Porkuni järv on taas veest tühi

IMGP9404

Looduskaunis Porkuni järv on taas kuiv – vetikaid täis kasvanud põhi paistab ja alles on vaid üksikud lombid. Selliseid „tempe“ on järv teinud varemgi – viimati oli see kuiv 2006. aastal, enne seda 2003. ja korra ka 1990ndatel ja 1970ndatel.

Aivar Ojaperv

Porkuni järv on allikatoiteline ja kui allikad jäävad kuivaks, kuvab ka järv. „Eks ka mujal on veetase alanenud, näiteks Võrtsjärves,“ tõdes Tamsalu vallavolikogu esimees Toomas Uudeberg. „Meie kandis on see asi eriti tundlik – asume ju Pandivere piirkonnas ja nii nagu põhjavee tase alaneb, nii ka järv kuivab.“

Seni on järv end ise taastanud. „Viimati, 2006. aastal, võttis järve veega täitumine paar kuud,“ meenutas Uudeberg. „Siis jäi järv kuivaks varakevadel, aga järgnenud suurvee ajal ikkagi täitus. Kardan, et sel korral jääb järv kuivaks terveks talveks.“

„Mingi indikaator on Assamalla luht – kui sinna tekivad ajutised järved, siis tuleb mõne aja pärast vesi tagasi ka Porkuni allikatesse,“ lisas ta.

Hetkel on kuiv Porkuni n-ö ülemine järv. „Kui vesi on pikka aega madal, kuivab ära ka teine, väiksem järv,“ selgitas Uudeberg. „Samuti avaldab Porkuni järvede veetase mõju Valgejõle, mis siit teatavasti algab. Aga jõel on veel omad allikad, päris ära pole selle ülemjooks seni kuivanud.“

Järve kuivamise tõttu hävineb kahjuks ka sealne kalade populatsioon. „Praegu on kalad kogunenud alles jäänud tiikidesse, aga kui nii edasi läheb, siis nad hukkuvad – kas hapnikupuudusesse või siis külmuvad ära, sest nii nagu külma tuleb, külmuvad need tiigikesed põhjani läbi,“ kurvastas Uudeberg. „Poleks kuritegu, kui keegi hakkaks kalu endale pannile püüdma – ikka parem kui lämbumine või külmumine.“

Porkuni järve üheks omapäraks on veel ujuvad saared. Need tekivad, kui turbane kaldapinnas lahti murdub. Nii mõnigi ujuv saar on olnud kümmekonna ruutmeetri suurune, neil on kasvanud ka väiksemaid puid. Suurema tuulega on ujuvate saarte liikumine visuaalselt nähtav. Mõnel korral on ujuvad saared ka „pahandust“ teinud, ummistades väljavoolu suuremast järvest väiksemasse.