Läsna teater näitab Loobu mõisa aidas „Libahunti“

Mullu sai Läsna teater 20-aastaseks ja plaanis oma ümmargust sünnipäeva tähistada August Kitzbergi näidendi „Libahunt“ lavaletoomisega. Paraku pani koroonaviirus sellele mõttele käe ette. Tänavu juuli lõpus esietendus tükk ometi. Plaanis oli sel suvel mängida seda kaks korda, kuid publiku nõudmisel tuleb pühapäeval, 29. augustil kell 18 Kadrina vallas Loobu mõisa aidas ka kolmas etendus.

Katrin Uuspõld

„Kui tavaliselt oleme etendusi andnud Läsna rahvamajas või mõnel taluõuel, siis Loobu mõisa ait on hoopis teistsugune kasvõi ruumi suuruse mõttes, näitlejatel tuleb oma häält tunduvalt kuuldavamaks teha. Kaasatud on ka Läsna-Loobu külakoor ja koostöö on olnud väga huvitav,“ kirjeldas Tiina osatäitja Lisete Laisaar. „Kui ma algselt tekstiraamatu kätte võtsin, siis tundus, et see eriti ei kõneta mind, kuid mida aeg edasi, seda rohkem see kõnetama hakkas, lõpuproovid võtsid ikka silma märjaks. „Libahunt“ võib olla Kitzbergil üle saja aasta tagasi kirjutatud, kuid temaatika sobib väga hästi tänasesse päeva, igal vaatajal on kindlasti äratundmist.“

Lavastaja Ene Piholil oli „Libahunt“ plaanis juba ammu. „Tema on seda meelt, et tuleb teha klassikat ja teha head asja. Kitzbergi „Libahunt“ seda ka on,“ ütles Lisete Laisaar. „Algselt oli meil plaanis kolme generatsiooni Tiinad, Margused ja Marid, aga kuna keskmine generatsioon pidi minema kaitseväkke, siis on praegu vaid väikesed Tiina-Mari-Margus ja suured. Laval näeb pea tervet Läsna teatri truppi ning erinevas vanuses näitlejaid: alustades 4-aastasest väikesest Tiinast kuni 80-aastase vanaemani.“

„Libahunt“ on August Kitzbergi (1855–1927) hinnatuim kirjandusteos ning kuulub haritud eestlase kirjavarasse. Draama “Libahunt” avab hästi eestlaste olemust, nende uskumusi, kombeid ja ellusuhtumist.

Näidend räägib perest, kelle ukse taha ilmus hirmunud noor tüdruk Tiina, kelle ema oli samal õhtul väidetavalt nõiaks olemise pärast hukatud. Perenaine ja peremees otsustasid ta enda juurde võtta ning koos samaealise kasutütre Mari ja suurema poja Margusega üles kasvatada.

„Libahunt“ jutustab Tammaru pere traagiliseks kujunenud saatusest, olles vastu Tiina ja Marguse kiindumusele. Tiina ei olnud nagu Mari. Kuid Tiina ei sobinud Margusele mitte, sest Tiina arvati olevat libahunt…

Margust mängib Raido Parve, Mari osa on Katrin Väärtnõu kanda. Lavastaja on Ene Pihol, nõu on andnud Ülle Lichtfeldt ja lavakujunduse teinud Piret Mildeberg.

Juba tund enne etendust, kell 17 kostitatakse mõisa kuivati kohvikus külalisi kohaliku hea ja paremaga, mida näitlejad ja koorilauljad on valmistanud. Avatud on ka näitus Läsna teatritegemise ajaloost.

Tiina (Lisete Laisaar) ja Marguse (Raido Parve) vahel sünnib armastus. Foto: Kaisa Nele Hendla