Ajakirjanik Ott Kooli auks paigaldati mälestustahvel

Rakvere linnapea Triin Varek avamas Ott Kooli mälestustahvlit. Paremal EALi esimees Helle Tiikmaa, vasakul EALi juhatuse liige Piret Kriivan. Foto: EAL

Eesti Ajakirjanike Liit (EAL) avas Rakveres mälestustahvli kauaaegsele Virumaa ajakirjanikule Ott Koolile. Tahvel pandi majale Tallinna tänav 30, kus praegu asub sotsiaalkindlustusameti Rakvere klienditeenindus, kuid omal ajal oli Ott Kooli kui Eesti Raadio kohaliku korrespondendi tööruum.

„See on esimene kord, kui Ajakirjanike Liit austab oma kunagist liiget mälestustahvliga,“ ütles avamisel EALi esimees Helle Tiikmaa. „Ott Kool kuulus liitu kogu oma ajakirjaniku tegevuse aja – 1962. aastast ajakirja Noorus mittekoosseisulise kaasautorina, hiljem Eesti Raadio Virumaa korrespondendi ja lõpuks ka vabakutselise ajakirjanikuna. 1988. aastal nimetati Kool küll teeneliseks ajakirjanikuks, kuid auliikmeks liit teda võtta ei jõudnud. Nüüd austame tema teeneid sel moel,“ lisas Tiikmaa.

Rakvere linnapea Triin Vareku sõnul teati Ott Kooli terava silma ja sulega, avara silmaringi ja suure südamega reporterina, kes paistis silma maalähedaste lugudega. „Rakvere linn on uhke Ott Kooli ja tema panuse üle, samuti selle üle, et meie teekond Nõukogude Liidust lahkulöömiseks algas ju seeläbi läbi just Rakverest,“ ütles Varek.

Tahvli paigaldamise eestvedaja, Vikerraadio toimetaja ja EALi juhatuse liige Piret Kriivan ütles, et 40 aastat ajakirjanikuna töötanud Ott kool oli mitmele põlvkonnale ajakirjanikele see, kelle poole vaadati üles, kelle moodi taheti ja püüti olla.

„Peame oluliseks tema kauaaegset tööd Eesti Raadios, tegutsemist virulaste eestseisjana ja Eesti riigi iseseisvuse taastajana. Sestap ka see tahvel tõeliselt suurele ajakirjanikule, kes tõstatas küsimusi, mis leidsid lahenduse. Kui ta rääkis Virumaa külaelu päevaprobleemidest, siis olid need justkui kogu Eesti probleemid,“ rääkis Piret Kriivan.

Ajaloolane Olev Liivik tõi välja, et Ott Kooli roll fosforiidisõjas ja võitluses iseseisvuse taastamise eest on suur. „Õnnetuseks ei antud Ott Koolil niikaua elada, kui paljudele teistele, kes fosforiidisõjas tegevad olid. Tema mälestused oleksid väga huvitavad. Näiteks Juhan Aare sai oma loo ära kirjutada, see ilmus umbes samal ajal, kui Ott Kool suri. Ott Kool, kelle roll on olnud kõige suurem, on lükatud tahapoole. Mis puudutab ajakirjandust ja avalikustamist, on Ott Kool minu hinnangul siiski esikohal,“ ütles Liivik.

Tahvel valmistati Ott Kooli kolleegide ja austajate annetustest. Esialgu plaaniti mälestustahvel avada mullu 12. novembril, Ott Kooli sünniaastapäeval, kuid see lükkus tänavu 25. maile, mis samuti oluline Ott Kooliga seotud tähtpäev – sel päeval, täpselt 36 aastat tagasi läks eetrisse tema autorisaade „Mikrofoorum“, milles esimest korda räägiti kavatsusest hakata Virumaal kaevandama fosforiiti.

Kuulutaja