Inimesed suures värvilises mullis

Täna jõuab kinodesse komöödiadraama „Ükskord Hollywoodis“, mille stsenarist ja režissöör on kuulus Quentin Tarantino.

Tõnu Lilleorg

Filmi tegevus toimub kuldse Hollywoodi ajastu lõpufaasis, aastal 1969. Kuldne ajastu algas eelmise sajandi kahekümnendatel ja lõppeski kuuekümnendatel. Selle perioodi jooksul kujunes välja hollywoodilik loo jutustamise viis, millest sai kogu maailmas juhtiv stiil. Tarantino on asetanud filmi tegevuse selle ajajärgu kõige viimasesse lõppu austuse märgiks kuldsele ajastule.

Ekraanil näeb kolme peategelast. Rick (mängib Leonardo DiCaprio) on teleseriaalinäitleja, kes kardab oma tööalase tuleviku pärast, sest tema osaks on olnud pidevalt kehastada lurjuseid, kes saavad filmi lõpus kangelase käest kolki. Publikule aga ei meeldi allajääjad.

Cliff (Brad Pitt) on Ricki ihukaskadöör, kes on teinud temaga tihedat koostööd Metsiku Lääne pearahaküttidest jutustavas seriaalis. Ühtlasi on kaskadöör oma „peremehe“ sõber, autojuht ja remondimees. Cliff sõltub tööalaselt suuresti Rickist, mis tegelikult iseseisvust hindavat meest morjendab. Filmiringkondades on Cliffi maine räbal, sest teatakse, et ta sooritas kunagi ränga kuriteo.

Sharon („Mina, Tonya” staar Margot Robbie) on noor kuum näitlejatar, kes on teinud äsja filmi Hollywoodis imetletava Poola režissööri Roman Polanskiga ning ka elab viimasega koos. Ja juhuslikult otse Ricki naabermajas eksklusiivsel filmitähtede kodudest kubiseval künkal, kust avaneb imeline vaade Los Angelesele. Sharon naudib sulnil moel elu ning soovib endale ka perekondlikku õnne.

Niisiis on meie kolmikule nende eludes olulised küllaltki üldarusaadavad teemad. Filmis näemegi, kuidas nad keset filmitööd ja eraelu nende teemadega jõudumööda tegelevad. Oma erilise, ihaldusväärse ja head elu võimaldava töö tõttu asetsevad tegelased samas tavainimese argireaalsusest kõrgemal. Neil on aega ja raha oma mullis omas tempos kulgeda, mis on omamoodi luksus.

Kuigi peategelased töötavad alal, kus tegeletakse robustselt öeldes illusioonide müügiga, on nad sisimas ehtsad ja tavalised inimesed oma hirmudega. Ja lootustega tõusta elukeerises n-ö soodsate tuulte meelevalda.

Kolmiku elu on mitmetahuline ja põnev ning filmi stsenarist-režissöör Tarantino on selle vaimukalt ekraanile toonud. Tegelaste tundlik kujutamine ja huumor ongi linateose tugevaim külg. Samuti näeb häid rollisooritusi. Eriti hea on DiCaprio, kes mängib oma tegelast detailitäpselt ja tema sisepingeid hästi avavalt. Filmis leidub ka süngemat sorti kõrvalliine.

Boonuseks sellele ligi kolm tundi kestvale linaloole on asjaolu, et esmakordselt mängivad ühes filmis suured Hollywoodi staarid DiCaprio ja Pitt. Ning lõputiitrite vahel on peidus veel üks stseen.

Brad Pitt ja Leonardo DiCaprio mängivad sitkeid tüüpe aastas 1969.

Foto: kaader filmist