Messil pakuti tööd mõisaprouale ja palgasõduritele

Toomess

Lääne-Virumaa messikeskuseks kohandatud Rakvere spordihallis võis ligi 200 tööpakkumise hulgast leida erialast tööd ka palgasõdur ja mõisaproua.

Ülle Kask

Rakvere Spordikeskuse parkla ja Kastani puiestee oli läinud nädala neljapäeval autosid täis. Messikeskuse fuajees seisid mitme laua taga lahkelt naeratavad töötukassa noorikud. Väikest tunglemist oli märgata SA Virumaa Muuseumid ja Swedbanki väljapaneku juures. Moderaator, Rakvere teatri näitleja Margus Grosnõi, kutsus kuulama loenguid tööturuteenustest ja toetustest.

Loengud sõltlastele ja puuetega inimestele

Töötukassa juhtivkonsultant Maris Lanno rääkis Kuulajale, et populaarsed on psühholoogiline ja sõltuvusnõustamine, mis seisneb selles, et alkohoolik, narkomaan või hasartmängusõltlane saaks nõu ja abi, kuidas edasi tegutseda. „Kui nõustamine on perspektiivne, toimub hanke vormistamine vastava spetsialisti juurde ja ka suunamine. Piisab, kui töötu või koondatu ise tunnistab probleemi.”

Keegi meesterahvas poetas vahele, et joodik ju ei tunnista, et ta joodik on. „Siin ongi nõustaja roll oluline,” märkis Lanno.

Lääne-Virumaa Töötukassa juhataja Kai Puhasmets kõneles töövõimereformist ja selgitas, mis uue korra järgi muutub. „Kui siiamaani on hinnatud töövõimetust, siis alates käesoleva aasta 1. juulist töövõimet,” ütles ta. „Töövõimetuspension, mida täna makstakse, on edaspidi kahes osas: osalise puude korral 192 eurot ja 100protsendilise töövõimetuse korral 337 eurot.”

Need, kes Puhasmetsa sõnul praegu pensionit saavad, ei hakka seda vähem saama. „Töötukassa roll on vähenenud töövõimega inimeste nõustamine ja abistamine töö leidmisel. Puudega inimene peab töötukassas käima vähemalt kord kuus. Teatud juhtudel võib kontakt toimuda ka telefoni teel või iseteenindusportaali kaudu.”

„Pakume kõigile karjäärinõustamist, tööotsingu töötuba, proovitööd ja tööharjutusi,” teavitas Puhasmets. „ Kui näiteks kuulmispuudega inimene vajab abi tööintervjuul, pakume talle viipekeele tõlki. Kui tugiisikut vajatakse, tagab töötukassa ka tugiisiku tasustamise. Paljud tööandjad on valmis võtma tööle vähenenud töövõimega inimesi. Me koolitame tööandjaid, kohandame nende ruume, pakume palgatoetust ja sotsiaalmaksu soodustust.”

Naisterahvas, kes ei soovinud oma nime avaldada, rääkis hiljem, et muretseb oma täiskasvanud liitpuudega tütre pärast. „Kuidas ma hakkan teda kord kuus Rakvere töötukassasse tooma? Tütar liigub halvasti, aga peale selle on tal ka vaimne alaareng,” kurtis naine. „Laps kardab inimesi ja hakkab avalikus kohas karjuma. Tööinimest temast niikuinii ei saa.”

Emale sai ainult kaasa tunda ja soovitada tal töötukassasse konsultatsioonile minna.

Koolitusi ja tööpakkumisi seinast seina

Spordikeskuse suure saali tagumises osas olid kohad sisse võtnud Lääne-Virumaa kutseõppeasutused.

Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli õppejõud Kaie Kranich sedastas, et seoses rahvusvahelise rahanädalaga olid neil paljud nõustamised ja koolitused tasuta. „Koolitused on suunatud neile, kel on kas madalam haridustase, kes tahavad kvalifikatsiooni tõsta või on kaua tööturult eemal olnud,” selgitas Kranich. „Igal ajal on võimalik saada ka tasulist nõustamisteenust.”

