Pisikesed käed ootavad kaheksajalgu

kaheksajalad

Juba mais algas kampaania enneaegselt sündinud laste ja nende vanemate toetuseks ning kestab jõuludeni. Kahe pisikese varakult ilmale tulnud poja ema Kadi Reinberg on oma südameasjaks võtnud, et sõnum ka Lääne-Virumaal leviks.

Seidi Lamus-Tšistotin

Kadi sõnul asuski ta kampaaniat eest vedama, kuna endal värske ja valus kogemus kaksikutest poegade sünniga, kes tänaseks juba kenasti 7-kuusteks saanud. „Esimene asi, mis peret tabab, on suur ehmatus ja iga abi kulub marjaks ära,“ selgitas Kadi.

Noore ema sõnul on Eestis loomisel ka kogemusnõustajate tugisüsteem: „Haiglas on õed ja arstid, aga kogemusnõustaja on see, kes on ise samas olukorras olnud ning mõistab peret ja neid tabanud muret enda läbielatu põhjalt.“ MTÜ Enneaegsed lapsed kogub toetusi, et saaks uut personali sellega kogemusnõustajateks koolitada.

Et enneaegsete laste sünnile ja nende perede toetamisele tähelepanu pöörata, on ellu kutsustud ülemaailmne enneaegse sünni päev, mida peetakse 17. novembril. Kuuendat aastat järjest tähistati seda päeva erinevate tegevuste ja üritustega ka Eestis. Üheks populaarseks toetuse avaldamise viisiks on sirelililla värvuse kasutamine oma hoone või muu objekti valgustamisel.

Rakveres said uue värvilahenduse Sushi Tiger, Rakvere Linnavalitsus, Sonks ilustuudio, Grillers burgerikohvik, N-Kaubamaja, Aqva Hotel & Spa, Art Cafe, Seminari tänava videolaenutus ja Berliini Trahter. „Suur kummardus ja tänu Saundland OÜ-le, Kalevile ja tema meeskonnale, kes toetasid meid kogu valgustusega ja nad panid reede hilisõhtuni valgusteid paika,“ rääkis Kadi.

Sellega aga pole kampaania veel lõppenud – detsembri lõpuni oodatakse kõiki pisikestele ilmakodanikele kaheksajalgu heegeldama. Kadi sõnul on nimetatud mänguasjad oma kombitsatega lausa hädavajalikud: „Enneaegsed lapsed on ühendatud toitmissondide ja erinevate anduritega ning kui nad need enda küljest lahti tõmbavad, on häiresignaalid nii meedikutele kui vanematele lisaehmatuseks.“ Samuti meenutavad kombitsad nabanööri, mida lapsed on emaüsas harjunud katsuma.

Kadi sõnul on tema poolt sotsiaalmeediasse tehtud üleskutse saanud väga palju positiivset tagasisidet, kuid kuna aastas sünnib umbes 800 enneaegset last, on ka kaheksajalgu palju tarvis.

Rakveres on võimalik mänguasjad üle anda N-Kaubamaja lasteosakonnas 1. korrusel ja Krooniselveri infoletti või saata Rakvere Turutare Omniva pakiautomaati või Kroonikeskuse Itella SmartPosti automaati Kadi Reinbergi nimele telefoninumbrile 5892 4446. Mänguasju oodatakse 18. detsembrini.

Kadi selgitas, et heegeldama on kaasatud nii noori kui vanu: „Rakvere Sotsiaalkeskusesse viime lõngad ise kohale ja kui meil on toredaid memmekesi, kellele meeldib heegeldada, siis seal on alati seltskonnas toredam. „Samuti on eragümnaasium ja Rakvere Avatud Noortekeskus oma abikätt pakkunud ja koostöös Rakvere Linnnavalitsusega on kampaania sõnum edastatud Rakvere koolidele, et õpilased saaksid ka oma panuse selle jaoks anda.

Lisainfo saamiseks võib julgesti Kadile helistada ja kirjutada Facebooki.

