab toidu närimisel, neelamisel ja loputab suud ning kaitseb samal ajal limaskesti. Sülg osaleb organismi kaitsefunktsioonis, lagundades toiduga suhu sattunud kahjulikke baktereid ja viiruseid ning takistab nende ja teiste haigustekitajate organismi sattumist. Sülg viib iga päev suust ja hammaste pinnalt seedetrakti 2–4 grammi mikroobe. Süljel on oluline roll hammaste lagunemise (kaariese) ennetamisel: sellel on võime seista vastu happerünnakutele, st hapete kahjulikule mõjule hambaemailile.
Samaaegselt suu hapestumisega võib sagedaste snäkkide söömise tõttu suureneda happerünnakute arv. Lisaks teeb olukorra veelgi hullemaks suu tervisele kahjulike bakterite (mutans streptokokid, laktobatsillid ja pärmseened) arvukuse suurenemine raseduse lõpus ja rinnaga toitmise ajal. Sülje puhverdusvõime normaliseerub kohe pärast sünnitust, kuid mikroobide hulk võib püsida kõrgel ka imetamise ajal.
Rasedus ise ei põhjusta igemepõletikku, kuid võib selle varasemal olemasolul seda süvendada. Isegi väike kogus hambakattu hamba pinnal võib vallandada tugeva põletikureaktsiooni. Igemepõletikku raseduse ajal iseloomustab tugev kalduvus veritseda. Igemed veritsevad kergesti isegi väikseimast puudutusest.
Erosioon, s.o happe tõttu pehmenenud hambapind on raseduse ajal oksendamise tõttu tavaliselt lühiajaline, mil kahjustusi ei pruugi tekkida.
Suu enesehooldus peaks ooteperioodil olema regulaarne: harjamine fluoriidiga hambapastaga (soovitatavalt mittevahutava hambapastaga) kaks korda päevas ja regulaarne hambavahede puhastamine individuaalselt valitud vahendiga (hambaniit, hambavaheharjad). Soovitan ka suu enesehoolduse kohta juhiseid küsida kas suuhügienistilt või hambaarstilt.
Uute uuringute kohaselt võib parodontiit ehk hamba kinnituskoe põletik suurendada enneaegsete sünnituste riski. Parodontiidi korral koguneb põletikulistesse igemetaskutesse palju baktereid ja nende ainevahetusprodukte, millel võib olla kahjulik mõju kogu organismile. Bakterite tasakaalu rikkumine suus võib samuti suurendada enneaegse sünnituse võimalust.
Inimesed, kes raseduse ajal palju oksendavad, peaksid pöörama tähelepanu suu happesust suurendavate tegurite eemaldamisele või vähendamisele. Suu happesuse saab pärast sööki normaalseks tõsta näiteks juustuviilu või pähklitega, kuna need neutraliseerivad sülje happesust. Teine võimalus on kasutada ksülitoolitooteid.
Mida toob endaga kaasa toitumine, näksimine ja peidetud suhkur?
Suu tervise seisukohalt on oluline pöörata tähelepanu mitte ainult toitainete koostisele, vaid ka toidu tarbimise kordade arvule. Rasedus ja imetamine võivad näksimiste arvu suurendada. Süsivesikuid sisaldavate toodete näksimine on hammaste lagunemise peamine põhjus, sest sülje neutraliseerivaks toimeks jääb liiga vähe aega. Näksimine ei tähenda ainult söömist, vaid ka joomist. Vähese rasvasisaldusega piima soovitatakse janujoogiks kõigile, kes seda kasutada võivad ning parim janukustutaja on vesi.
Peidetud suhkrut on palju näiteks karastusjookides ja täismahlades; 1,5-liitrises pudelis on umbes 60 tükki suhkrut ja liitris täismahlas on 40 tükki suhkrut. Suhkrut või sidrunhapet sisaldavaid jooke, nagu mahlad, täismahlad ja karastusjoogid, tuleks tarbida koos toiduga. Sel viisil on jookide põhjustatud erosioon ja kaariese kahjustused võimalikult väikesed.
Ksülitoolitoodete regulaarset kasutamist tuleks alustada juba raseduse ajal. Uuringud on näidanud, et ksülitool vähendab mutans-streptokokke, takistab nende kinnitumist hambapinnale ja vähendab seega vastuvõtlikkust hambakaariesele. Ema ksülitooli kasutamine soodustab kaudselt ka lapse suu tervist. Isegi kui mutans-streptokokkide arv ema süljes on suur, hoiab ksülitooli regulaarne tarbimine ära bakterite nakatumise lapsele.
Suitsetamine ja alkohol raseduse ajal
Suitsetamine raseduse ajal on terviserisk nii emale kui ka lootele. Suitsetamine suurendab biofilmis kahjulike bakterite hulka, kahjustab kudede taastumist ja mõjutab rakkude funktsiooni, mis soodustab parodontiidi teket. Tubakasuits tekib suitsetamisel tubaka hõõgpõlemise protsessis, mille käigus eraldub üle 4000 keemilise ühendi ja aine. Mitmed tubakasuitsus sisalduvad kemikaalid, sealhulgas nikotiin, vingugaas, tõrv ja raskemetallide soolad, tungivad platsentasse ja vähendavad loote hapnikuvarustust, suurendades loote kasvupeetuse ja enneaegse sünni riski. Suitsetamisel on ka muid võimalikke kahjulikke mõjusid loote hilisemale arengule. Suitsuvabadus on oluline nii emale kui ka lootele.
