Kodukukega kakelnud faasan viis oma pere linnusest minema

faasan1

Rakvere linnuse uus miniloomaaed osutus talumatuks elupaigaks euroopa jahifaasanikukele, kes juuni algul oma kanad kaasa võttis ja plehku pani.

Tõnu Lilleorg

Rakvere linnuse direktor Kaidu Tiirik selgitas, et linnus ostis kolm faasanit igasuvise kampaania käigus, kus külastajate meeleheaks suurendatakse koduloomade hulka, keda lapsed linnuseõuel uudistada ja silitada saavad. Paraku tekkis metsiku faasanikuke ja samuti suviti linnuses resideeruva kodukuke vahel territooriumi jagamise käigus kähmlus, millest väljus võitjana kodukukk.

Seepeale näksisid faasanid puuri võrgu läbi ja lendasid kõigi nelja tuule poole. Direktori sõnul oli neid nähtud lendamas laululava puude latvades, kuid linnuse töötajatel neid püüdma minna plaanis pole. „Euroopa jahifaasan elabki metsades, mis me tast otsime,” sõnas direktor.

Mai keskel muuseumiööks valminud uutesse aedikutesse sai selleks suveks kostile võtta rohkem tiivulisi ja neljajalgseid kui varasematel aastatel. Näha saab kitsi, lambatalli, pardipoegi ja küülikuid. Rohusööta hangitakse loomadele linnuse nõlvadelt, samuti jääb linnuse köögist üle kapsaid, kaalikaid ja porgandeid, mida samuti loomadele antakse. Kartulikoortest, mis muidu maafarmides loomade tavaliseks ninaesiseks, peavad linnuseloomad aga suu puhtaks pühkima, sest kartuleid linnuses pole. Lihtsalt seetõttu, et 16. sajandil, mille stiilis linnuse köök on sisse seatud, Eestis kartulit ei tuntud.

Direktor Tiirik ei kavatse aga senise loomavalikuga piirduda. Tulevikuväljavaatena ei välista ta võimalust näidata külastajatele karusid, kui õnnestub leida mõni teenusepakkuja, kel metsaotid ja taltsutamisalane oskusteave olemas. Päris omale karusid linnus osta ei kavatse.

Ning endiselt saab näha linnuses vaatemängu hobustega, kus sitked rüütlid hobuse seljas piigivõitlust harjutavad. Linnuses elava kahe hobusega saavad külastajad ka ratsutada, mõlemad on sellised hästi välja õpetatud rahulikud pensionärid.

 

Sellel maikuisel pildil on faasanikukk veel endiselt puuris. Foto: Eve Aigro

 

Euroopa jahifaasan näeb välja selline, pildil kana ja kukk. Foto: Vikipeedia

faasan2