Käibele tulevad uued 10eurosed rahatähed

uuedeurod

Järgmisel nädalal võetakse kasutusele uue kujunduse ja turvaelementidega 10eurosed rahatähed. Ettevõtjad peavad uue rahatähe käibelevõtuks valmis olema.

23. septembril laseb Eesti Pank ringlusse teise seeria 10eurosed rahatähed. Uue 10eurose ehtsust saab lihtsalt tuvastada nelja turvaelemendi abil: Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel. Kui rahakäitlusseade või autentimisvahend uut rahatähte ei tuvasta, ei tohi rahatähe vastuvõtmisest keelduda, vaid seda saab kontrollida käsitsi.

Ettevõtjad peavad tagama, et uute 10euroste sujuvaks kasutuselevõtuks ollakse tehniliselt valmis. Rahakäitlusseadmete ja autentimisvahendite ajakohastamiseks peavad ettevõtjad ühendust võtma seadmete tarnijatega.

Esimese seeria 5- ja 10eurosed pangatähed kehtivad maksevahendina edasi ja neid saab keskpangas tähtajatult vahetada. Küll aga kõrvaldatakse neid järk-järgult ringlusest ja lõpuks kaotavad need maksevahendina kehtivuse. Sellest teavitatakse inimesi aegsasti ette.

Rahatähe turvaelemendid: kui rahatähte vastu valgust vaadata, ilmub selle vasakus ülaservas Mario Draghi allkirja all nähtavale vesimärk, hologrammribal tulevad kujutised nähtavale rahatähte kallutades. Lisaks Europe portreele on näha number 10, euro sümbol ja värava või akna kujutis. Uue turvaelemendina on vasakus alaservas erkroheline number, mille trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Katsudes on uue 10-eurose rahatähe servadel selgelt tunda reljeefsed, paberipinnast kõrgemad jooned.

Mari Mölder

 

Foto: Eesti Pank