 

Heegeldades pea meeles:

 • kaisukad peavad olema masinpestavad 60 kraadi juures (lõng ei tohi pesus venida);
 • kasuta soovitatavalt 100% puuvillast lõnga, väldi villast lõnga allergiaohu tõttu(v.a alpaka vill);
 • lõng ei tohi ajada ebemeid ega niite (kindlasti pöörata sellele tõsist tähelepanu, sest enneaegsete beebide kopsud on väga haavatavad ja igasugused lenduvad ebemed võivad neid kahjustada);
 • kõik detailid peavad olema kõvasti kinnitatud;
 • kaisukas ei tohi olla liiga väike (ja ka mitte liiga suur –  diameeter suurem kui 4,5 cm);
 • jalgade pikkus maksimaalselt 20 cm;
 • aasad ja avad peavad olema võimalikult väikesed, et pisikesed näpud sinna sisse ei takerduks;
 • täidiseks sobib tavaline polüestrist padjatäidis, mis on masinpestav;
 • selleks, et täidise ebemed ei tuleks koe vahelt välja, pane täidis eraldi nailonsuka sisse;
 • heegelduse koetihedus peab olema selline, et täidis välja ei tule;
 • ära kasuta turvasilmi, silmad tuleb tikkida pisikeste vahedega.

 

Kaheksajala heegeldamise juhend

Tingmärgid:

aass – aassilmus, ah – ahelsilmus, ks – kinnissilmus, ps – poolsammas, s – ühekordne sammas, x – korda

 • Detailid heegeldatakse ringselt ilma ridu ühendamata (kui pole märgitud teisiti.
 • Kasuta silmusemärkijat või lühikest lõngajuppi, et tähistada ära iga uue ringi algus.
 • Jäta detaili kokku õmblemiseks pikk lõngasaba.

KEHA

Kasuta põhitooni. Heegeldatakse ülevalt alla.

1: heegelda 6 ks võluringi [6]

2: heegelda 2 ks igasse ks-sse [12]

3: (1 ks, siis 2 ks järgmisse ks-sse) 6 korda [18]

4: ( 2 ks, siis 2 ks järgmisse ks-sse) 6 korda [24]

5: ( 3 ks, siis 2 ks järgmisse ks-sse) 6 korda [30]

6: ( 4 ks, siis 2 ks järgmisse ks-sse) 6 korda [36]

7: ( 5 ks, siis 2 ks järgmisse ks-sse) 6 korda [42]

8-12: 1 ks igasse ks-sse

13: (5 ks, heegelda 2 ks kokku) 6 korda [36]

14-15: 1 ks igasse ks-sse

16: (4 ks, heegelda 2 ks kokku) 6 korda [30]

17-18: 1 ks igasse ks-sse

19: heegeldades ainult tagumistesse aasadesse: (3 x ks, heegelda 2 ks kokku) 6 korda [24]

NB! Eesmistesse aasadesse heegeldame pärastpoole satsi.

Nüüd heegelda kombitsad. Esimene on lühike, teine pikk.

Kogu järgnev ring heegeldatakse eesmistesse aasadesse. Tagumised aasad jäävad järgmise ringi tarbeks kõrvale. Hea oleks esimene tagumistest aasadest silmusemärkijaga ära tähistada, siis on järgmise ringi algust lihtsam üles leida.

20: Tee 25 ah. Alustades heegelnõelast teisest silmusest (2 ks järgmisse ah-sse, 1 ks järgmisse ah-sse) 12 korda, tee ks kolme järgmise silmuse eesmisse aasa. Tee 35 ah. Alustades heegelnõelast teisest silmusest (2 ks järgmisse ah-sse, 1 ks järgmisse ah-sse) 17 korda, tee ks kolme järgmise silmuse eesmisse aasa. Korda juhiseid algusest peale, kokku 4 korda, nii et moodustub 8 kombitsat.

Täida keha täitematerjaliga.

21: Heegeldades eelmise ringi tagumistesse aasadesse: (1 x ks, heegelda 2 ks kokku) 8 korda [16]

22: (Heegelda 2 ks kokku) 8 korda [8]

Jäta pikk lõngasaba ja sulge keha alla jäänud ava.

SATS

Kasuta kontrasttooni. Hoia kaheksajalga tagurpidi ja alusta heegeldamist 19 ringil välja jäetud silmustesse. Tee 1 ah. * Ks + ps samasse silmusesse, 3 x s järgmisse silmusesse, ps + ks järgmisse silmusesse. Korda veel 9 korda * alates, ainult et järgmistel kordades alusta heegeldamist järgmisest silmusest.

Kinnita ja peida lõngasabad. Soovi korral tiki nägu.

 

Kadi Reinbergi pisipojad oma kaheksajalgadega.

Foto: erakogu