Anneli Kütt Väike-Maarja õppekeskusest kiitis IT-nõustaja koolitust. „Infotehnoloogiat õpitakse kaua, aga meie pakume ühe-aastast koolitust, et hiljem oleks võimalik luua kasvõi oma äri ja hakata konsultandiks. Kui kellelgi on kodus arvuti katki läinud, saab kohe kiiret nõu küsida.”

Kati Plukk, Euroopa tööhõivevõrgustiku nõustaja Tallinnast, oli sättinud EURES-e väljapanekud koolitajate kõrvale. „Meie vahendame kontakte välismaale,” ütles ta. Küsimuse peale, kas ka vanemaealistele välismaal tööd pakutakse, vastas Plukk, et  mingeid vanusepiiranguid pole. „Tähtsad on oskused.”

Tööpakkumiste stendid olid muljet avaldavalt mitmekesised. Tööd võis saada nii lihttööline kui tippspetsialist. Näiteks Norrasse otsiti teadustöötajaid, Saksamaale ja Taani arste ning IT-spetsialiste. Iirimaale vajati lihttöölisi linnulihatööstusesse, aga seal nõuti inglise keele oskust kõnes ja kirjas. Pariisi Disneylandi oodatakse klienditeenendajaid, Küprosele lauljaid ja tantsijaid. Põhjanaabrid soomlased pakkusid tööd marjakorjajatele, puhastusteenindajatele ja a´ la carte kokkadele.

Palju oli tööpakkumisi ka väljapoole Lääne-Virumaad. Üle Eesti otsiti bussijuhte ja autojuhte, veebidisainereid ja veebiarendajaid. PPA Ida prefektuur otsis politseinikke Narva ja Jõhvi, AS Kihnu Veeteed aga laevakaptenit.

Hooajatöödele ja praktikale

Swedbank otsis Keila, Kallavere ja Maardu kontorisse kliendinõustajaid.

Tiia Saremat, Rakvere kontori juhataja, rääkis, et neil on kogu aeg pakkuda IT-valdkonna tööd. „Noored on ehk valmis ka elukohta muutma, vanemad inimesed kahjuks mitte,” ütles ta. „Pakume noortele praktikale tulemise võimalusi. Pank on ju tänapäeval kujunenud nõustamiskeskuseks. Kliendinõustaja töö seisnebki selles, et pakume klientidele võimalust tulla aastas näiteks korra terviknõustamisele. Kui vaja, vaadatakse ümber elu- ja kodukindlustused. Ja noortele oleme öelnud, et laadige Swedbanki äpp alla,” soovitas Saremat.

Katariina külalistemaja omanik Tõnu Leppik pakkus tööd klienditeenindajatele ja abikokkadele. „Oleme esimest korda töömessil,” ütles Leppik, „aga tagasiside on üllatavalt positiivne. Esimese tunniga laekus 20 sooviavaldust ja see on suur saak.” Katariina külalistemaja pakub suvel Käsmus Lainela puhkemajas toitlustusteenust.

Sa Virumaa Muuseumid pakkus samuti suveks hooajatööd klienditeenindajatele, kokkadele ja abitöölistele. „Rakvere linnus otsib palgasõdureid,” lausus keskaegses riietuses teenindusjuht Alvis Laks. „Aga abitöölist on raske leida,” kurtis ta. „Hea, et messil saab kohe ja otse suhelda. Telefoni teel raiska ainult inimese ja enda aega, kui hiljem selgub, et potentsiaalne kandidaat on teatud probleemidega.”

Huvitav tööpakkumine oli Palmse mõisal. Mitu kena noort inimest kandideeris keskaegset vormiriietust kandvateks ettekandjateks ja köögitüdrukuteks. Otsiti ka mõisaproua Olga von Pahleni kehastajat, et turistidele ehedaid elamusi pakkuda.

Tänavu kevadel korraldab Eesti Töötukassa töömesse veel näiteks 5. aprillil Pärnus, 12. aprillil Narvas, 22. aprillil Järvamaal, 3. mail Tartumaal ja 6. mail Viljandis.

Lääne-Virumaa Töötukassa juhtumikorraldajad (paremalt) Erlika Kirsimäe, Ülle Ristla, Liis Tamm ning juhtivkonsultant Maris Lanno. Foto: Ülle Kask