Naivist Kaido Rätsep maalib loomade kuningat

Rakvere Galeriil on aasta lõpus saanud traditsiooniks rõõmustada publikut kõige värvikirevamate maalidega, milleks on naivistlik kunst. Tänavu eksponeerib oma toredaid koomiksilaadseid maale pealkirjaga „Lõvikuningas“ Kaido Rätsep Pärnust.

Ülle Kask

Rakvere Galerii kuraator, klaasikunstnik Riho Hütt lausus näituse avamisel, et Kaido tööd on väga avatud, selged, otsekohesed ja sirged. „Ta ei ole keeruline kunstnik nagu mõned naivistid. Kaido pildid on ilusad ja helged, ta on leidnud selle oma minategelase, lõvikuninga, kes liigub pildilt pildile ja jutustab oma fantaasiarikast lugu,“ lausus ta.

Hüti sõnul on pooled kunstniku koomiksimaalid ehtsas päeviku vormis maalitud ja põhinevad tõsielul, pooled töödest põhinevad aga väljamõeldud sündmustel. Kuraator tõstis esile maali „Kuningas väisab Egiptust“, mille joonistamiseks sai Rätsep inspiratsiooni hoopis tuttava reisimuljeid kuulates.

„Ühe pildi peal võib tohutult palju infot olla,“ rõhutas Riho Hütt. „Aga neid peab tulema ise vaatama, algul süvenema ehk rohkem ühte töösse ja siis tuleb ka arusaamine ülejäänud maalide kohta.“

Kunstnik Kaido Rätsep kahetses, et ei saanud koroonapandeemia tõttu näituse avamisele tulla. Telefonitsi rääkis mees enda kohta, et on veidi konarliku ja kõvera elusaatusega suvepealinna kodanik, sündinud ja kasvanud Pärnus.

Rätsep jätkas, et on joonistanud juba lasteaiast saati. Nelja aastaselt korraldas ta teistele Mikkudele-Mannidele pliiatsijoonistustest Moskva Kremlit ja mausoleumi kujutava näituse. „Tegin lasteaias ka äri ja vahetasin joonistusi tinasõdurite vastu. Ema arvas, et ma varastan neid, aga mina vastasin, et olen aus kunstnik,“ ütles ta.

„Kunst on mind jälitanud läbi kogu elu. 15-aastase pubekast punkarina oli mu tuba nagu ateljee, laes olid laemaalingud ja tapeet oli grafitit täis,“ lisas Rätsep.

Kunstnik meenutas, et kui ta Jumala leidis ja usu juurde jõudis, käis ta igal pühapäeval peale jumalateenistust vennal külas, kelle 8-aastane tütar Marlene temalt pidevalt hariliku pliiatsiga joonistatud pilte tellis, et neid värvida. „Värvitud pildid said megaägedad ja sellest tekkis idee hakata postkaarte tootma, hiljem jõudsin akrüülmaalideni,“ rääkis ta.

Rätsep jõudis lõvikuninga motiivi juurde samuti tänu vennatütrele, kes soovis pilte loomade perekondadest, kus valitseks headus ja armastus. „Siis tekkiski mul Piibli loomisloost positiivse lõvi kuvand, kes jänkudele liiga ei teinud, vaid sõi hoopis rohtu ja patseeris koos Aadama ja Eevaga mööda Paradiisi aeda,“ selgitas Rätsep. „Tegin eksperimendi ja tõin Jumala disainitud naivistliku superlõvi kaasaegsesse maailma. Sai kõvasti nalja ja ma pidevalt itsitasin neid pilte luues.“

Reaalse näitusega tuli mees avalikkuse ette alles pärast viie aasta pikkust kristlikus rehabilitatsioonikeskuses elamist, kus vabanes sõltuvustest.

Oma silm on kuningas ja galeriisse tasub sisse põigata, et vaadata naljakaid värvikirevaid maale loomade kuningast ja lugeda lapseliku käekirjaga visandatud südamlikke tekste piltidelt või näitusele välja pandud päevikutest ja postkaartidelt. Kaarte on võimalik ka osta ja teha mõnele lähedasele tore jõulukingitus.

Kaido Rätsepa näitus „Lõvikuningas“ on Rakvere Galeriis avatud 9. jaanuarini 2021.

Galerii kuraator Riho Hütt tutvustab Kaido Rätsepa maale. Foto: Ülle Kask