Interjöörid, kuhu puituksed eriti hästi sobivad

Kuna lõviosa siseustest on valmistatud täispuidust või puidutootest nagu vineer, puitkuidplaat või spooniga kaetud kärgpapp, siis võib öelda, et ei ole hoonet, kus ei leiaks vähemalt üht puitsisu- või kattega ust.

Elukeskkonda passivad puit-, eeskätt just täispuituksed muidugi kõige paremini. Puit on naturaalne materjal, see hingab ja on soe ning mis olulisim – puidust uks on ilus vaadata ja mõnus kasutada.

Kuigi puituksed on oma laia ampluaa tõttu kõige universaalsemad siseuksed üldse, istudes praktiliselt kõikidesse elukeskkondadesse, on siiski mõned interjöörid, kuhu puust avatäited sobivad nagu valatult.

1.   Muinsuskaitse alla kuuluvad ajastutruud kodud

Taluhäärber, esimese vabariigi aegne linnavilla ja vanalinnakorter on küll erinevad elamutüübid, ent neis kõigis kehtivad muinsuskaitselised eritingimused, mis eeldavad originaalsete detailide ennistamist või siis asendamist koopiatega.

Täispuidust uksed on selliste elamute puhul ainumõeldav lahendus.

Tõsi, suursugune talumaja, funktsionalistlik villa ja keskaegse hõnguga vanalinnakorter on äärmiselt erineva sisekujundusega, mistõttu on puit nende interjööride uste puhul sisuliselt ainuke ühine omadus. Igas muus mõttes on uksed erinevad, seda nii oma stiililt, valmistamisviisilt kui ka viimistluselt.

Just see asjaolu – stiilide paljusus ja võimalus võluda puidust välja väga eripalgelisi uksi – muudabki puidu põnevaks ja tänuväärseks materjaliks.

2.   Saunad, koduspaad, kämpingud ja suvekodud

Maalähedus ja naturaalsus on omal kohal ka neis paigus, kus inimene tahab tunda end lõõgastunult.

Saunamajade, kämpingute, suvekodude, aga ka linnaeramus asuva koduspaa mõte on pakkuda võimalust puhata ja pageda kasvõi hetkekski argirutiinist. Vaigu ja metsa järele lõhnav interjöör loob sideme loodusega ning tuletab inimesele meelde, et temagi on osake loodusest.

Ei ole mõeldav, et suitsusaunas eraldab ruume mõni kunstmaterjalist uks või et romantilises suvekodus on tubade ees steriilsed uksed. Sellised siseuksed on targem jätta kontorisse.

3.   Hipsterlikud linnakorterid

Retrostiil miksituna modernsete mööbliesemetega, julgete ornamentidega tapeedid ja suured popkultuuri postrid, hulgaliselt vintage’i ja kunsti, taastatud laudpõrand ja endisaegsete kremoonidega puitaknad – kõik see ja veel palju muud iseloomustab urbanistlikku hipsterkultuuri.

Stiilide virrvarriga lähevad hästi kokku ka puittahveldisega uksed. Need võivad vabalt olla ka kärtsu värvi – eklektiline kodu suisa nõuab seda.

4.   Palkmajad keset metsa

Kuna puitmaterjali annab töödelda ja viimistleda väga erineval moel, ei muutu puit interjööris kunagi igavaks.

Ei ole võimalik, et puitu on liiga palju. Puidust hoone, eriti veel palkmaja, eeldab juba eos, et ka välis- ja siseuksed on samuti puidust.

Palkmajja sobivad hästi näiteks rustikaalse väljanägemisega laiad lauduksed sepistatud hingede ja käepidemetega. Mänd, pöök, tamm, lehis, saar, pähklipuu või näiteks kask – materjalivalik on lai ja igaüks leiab oma.