Lumi sulatab ohtlikud lõhkekehad maapinnale

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kevad on aeg, kus demineerijatel algab kõige kibedam tööaeg. Lume sulamine toob nähtavale lõhkekehad, mis on maapinnas aastakümneid segamatult lebanud ning seetõttu muutunud väga ohtlikuks ja ebastabiilseks.

Demineerimiskeskuse juhi Arno Pugoneni sõnul on tegemist igakevadise probleemiga. Sel kevadel on demineerijatel tulnud teha juba peaaegu sada väljasõitu, sealhulgas Lääne-Virumaal on teada antud kaheksast lõhkekehast. Peamiselt on leitud pomme, miine, granaate ja teisi lõhkematerjale, mis tuleb kahjutuks teha. Samas nendib kogenud demineerija, et väljasõite on olnud vähem kui möödunud aasta samal perioodil.

Demineerijad puutuvad peamiselt kokku miinipildujamiinide, suurtükimürskude ja käsigranaatidega. Lisaks leitakse veel kümneid tuhandeid padruneid. Pugonen koputab inimeste südamele, et kui on leitud midagi kahtlast ning on alust arvata, et ese võib sisaldada lõhkeainet, tuleb viivitamatult teavitada Häirekeskust ja mitte torkida leitud eset. „Demineerijad sõidavad kohale, teevad kindlaks, millega on täpsemalt tegemist, ja kui tuvastatakse lõhkekeha, siis võetakse see endaga kaasa ja hävitatakse,“ selgitas Pugonen.

Kui kellelgi on kodus mõni lõhkekeha ja ei tea, kuidas sellest vabaneda, siis võib julgelt Häirekeskusele teada anda, sest juba mõned aastad kehtinud seaduse järgi ei karistata inimest, kes  lõhkekeha vabatahtlikult loovutab.

Demineerimiskeskuse juhi sõnul on tema pikas praktikas tulnud ette mitmeid juhtumeid, kus inimeste valduses olnud lõhkekehad on plahvatanud ja seda kas siis oskamatust ümberkäimisest või muude välistegurite mõjul. Ida pommigrupi juht Rauno Raidloo tõigi Lääne-Virumaalt kurioosse näite üdini väärast käitumisest. „Nimelt viis üks kodanik metsast leitud tankitõrjemiini Tapa linna päästekomando ette, et see seal demineerijatele üle anda. Õnneks oli tegemist õppeotstarbelise lahingumoonaga. Mis tahes lahingumoona transportimine on äärmiselt ohtlik ja vastutustundetu,“ hoiatas Raidloo.

Ka Pugonen lisas aasta algusest juhtumi, mis lõppes õnnelikult. Nimelt kustutasid päästjad üht elumaja ning pärast, kui tulele piir pandud, tegeles sündmuskohal tulekahjuekspert põlengu põhjuste väljaselgitamisega. Päästeametnik leidis lõhkekeha, mis oli imekombel jäänud leekidest puutumata ja oli täiesti töökorras.

Kaius Mölder

Roodevälja külas leiti keset kõrvalteed lume alt ülessulanud mürsk. Foto: Päästeamet