Lendaval vaibal uude ellu

Täna jõuab Eesti ja USA kinodesse koguperefilm „Aladin“, mis põhineb araabia muinasjutul.

Tõnu Lilleorg

Tegevus toimub Agrabahi linnas. Sealne sultan on mures tuleviku pärast, sest tema tütar Jasmine (mängib Naomi Scott) on kõik kosilased tagasi lükanud. Nii pole trooni kellelegi edasi anda, sest naisele pole seda kunagi pärandatud.

Linna turg on aga Aladini (Mena Massoud) kuningriik, kus ta tunneb iga nurgatagust ja päris mitte ilma põhjuseta peetakse teda vargaks ning vahel kutsutakse koguni rentslirotiks.

Kuid vanemateta üles kasvanud Aladinil on suur süda ja kui Jasmine oma identiteeti varjates kord turule tulnuna pahandustesse satub, tõttab Aladin neiule appi. Põgusa tutvuse käigus avastavad noored, et on mõlemad omamoodi olude lõksus. Kas neil oleks teineteisele midagi tähtsat pakkuda?

Omad plaanid Agrabahi tulevikuga on aga ka sultani asetäitjal Jafaril (Marwan Kenzari), kes tahab ise valitsejaks saada. Kui Jafar märkab paleesse hiilinud Aladini, nabib ta noormehe kinni ja saadab ühte koopasse võlueset, õlikannu hankima. Aladinil õnnestub kann oma valdusse saada ja ta on õige üllatunud, kui sealt ülivõimekas džinn (Will Smith) välja vupsab ning temalt kolme soovi pärib.

Walt Disney filmistuudio jaoks on nüüdne linateos uusversioon nende oma 1992. aasta samanimelisest ülimenukast animafilmist. Õnnestunuks saab pidada peaosaliste valikut. Aladini ja Jasmine’i mängivad noored, andekad ja seni mitte väga tuntud näitlejad ning nüüdseks viiekümneseks saanud Will Smith rokib oma rollis täiega. Samuti on veenev Jafari osatäitja.

Lisaks põnevale loole, mis võiks meeldida lastele, leidub filmis tähelepanuväärset ka täiskasvanutele. Nagu peategelaste psühholoogiline arenemine ning džinni filosoofilised ja elulised tähelepanekud sellest, kuidas olla edukas. Džinn on Aladinile nagu elutreener.

Ja muidugi kõlab 1992. aasta filmist maailmakuulsaks saanud ning Oscari võitnud laul, mille eestikeelne pealkiri on „See maailm uus“ ning mida on esitanud Hedvig Hanson ja Koit Toome.

Aladin ja Jasmine on äsja tuttavaks saanud.

Foto: kaader filmist