Alkoholil on lootele mitmeid kahjulikke mõjusid. Kuna raseduse ajal ei ole alkoholi tarbimise ohutut piiri, on soovitav raseduse ajal alkoholi tarbimine lõpetada.
Suuhooldus- ja hambaravi protseduurid raseduse ajal
Raseduse ajal tuleks vältida suuremaid raviprotseduure. Esimesel trimestril saab läbi viia suuõõne põhiuuringu, suuhaiguste ennetamise ravimeetmed ja panna paika edaspidise suutervishoiu raviplaani. Sel juhul on oluline, et kõik hambakattu kergesti koguvad piirkonnad saaksid puhastatud, sest isegi väike kogus hambakattu võib ooteajal vallandada igemepõletiku. Teisel trimestril võib läbi viia hammaste ravi ja muid raskemaid protseduure.
Viimasel trimestril enam raviprotseduure ei tehta. See on aeg, kui rõhutatakse nii ema kui ka lapse suu enesehoolduse juhendamist. Samuti peaks raseduse ajal vältima röntgenipiltide tegemist, amalgaamikohtade eemaldamist ja ravimite võtmist. Kuid isegi neid meetmeid võib kasutada arsti järelevalve all.
Hammaste alged tekivad juba looteeas, enne lapse sündi. Seetõttu mõjutab ema tervis ja toitumine lapse hammaste arengut.
Lõpetuseks pöördun tagasi meie eelmise (1. märtsi) loo pealkirja juurde „Kes meist ei tahaks kena naeratust ja terveid hambaid?“. Kindlasti paljud teist vastasid: „Jah, muidugi tahan!“ Kogu eelnev info on sammuke lähemal sellele ilusale naeratusele.
Kohtume taas järgmisel kuu artiklis, kus räägime lapse imetamisest ja selle tähtsusest, suutervishoiu kasvatusest 0–7-aastastel lastel ja esimesest hammaste vahetusest.
Meelespea
- Peske hambaid põhjalikult fluoriidhambapastaga igal hommikul ja õhtul.
- Puhastage hambavahed iga päev hambaniidi või hambavaheharjaga soovitavalt õhtul enne hammaste harjamist.
- Sööge söögiaegadel mitmekesist ja tervislikku toitu ning vältige näksimist.
- Valige joogiks vesi.
- Vältige suurt ja sagedast suhkru kasutamist.
- Kasutage ksülitooli tooteid iga päev pärast sööki (vähemalt 5–6 g ksülitooli päevas).
- Lõpetage suitsetamine ja alkoholi tarvitamine.
- Vältige süljekontakti lapsega pärast sündi, sest väike laps võib saada süljest kaariest tekitavaid baktereid.
- Käige regulaarselt suu- ja hambaravikontrollis.
- Arvestada tuleks ka isa suuõõne tervisega.
Head lugejad!
Siinkohal pakume teile veidi nuputamist. Lahendage ära allolev sõnamäng ning saatke vastused meile – õigesti vastanute vahel loosime välja 1 kg Herra Hakkaraiseni täisksülitooli pastille.
Ootame teie lahendusi meiliaadressile liisi.kanna@kuulutaja.ee, Kuulutaja messengeri või posti teel Kuulutaja nimele aadressile Tobia küla, Rakvere vald, Lääne-Virumaa, 44416. Loomulikult võite toimetuse lahtiolekuaegadel oma vastuse ka isiklikult kohale toimetada.
Palun lisage lahenduse juurde oma nimi ning kontaktandmed. Õige vastuse ja võitja anname teada järgmise kuu suutervise rubriigi artikli juures ning võtame temaga ühendust.
Mis on ksülitool?
Keemiliselt ei ole ksülitool suhkur, vaid suhkru alkohol. Kuigi suhkru alkohol viitab seosele kangema kraamiga, siis puudub ksülitoolil igasugune joovastav toime. Välimuselt on tegemist kristalse suhkrulaadse värvitu pulbriga, mis lahustub vees erakordselt hästi. Magususelt on ksülitool samaväärne lauasuhkruga.
Et kaariest ennetada, võib suhkru asendada ksülitooliga nendes toiduainetes, mis eelkõige tekitavad kaariest: koogid, karastusjoogid ja muud maiustused. Isegi osaline asendus kaitseb hambaid.
Hambaaugud ksülitooli toimel muidugi kinni ei kasva, kuid hambaemaili pisikahjustus võib taandareneda. Seega abistab ksülitool suuõõne kaitsesüsteemi. Kui tarvitada ksülitooli sisaldavat närimiskummi ning mitte süüa toidukordade vahel suhkrut sisaldavaid maiustusi, võivad hambad kaariesest puutumata jääda. Lisaks sellele soodustab ksülitool süljevoolust, mis puhastab omakorda täiendavalt hambaid.
Omal kohal on ksülitool suhkruasendajana hambapastades, vähendamaks suhkrute hulka suus.
Ps! Ksülitool võib olla eluohtlik koertele!
Loe lisa:
Mis on ksülitool?
https://suukool.ee/et/laps-ja-vanem/xylitol
Suuhügieeni ABC. Eesti Hambaarstide liit.
https://ehl.ee/artikkel/suuhugieeni-abc/
Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale. Tervisekassa.
https://www.tervisekassa.ee/hambaravihuvitis-rasedale-ja-alla-uheaastase-lapse-emale