Allhankija hakkab pükstest välja kasvama

valla 2 1

Kui perefirma Halver Puit 1999. aastal Haljala lähistel mööblidetailide tootmisega alustas, oli tegemist väikese n-ö monoettevõttega, kel vaid üks suur klient – samas naabruses tegutsev mööblifirma Bellus Furniture. Allhankijana valmistati suuremale naabrile voodite karkasse ja sellega tegevus piirduski.

Aivar Ojaperv

Halver Puidu omanikul Raivo Vidderil on Bellus Furniturega siiski ka oma seos. Just tema müüs Bellusele nende esimese tööstushoone Haljala lähistel. „Mõnes mõttes olen tõesti Ballus Furniture „maaletooja“,“ lausus ta muheledes. „Ostsime meie praeguse kompleksi, kolhoosiaegsed hooned, 1995. aastal. Natukene aega hiljem ostis Bellus Furniture osa neist meie käest ära, need olid Belluse esimesed tootmishooned Haljalas. Nüüdseks on nad muidugi kasvanud, aga alustasid, jah, Halver Puidult ostetud pinnal.“

Ühest sai kolm

Tänaseks on Halver Puit OÜ kaugelt suurem kui 1999. aastal. Või täpsemini: Halver Puidu kõrvale tekkis 2009. aastal Halver Arendus ja 2010. Halver Mööbel. Halver Puit ja selle 27 töötajat jätkab allhanke tegemist Bellus Furniturele, kuid partnerite ring on laienenud ja üle-põllu-naabrite pakutav koostöö annab Halver Puidu käibest praegu vaid viiendiku. Suur partner on leitud Itaaliast, neile toodetakse kappe ja riiuleid.

Halver Mööbel tähendab eraldi mööblitööstust Harjumaal Kose vallas. Töötajaid on seal 50. „Ostsime Kose tehase voodikarkasside eest teenitud rahaga,“ lausus Vidder. „Erinevalt Haljala tehasest, kus toodame jätkuvalt mööblidetaile, tehakse seal valmismööblit. Sealhulgas eritellimusmööblit – näiteks Rakvere Aqva Spaa juurdeehituse mööbel on valmistatud meie Kose ettevõttes.“

Aga miks Kosel ja mitte Haljalas, kus Vidderite perefirma alustas? „Kose ettevõtte suurim väärtus oligi see, et saime selle osta pankrotipesast n-ö tervikuna – me saime seadmed, aga mis veel tähtsam: väljaõppinud oskustööjõu.“

Mis Halver Puidu töötajatesse puutub, siis osa neist on kohalikud inimesed Haljala vallast, kuid tööl käiakase ka Kadrinast, Rakverest, Vihula vallast.

Raivo Vidder märkis, et väljaõpe tehakse kohapeal, sest sellist ametikooli, kust saaks kätte valmis spetsialisti, lihtsalt pole. „Meil on palju kombineerimist masina- ja käsitsitöö vahel, väikese tootjana peame alati kaaluma, millist operatsiooni on mõistlik teha suurel masinal ja millist käsitsi. Partiid on väikesed ja teinekord võtab ümberseadistamine-häälestamine liiga palju aega, mõni operatsioon käib käsitsi isegi kiiremini kui masinal.“

Mööblitööstuses on üldse ajad muutumas. Kui varem vorbiti ühte nägu voodeid-riiuleid tuhandete või isegi kümnete tuhandete kaupa, siis tänapäeva tarbija lihtsalt ei osta samasugust kappi kui naabrimehel. Isegi suurtootjad, näiteks Ikea, on hädas, sest partiid jäävad järjest väiksemaks, sortiment samas suureneb ja ülisuure tootmisvõimsusega masinad ei ole enam rentaablid. „Siin on väiketootjal eelis, sest meie suudame kiiremini end järgmisele detailile ümber häälestada,“ lausus Raivo Vidder.

Palju naisi

Ja veel: Halver Puidus töötab üllatavalt palju naisi. „Naised on tublid,“ kiitis ettevõtte omanik. „Kaks staazhikamat töötajat tegid iseõppimise teel endale pea kõik masinad selgeks ja on nüüd terve tsehhitäie naisi välja õpetanud.“

Raivo Vidderist pakatab optimismi. „Kui mina alustasin, olid tööd ja töökohad vähemalt Haljalas juba jagatud,“ rääkis ta. „Aga tegelikult pole kunagi hilja alustada. Meie hakkasime tühja koha pealt peale. Ruum ja nišš on alati olemas, see tuleb ainult üles leida.“

IMGP8633