Vanemuine tuleb külla iiri draamaga

vanemuine 1

Tartu suurteatri traditsiooniline uut hooaega sissejuhatav ringreis jõuab Rakverre 11. septembril, kui kell 16 näeb teatri suures saalis hinnatud draamat „Öörändurid“.

Tõnu Lilleorg

Peaosalist Tommyt mängib Andres Mähar ja ainsat naistegelast Aimeed kehastab Kärt Tammjärv. Sündmused käivituvad hetkest, mil Tommy läheb Aimeele hilisel sügisõhtul appi, kui üks kahtlane kuju naist tänaval tülitab. Pärast olukorra lahendamist pakub Tommy hetkelises segaduses olles Aimeele ka öömaja. Tegevuspaigana näemegi Tommy koduks olevat poissmeeste korterit, kus leiavad ulualust kolm mehepoega, keda kõiki naise saabumine mõjutab.

Korteris leiab Aimee end sõbralikus ja hoolivas õhkkonnas, mis tundub talle võõra ja kohati lausa hirmutavana, sest naise varasem elukogemus on olnud teistsugune. „Ometi tunnevad tegelased üksteises ära midagi sellist, mida nad võib-olla ei teadnudki, et tunda või vajada võivad,” rääkis Tammjärv. „Me kõik tahame ju olla kellegi hoolivuse mõjuväljas, olla armastatud,“ ütles näitlejatar, „ses mõttes räägib lavastus väga n-ö päris asjadest.“

Ilmneb, et Aimeel ja Tommyl on teineteist vaja, jõudmaks oma elus selgusele ja mõistmaks, kuidas edasi toimida.

Midagi enamat

Aegamööda koorub välja, et Aimeega kaasas käiv segane taust ja salapära on seotud tegelasega, kelle nimeks on Kenneth (Veiko Porkanen). Kenneth panustab tegevustikku infoga, mille puhul ei saa aru, kas tegu on tõe või väljamõeldisega. Nii avaneb laval korraga mitmeid juhtlõngu ja publikul tuleb otsustada, mis lugu ta selles näeb. „See on lavastuse üks võludest,“ lausus Tammjärv.

Lisaks kergesti äratuntavale argisusele tõstis näitlejatar lavaloos esile veel ühe suurema välja või taustsüsteemi, milles lavastus elab. Siinkohal näitavad teed omapärased unenäod, mida näeb Tommy semu Doc (Riho Kütsar). „Kas Aimee sattumine meeste juurde just tol hetkel oli juhus või oli tegemist ettemääratusega?” viitas Tammjärv tükist õhkuvale salapärale.

Puutepunktid argieluga

Tüki lavakujundus on minimaalne, koosnedes paarist toolist ja lauast, aeg-ajalt laotatakse maha madrats. Tammjärve sõnul jõuavadki ehk minimaalse olme taustal paremini fookusesse tegelaste omavahelised suhted ja energiad.

Tammjärv kiitis ka kaasnäitlejaid, tema sõnul tekkis proovides toetav atmosfäär, mis andis julguse katsetada, pelgamata eksimist ja uuesti proovimist.

Kuigi tüki teemad on tõsised, leidub selles huumorit. „Tükis on nii valu, kibestumist ja pisaraid kui ka väga palju ilusaid hetki koos naeru ja lustiga,“ lausus Tammjärv. Näitlejatar usub, et tegelastega samastumine rohkemal või vähemal määral pole keeruline, sest lavaloos on kokkupuutepunkte argireaalsusega palju. „Nagu ikka, näeme lugusid, arvestades meie endi taustsüsteemi ja elukogemust, millest lähtudes tekib ka tõlgendamisvabadus. Vaevalt et see põnev lugu kedagi külmaks jätab,” ütles Kärt Tammjärv.

vanemuine 2

Koosviibimist naudivad Andres Mähar, Riho Kütsar ja Kärt Tammjärv, veel mängivad tükis Veiko Porkanen ja Hannes Kaljujärv. Foto: Maris Savik

Sõbralik vastuvõtt tekitab Kärt Tammjärve mängitud Aimees esmalt hirmu. Foto: Maris Savik

………………………….

New Yorgi kriitikute lemmik

Conor McPhersoni näidend „Öörändurid“ esietendus 2013. aastal Londonis ning aasta hiljem pälvis tükk New Yorgi kriitikute aasta parima näidendi auhinna. Ühe kriitiku sõnul avardab näidend vaadet maailmale lausa spirituaalses tähenduses ning puudutab lunastuse saamise võimalust, tuues lavale põnevuse, inimliku soojuse ja lootuse noodi.