Rakvere loodab laululava renoveerimiseks saada Euroopa raha

VALLIMae_koondplaan

Rakvere linnal säilib lootus saada toetust Euroopa Liidu programmist „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine“. Ministeeriumis on abikõlblikuks hinnatud nii Vallimäe laululava renoveerimise kui ka Pika tänava jalakäijate tänavaks ehitamise projekt, kuid kindlat rahastamisotsust muidugi veel pole.

Aivar Ojaperv

Selleks, et ELi toetusrahale edasi kandideerida, andis Rakvere linnavolikogu garantii, et Vallimäe laululava rekonstrueerimisel panustab linn omafinantseeringuna 430 000 eurot. Kogu projekti maksumus on umbes 2,8 miljonit eurot.

Tihe konkurents

„Oleme Vallimäe ja ka Pika tänava projektiga jätkuvalt konkurentsis,“ kinnitas Rakvere linnapea Mihkel Juhkami.

Pika tänava projekti kaasfinantseerimiseks on volikogu nõusoleku andnud juba varem. Kokku eraldatakse kõnealusest toetusprogrammist Lääne-Virumaale eeldatavasti kuus  miljonit eurot, mis tähendab, et kuna maakonnast on esitatud ka teisi häid projekte, pole veel sugugi kindel, et Rakvere kaks taotlust toetust saavad.

Kui aga peaks saabuma jaatav vastus, renoveeritakse Vallimäe päevi näinud laululava täielikult. Eskiisprojekt selleks on olemas juba kümmekonna aasta tagant, kuid rahapuudusel toona seda asja ette ei võetud.

Kava kohaselt ehitatakse laululava ümber amfiteatrikujuliseks estraadiks, kasutades ära Vallimäe looduslikke nõlvu. Muuhulgas rajatakse uued parklad nii Tõusu kui ka Vallikraavi tänava äärde. Viimase ühendamiseks laululavaga on plaanis läbi mäe kaevata eraldi tee, millest hakkab üle minema jalakäijate sild ja mille äärde rajatakse vaateplatvorm.

Terve piirkond saaks uue ilme

„Muinsus- ja keskkonnakaitsjate kooskõlastus sellele projektile on olemas,“ kinnitas linnapea Juhkami. „Nii üllatav kui see ka pole, oli juba eelmise vabariigi ajal olemas kava kaevata Vallimägi risti läbi ja ehitada sinna otsetee kesklinna ja Vallikraavi tänava vahele. Kaevamisega jõuti ka alustada, märgid looduses on siiamaani näha. Meie projektis kasutatakse seda alustatud tööd osaliselt ära.“

„Kui toetust antakse, on see asi igal juhul mõistlik ära teha,“ lisas Juhkami. „Kaks kolmandikku Vallimäest saaks korda ning linna lisanduks korralik puhkeala.“